• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Polovni procesori i memorija

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Čitam ovaj forum više godina pa sam želeo eto i ja da nešto kažem i pokažem. Nije to neki extremno jak hardver niti vodeno hlađenje ali je eto priča o samogradnji skromnog računara za surfovanje, gledanje filmova, poneku igru a kad se mora i ponešto kreativno, obrada snimaka, programiranje, malo 3d studija i kreiranje ploča za elektronske uređaje.

Za sada koristim stari računar (evo peta godina) i7 [email protected], 16GB RAM, HD6970 240GB SSD, 1+1+0.5TB HDD. Izgleda mi da ću ostati bez tog računara zato što se sin buni kako je njegov računar isuviše star što i jeste, verovatno 10 godina.

Došlo je vreme da sastavim novi računar. Za potpuno novi računar nemam dovoljno sredstava odlučio sam da što se tiče procesora i memorija uštedim tako da tu idu stare korišćene komponente. Bitno je da računar lepo izgleda a ono unutra i nije toliko važno jer u dobro kućište sve stane.

1. Kućište: Phanteks Entho Pro - 120€
2. Kuleri: 2 x LC-CC-120 - 42€
3. Ploča: Intel® Server Board S2600COEIOC - 208€
4. Kontroler: PCIe to 2 external + 2 internal usb 3.1 - 13€


Polovne komponente koje su se smestile u kućište :

5. Procesori: 2 x Xeon E5-2670 - 118€
6. Memorija: 64GB 8x8GB 1333MHz ECC registred RAM 98€


Komponente koje su mi se našle u plaharu:

7. Napajanje: Chieftec modular 750W
8. Blue Ray burner: LG BH12LS30


Što se diskova tiče ovoj samogradnji sam namenio 240GB SSD a iz starog računara mi je lakše da premestim 1+1TB nego da to presnimim.

Pa da počnem sa slikama. Kućište na sajtu proizvođača izgleda ovako :

Mnogo je tu rupa a ja sam sve nepotrebne zatvorio (dno prednja strana, gornja strana, zadnja strana ispod i zadnja strana iznad ventilatora) pločama bakar pertinaksa koje sam presvukao samolepljivom crnom folijom pa kućište odozgo bez filtera i plastike sa dva dodatna 14cm ventilatora izgleda ovako:


Sa prednje strane kućišta je jedan ventilator od 20cm a pozadi 14cm i oni su već bili ugrađeni.


Panteks Enthoo pro sam izabrao zato što je to jedino kućište osim Fractal Design Define XL u koje može da stane ploča SSI EEB formata koji je za desetak santimetara veći od ATX standarda. Sve sam uspeo da naguram...

Ploča je baš velika....

Trenutno kablovi pozadi nisu sređeni jer još uvek sastavljam ovu mašinu. Napajanje sam malo modifikovao jer su mi bila potrebna dva 8-pinska konektora za procesore i jedan 4-pinski za ploču.


Bilo je tu puno stvari koje je trebalo rešiti. Ploča je serverska i to Intel tako da je tražila i Intelovo kućište. Nije radila kontrola ventilatora pa sam ja napravio ploču sa Atmega328 mikrokontrolerom kako bih kontrolisao ventilatore. Nakon malo eksperimentisanja uspeo sam da sa novim biosom učitam i izmenjene FRU i SDU datoteke (firmware ove ploče se sastoji iz Biosa, FRU, SDU, MEI, BME a možda sam i nešto zaboravio ali bios u sebi ima ugrađen EFI OS). Više mi nije trebao mikrokontroler ali sam ipak morao za nešto da ga iskoristim jer ima 12 digitalnih IO, 3 PWM, 6 ADC pinova. Našao sam RGB traku, koju je moj sin koristio za neki školski projekat i superlepak pa sam zalepio traku u kućište povezao je na mpc a njega sam ušrafio u 5.25 prostoru i povezao na interni COM port. Tako je ovo kućište osvetljeno.



Ovde je slikano sa zaštitnom folijom, još nisam završio a plastični prozori se lako gule.



Pozadi se vidi moj stari i7 povezan na 42" HD TV



Montirao sam i Blu Ray rezač, ružno izgleda ali mi ponekad i zatreba.



Nije mi u principu bitno kako ova mašina radi, bitno je da mi lepo izgleda u sobi ali evo par zaključaka posle nedelju dana korišćenja. Solidno radi, stabilno i hladno. Procesori su u mirovanju pri temperaturi sobe od 29 stepeni, jer je baš bilo vruće, između 34-40 pri 100% opterećenju (koristio sam Prime95) maksimalna temperatura procesora je bila 65 stepeni nakon sat vremena. Mašina disipira manje toplote od mog voljenog i7 računara.
Evo i nekoliko testova:

i nezaobilazni Cinebench



A evo i malo efekata:




Što se napretka u samogradnji tiče.... stao sam, čekam da mi isporuče zvučnu karticu a naruči ću i gtx 1060, za sada koristim integrisanu grafiku.
 

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Dugujem objašnjenje za Cinebench rezultate. Rezultati ove radne stanice su u rasponu 1990-2020. Rezultati mog računara (i7 [email protected]) su 767 a moj laptop (Asus N56JR i7 4700hq, 8GB ram, 250GB SSD, 1TB HDD, Nvidia 760m) je "zaslužio" 542.

Inače klok procesora je od 1.2-3.3GHz. Pristup memoriji je osmokanalni.
 

Prilozi

Poslednja izmena:

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Nadam se da će se za par dana na našem tržištu naći GTX 1060, RX 480 su se mogle kupiti 3 dana nakon svetske premijere. Inače na ploči je 4 PCIe16 3.0 slota a ukupno ima 84 PCIe lanes tako da ta 4 slota rade u pravom 16 modu istovremeno.

Što se tiče performansi ovog računara u igrama njih ću objaviti čim nabavim grafičku kartu.

U međuvremenu sam priključio i Intelov RMS25KB080 raid PCIe kontroler koji je bio u kutiji sa pločom. Za njega su mi potrebna dva sas to 4 sata kablovi koje sam naručio iz Kine (3.60€ po kablu). Ploča ima 2 sata 3 i 8 sata 2 priključaka(od kojih se bez dodatnog hardverskog ključa koji se bocka na ploču mogu koristiti samo 4). Imam puno diskova a u Phanteks teoretski mogu bez modovanja stati 6-3.25 i 2-2.5. Dodatni RAID kontroler podržava 8 sata 3 HDD.

Što se neke dogradnje tiče razmišljam o naručivanju još jednog paketa memorije (teoretski je podržano do 768GB ECC RAM-a ali ne i finansijski jer je ECC DDR3 RAM baš skup i 64GB je 100€!!!!). Slot 2011 je star ali zahvalan jer postoje znatno jači procesori od ovih koje sam kupio. Možda izdvojim 150€ i kupim dva znatno brža procesora a ove iskoristim u nekim sledećim projektima sa jeftinim x79 pločama. Ipak upgrade memorije i procesora će verovatno sačekati do sledeće godine. Za moje potrebe ova konfiguracija za sada ....... radi.

Voleo bih da čujem mišljenje forumaša da li je uopšte opravdano koristiti ove polovne procesore u nedostatku sredstava za nove komponente. Naime ja sam planirao računar sa i7 5960x ali sa 600€ (sa toliko sam raspolagao i do sada potrošio) nisam to mogao da pokrijem, mada po CPU-Z, Aida i PerformanceTestu ja dobijam bolje rezultate za procesor a i pristup memoriji je osmokanalni.

Svaki savet i primedba su korisni, hvala.
 
Poslednja izmena:

neSSa

Modding Guru
Učlanjen(a)
15.08.2010.
Poruka
3.984
Rezultat reagovanja
2.366
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i7 5820k + EKWB
Motherboard:
MSI X99 Mpower
RAM:
16gb HyperX Predator 2666Mhz
VGA & cooler:
SLI - Asus GTX 770 dc2 + EKWB
Display:
Dell 27" IPS
HDD:
Transcend SSD 370s 256Gb RAID0
Case:
"MasterX5" project
PSU:
Cooler Master V1000
Optical drives:
ASUS external
Mice & keyboard:
A4Tech - mouse and keyboard
Internet:
Cable
Other:
PROJEKTI: https://www.facebook.com/sspcmodding
Sve si ti to lepo spakovao, ali koja je primena ovog racunara i cemu dual xeon platforma?
 

Gulftown

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
23.01.2011.
Poruka
6.727
Rezultat reagovanja
1.534
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
ASUS ROG G73Jh
CPU & cooler:
R5 5900X EK Water Cooling - i7 990X - R5 3600
Motherboard:
X570 Crosshair VIII Hero WiFI - Asus Rampage III Black Edition - AsRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac
RAM:
G.Skill TridentZ 4000 2x8Gb - Corsair Dominator 6x2Gb - 2x8Gb ADATA
VGA & cooler:
6900XT Waterforce - MSI Lightning 7970 CrossFire - GT 1030
Display:
ROG STRIX XG43VQ
HDD:
Samsung 970 Evo Plus 1TB x2 - Samsung EVO 250GB -Samsung EVO 250GB - 8TB WD Purple, 2TB WD Green
Case:
Lian Li 011 Dynamic - Bench Table - Fractal Node 304
PSU:
Cooler Master V1000 - Cooler Master V1200 - CM 500W
Mice & keyboard:
MX Master 3, HyperX Alloy Elite RGB Cherry MX Blue
OS & Browser:
Windows 10
Da se pusti Cinebench, priceless
 

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
64gb ecc za 100e je bas jeftino.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Sve si ti to lepo spakovao, ali koja je primena ovog racunara i cemu dual xeon platforma?
Kao student a i neko vreme nakon toga sam do 1995 radio u jednoj TV kući. Tada sam radio analognu linearnu montažu ali i puno reklama u tada DOS Autodeskovoj 3d aplikaciji. Prvu SD kameru sam nabavio 2001 godine, 3ccd HD kamkorder 2007. a sada nešto razmišljam o 4k. To je samo hobi, family snimci, putovanja, dragi ljudi itd. 2009 sam kupio prvi moj Blue Ray burner i puno diskova da prebacim snimke. I evo tek pre mesec dana sam obradio HD snimke od 2008 do danas. Nakupilo se puno toga i ukupno 82 sata montiranog materijala. Bio sam lenj pa radio iz ležeće pozicije na lap topu i mogu reći da me je 3 godine star laptop iznenadio kako brzo radi video.

Znači u perspektivi će se ova mašina koristiti za 4k (jednom u 8 godina), jednom u 4 godine mi zatreba da simuliram više mašina kako bih istestirao software na serveru. Inače gledam filmove, igram igre, ponešto od elektronike kad mi zatreba....

Dual Xeon platforma iz dva razloga:
1. U firmi u kojoj radim (20 godina) imamo mnogo moćnih Xeon servera. Sve aplikacije koje sam poslednjih godina radio se vrte na tim mašinama, pa sam eto imao želju da kod kuće imam nešto slično ali modovano u radnu stanicu.

2. Finansijski razlozi. Planirao sam i7 5960x zbog grube sile u radu sa videom ali sa 600€ to nisam mogao da postignem. Ova mašina sa 16 jezgara radi veoma solidno (nisam sve detaljno probao zbog drugih obaveza). Nemam referentni sistem ali po rezultatima koji su na netu čini mi se ... nije loše.

Nešo da ti ovom prilikom čestitam na uspehu!!!!!
I svaka čast, oduševio si me preciznošću i pedantnim radom!!!!
Samo napred!!!!!
 

neSSa

Modding Guru
Učlanjen(a)
15.08.2010.
Poruka
3.984
Rezultat reagovanja
2.366
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i7 5820k + EKWB
Motherboard:
MSI X99 Mpower
RAM:
16gb HyperX Predator 2666Mhz
VGA & cooler:
SLI - Asus GTX 770 dc2 + EKWB
Display:
Dell 27" IPS
HDD:
Transcend SSD 370s 256Gb RAID0
Case:
"MasterX5" project
PSU:
Cooler Master V1000
Optical drives:
ASUS external
Mice & keyboard:
A4Tech - mouse and keyboard
Internet:
Cable
Other:
PROJEKTI: https://www.facebook.com/sspcmodding
Znaci video editing i rendering, pretpostavio sam, lepo je imati tako nesto ali ako stoji znas i sam dzabe ulozenog novca, nek te lepo sluzi!

Hvala ziv bio, krecem u nove podvige :)
 

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Znaci video editing i rendering, pretpostavio sam, lepo je imati tako nesto ali ako stoji znas i sam dzabe ulozenog novca, nek te lepo sluzi!

Hvala ziv bio, krecem u nove podvige :)
Hvala.
Pa uloženo je 428€ u procesore, memoriju i ploču a za to teško mogu x79 ili x99 procesor da nađem. Sve ukupno je 600€. Zaklaće me GPU GTX 1060 koji kako vidim košta 259€ ali kod nas je najava 340€ (da nije zabranjeno psovanje i ostale nezgodne teme ja bih zapitao pa zašto kod nas toliko skuplje?!?!?!?!). U principu moj kum i njegov sin koji su arhitekte kubure sa mašinama za renderovanje tako da ću ja da podignem server i ostavim im da mogu da renderuju kada ja ne koristim mašinu (obično sam na laptopu) jer njima na njihovim mašinama treba po par sati pa onda vide da treba nešto zameniti hahahahaha....
 
Poslednja izmena:

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Da se pusti Cinebench, priceless
Najbolji si!!!!

:rotf:


Možda sam promašio temu koja je "Modovanje". Reći ćete pa ovo izgleda kao obično fabričko kućište. Ok po meni nije modovanje napraviti nešto drugačije, ja sam se trudio da spolja sve ostane isto. Gde je tu modovanje? Pa prvo se nisu sve rupe za ploču uklapale, tako da sam morao da bušim platformu za ploču i narežem navoje. Zatim sam sve nepotrebne otvore blokirao kako bi dobio vazdušni tunel što serverske ploče traže. Osnovna ideja moda je primeniti jeftine serverske komponente u PC mašini, a to obuhvata i promenu bios datoteka. Pa i to je na neki način modovanje. Danas ili eventualno sutra mi stiže audio kartica. Unutrašnjost računara se polako puni i biće na kraju "da igla ne može da stane"- kraj citata, ok ne baš tako. :) Razmišljam da sve brackete pozadi prešpricam crnom bojom da sve bude crno????


Radio sam ja puno sa metalom, od 5-tona prikolice i varenja i brušenja po 5 dana do ograda za terase. Svoje stare automobile sam ranije sam kitovao i farbao, i imam puno alata i prostora ali u kući koja mi je 60km od stana. Devedesetih sam radio ozvučenja za diskoteke pa i aluminijumska kućišta za to, zadnji projekat je aluminijumsko kućište za moju elektroniku za inteligentnu standalone i wireless CNC mašinu koju završavam (koštala je više od Xeona), a i mehaniku za to radim kod jednog prijatelja mašin bravara i biće to mašina sa hodom 80x50x30cm. Nije PC pa da stavim slike kućišta i mašine ovde....:rotf:... Upotrebna vrednost te CNC mašine.... hmmm... eto da imam i e daaaaa da pustim Cinabench graviranje.... hahaha... Verovatno ću nekad nešto iseći ili ugravirati ali kao što je to slučaj i sa upotrebom računara to će biti džabe za "drugara" kako obično radim.
Nikada nisam razmišljao o ekonomskoj isplativosti, eto hobi mi je još iz detinjstva da pravim stvari.
 
Poslednja izmena:

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Nisam pisao o osvetljenju. Na žalost nisam slikao mikrokontrolersku ploču koju sam na brzinu napravio. Sada je ušrafljena i mrzi me da je skidam pa umesto toga postavljam izvornu datoteku projekta (rađeno je u DipTrace-u koji može da se freeware skine i koristi) i kod koji sam koristio. Ploča ima puno digitalnih IO, 6 ADC i 3 PWM, može se upotrebiti za razne stvari, merenje temperature, paljenje gašenje kontrolu ventilatora ili već čega drugog. Priključak je serijski tako da je zgodno za vezivanje na interni serijski port na ploči ako ga ima.

Za potrebe raznih uređaja i projekata ja sam pre 4 godine razvio univerzalnu mpc Atmega328 (kompatibilnu sa Arduinom) ploču sa displejem 2-redni, 4 reda i grafički (za displej koristim samo dva pina procesora i to baferišem kako ne bih gnjavio procesor i pustio da radi šta već treba). Na ploči je i RTC da bih imao tačno vreme. Taj tip ploče sam koristio u raznim uređajima. Tom projektu sam skinuo sve nepotrebno za računar jer sam samo želeo da kontrolišem ventilatore na procesorima sa dva feta a sa trećim sve ostale ventilatore. Tako je nastala ova ploča koju predstavljam. Kako je kontrola postala nepotrebna ja sam prikačio ledove i napisao par linija koda. Komponente za izradu ploče staju 600din. Ako nekome treba slobodno može da pravi i da me konsultuje za bilo šta.
 

Prilozi

Gulftown

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
23.01.2011.
Poruka
6.727
Rezultat reagovanja
1.534
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
ASUS ROG G73Jh
CPU & cooler:
R5 5900X EK Water Cooling - i7 990X - R5 3600
Motherboard:
X570 Crosshair VIII Hero WiFI - Asus Rampage III Black Edition - AsRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac
RAM:
G.Skill TridentZ 4000 2x8Gb - Corsair Dominator 6x2Gb - 2x8Gb ADATA
VGA & cooler:
6900XT Waterforce - MSI Lightning 7970 CrossFire - GT 1030
Display:
ROG STRIX XG43VQ
HDD:
Samsung 970 Evo Plus 1TB x2 - Samsung EVO 250GB -Samsung EVO 250GB - 8TB WD Purple, 2TB WD Green
Case:
Lian Li 011 Dynamic - Bench Table - Fractal Node 304
PSU:
Cooler Master V1000 - Cooler Master V1200 - CM 500W
Mice & keyboard:
MX Master 3, HyperX Alloy Elite RGB Cherry MX Blue
OS & Browser:
Windows 10
Samo guraj, lep i mocan setup!
 

Kobatz

Moderator
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
6.540
Rezultat reagovanja
631
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Nzxt
CPU & cooler:
Amd Ryzen 1600 ~ 4.1ghz 24/h
Motherboard:
Msi x450 gaming
RAM:
4 x 4gb Kingston fury 2400 ~ 3000mhz by Micron
VGA & cooler:
Gigabyte 3060ti oc 8gb
Display:
Asus vs27 27' + Denver 56' lcd -madvr+ hitachi projector
HDD:
Adata sx8000 480gb+Kingston 480gb +2x 1.5tb by zamzung
Sound:
Asus Xonar Dx
Case:
Nzxt Apollo case,slight mod
PSU:
Raidmax 530w
Optical drives:
Liteon writer
Mice & keyboard:
Logitech g3,saitek eclipse II
Internet:
sbb 50/4
OS & Browser:
Windows 11,chrome&ff
Other:
Nexus 7' 2013, Htpc i7 2600, rx580 8gb madvr 4k60fps high conf
Fin setup skroz,naravno da nije za igre vec za ozbiljan rad ali takodje tvoj "stari" proc uopste nije za bacanje iako ti sin to vice:)
Taj proc moze da gura sa akekvatnom grafom sve nove naslove na high tako da je daleko od zasterele kante tj. ni blizu :P
 

5xeVo

PCAXE Member
Učlanjen(a)
24.01.2011.
Poruka
131
Rezultat reagovanja
24
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
hp probook 430 g3
CPU & cooler:
... :: e3-1225v2 / lcpower lc-cc-94
Motherboard:
... :: intel server board s1200kp
RAM:
... :: 2x8 ecc 1600
VGA & cooler:
... :: int.
Display:
iiyama 32''
HDD:
... :: ssd 120 / hdd 4+4 tb
Sound:
xonar dx / solo 2 :: -
Case:
... :: fd node 304
PSU:
... :: fd ion+ 660p
Mice & keyboard:
miks revolucija
Internet:
optika
OS & Browser:
... :: OMV
Other:
(:(:(:...ep830@x-fi za zen putešestvija...:):):)
@srmarkovic
Ovako nesto sam i ja imao na umu ali za potrebe archviz-a. Elem, pitanje za tebe kako si se snasao za nabavku ploce i da li ih jos ima za kupovinu?

Sent from my HM 1S using Tapatalk
 

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Fin setup skroz,naravno da nije za igre vec za ozbiljan rad ali takodje tvoj "stari" proc uopste nije za bacanje iako ti sin to vice:)
Taj proc moze da gura sa akekvatnom grafom sve nove naslove na high tako da je daleko od zasterele kante tj. ni blizu :P
Ma sin gura overklokovan q6600 sa dobrom grafikom. Iskreno jeste dobar q6600 ali ne možeeeee sa novim naslovima tako da njemu dajem jednu od ove dve mašine. Huh puno je računara na mojoj kućnoj mreži. Ukupno preko 60 uređaja. A mreža mi je prikazana na slici.

On je u stanu (Location 1) a ja sam u stanu (Location 2)
 
Poslednja izmena:

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
@srmarkovic
Ovako nesto sam i ja imao na umu ali za potrebe archviz-a. Elem, pitanje za tebe kako si se snasao za nabavku ploce i da li ih jos ima za kupovinu?

Sent from my HM 1S using Tapatalk
Ima ali :trust: u Beogradu.... na žalost pa sam to naručio pa neka City pošta pa.... dok dođeeeee...
 

Kobatz

Moderator
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
6.540
Rezultat reagovanja
631
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Nzxt
CPU & cooler:
Amd Ryzen 1600 ~ 4.1ghz 24/h
Motherboard:
Msi x450 gaming
RAM:
4 x 4gb Kingston fury 2400 ~ 3000mhz by Micron
VGA & cooler:
Gigabyte 3060ti oc 8gb
Display:
Asus vs27 27' + Denver 56' lcd -madvr+ hitachi projector
HDD:
Adata sx8000 480gb+Kingston 480gb +2x 1.5tb by zamzung
Sound:
Asus Xonar Dx
Case:
Nzxt Apollo case,slight mod
PSU:
Raidmax 530w
Optical drives:
Liteon writer
Mice & keyboard:
Logitech g3,saitek eclipse II
Internet:
sbb 50/4
OS & Browser:
Windows 11,chrome&ff
Other:
Nexus 7' 2013, Htpc i7 2600, rx580 8gb madvr 4k60fps high conf
Ma sin gura overklokovan q6600 sa dobrom grafikom. Iskreno jeste dobar q6600 ali ne možeeeee sa novim naslovima tako da njemu dajem jednu od ove dve mašine.
Aaaa,ja skapirao da ti sin ima i7 sandy-a rekooo wtf,onda naravno..mora zamena :cool:
 

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Aaaa,ja skapirao da ti sin ima i7 sandy-a rekooo wtf,onda naravno..mora zamena :cool:
Stari proc i7 dobro overklokovan sa AMD karticom dere sve igre i baš mi je cool i zadovoljan sam tako da mi je teško da pređem na ovu mašinu što sam sklopio, ali videću kad u nju ubacim solidnu GPU, čekam da se 1060 pojavi kod nas. Radim ja ponekad i ozbiljne stvari ali voliiiiiim igre, eto priznajem pa mi se smejte. :geek:

BTW: Bio mi je klinac da ruča i normalno za džeparac a ne viđamo se često, igrao se sa softwerom (i on priča Delphi i C# iako je fudbaler u Železničaru) pravio efekte i sviđa mu se lightning tako da će možda on da uzme ovu mašinu a ja da zadržim i7.
 
Poslednja izmena:

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Dodao sam zvučnu karticu, raid kontroler i postaviću slike ali sam naišao na osnovne probleme.
 

5xeVo

PCAXE Member
Učlanjen(a)
24.01.2011.
Poruka
131
Rezultat reagovanja
24
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
hp probook 430 g3
CPU & cooler:
... :: e3-1225v2 / lcpower lc-cc-94
Motherboard:
... :: intel server board s1200kp
RAM:
... :: 2x8 ecc 1600
VGA & cooler:
... :: int.
Display:
iiyama 32''
HDD:
... :: ssd 120 / hdd 4+4 tb
Sound:
xonar dx / solo 2 :: -
Case:
... :: fd node 304
PSU:
... :: fd ion+ 660p
Mice & keyboard:
miks revolucija
Internet:
optika
OS & Browser:
... :: OMV
Other:
(:(:(:...ep830@x-fi za zen putešestvija...:):):)
^ O čemu se radi?

Ja planirao sutra da pazarim MB, ako ih bude još na stanaju, pa si me baš zaintrigirao sada...
 

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
^ O čemu se radi?

Ja planirao sutra da pazarim MB, ako ih bude još na stanaju, pa si me baš zaintrigirao sada...
Tek sada imam malo vremena pa pošto danas ne radim spavaću ujutru.

Prvo daću iskrenu ocenu sistema. Obično ljudi kad nešto naprave kažu da je to najbolje ali ja ču da navedem samo negativnosti i probleme. Nadam se da će neko od forumaša navesti neku pozitivnu.

1. Upoređujem osećaj pri radu sa standardnim solidnim i7 računarom i Dual Xeonom. Uporedio bih ih kao čekić od 500grama i 2kg. Sa malim čekićem ne možeš razbiti beton ali ako sa velikim pokušaš da zakucaš sliku razbićeš zid. Zbog potrošnje i ostalog sam stavio da mi idle procesori budu na 1.2GHz. Postoji latenca dok ne podigne sva jezgra na 3GHz (4 jezgra idu do 3.3GHz). Kad zavozi - razbija. Zgodan je sistem kao server, node za renderovanje, storage i za multitasking. Radi brzo i odlično čak i jednostavne stvari, evo sada kucam na njemu, ali jednostavni zadaci mu ne predstavljaju više od 1% a obično je na 0% korišćenja procesora i treba da mu zadaš nešto da bi se razbudio tj. podigao klok. Ja malo preuveličavam ali računari su mi posao i zanimanje 30 godina i radio sam sa IBM-om i sa HVS6 i MRX i Iskrinim sistemima sa Honeywell sa Risc serverima, i ko zna koliko PC-ja ma svašta smo imali i svaki računar je ličnost za sebe i drugačije ti odgovara i diše drugačije haha... Mada osećam da će ovde i igre pristojno raditi.

2.Problem je kućište čak i ovo koje je deklarisano kao SSI EEB sam morao da bušim. Većina kućišta koja su deklarisana kao Extended ATX ne odgovaraju jer puno njih EATX kućišta deklarišu već ako ima par cm više od standardnog ATX-a. Ja sam ovo morao da naručim čak iz (neću da navodim da me ne bi izbacili zbog reklame ali je bitno u Srbiji). Može možda i Fractal Design Define XL neki kažu i Fractal Design R4 (ne i R5) ali sve to bez DVD i hard nosača.

3. Nema zvuka pa sam eto morao da kupim karticu, na serverima retko ko priključi slušalice..

4. Ima samo 4+2 usb 2.0 (retko ko ode da gurne flešku u server), ali zato ima 4 ethernet 1Gb/s priključka. Morao sam da kupim usb 3.0 karticu.

5. Ploča ima 4 full PCIe 16 gen 3 slota i ukupno 84 PCI lanes (mislim baš puno) ALIIIII... onemogućili su SLI i crossfire zato što je serverska. Možeš ti da staviš 4 karte ali da rade nezavisno.

6. Serverske ploče kod mene u firmi su u rekovima, procesori imaju pasivne hladnjake a napred je obično po 5-6 ventilatora pa hlade proceore ali i celu ploču i čipset i ostalo. (ne radim sa hardwerom i serverima to rade druge kolege tako da možda neko kaže i da grešim...) Doduše imali smo i tower servere ali ista priča. Trudio sam se da napravim vazdušni tunel sa velikim ventilatorima i stvarno je tiho i hladno. Ploča ima 120 senzora, mogu da pratim tridesetak što je i dovoljno. Počeo sam da ređam kartice i pošto je LAN kontroler pozadi podigao je temperaturu na 62 stepena. Dijagnostika kaže da je to OK ali se meni to ne sviđa..... Ostali su do 48 od kako sam ušrafio ploču koja dolazi uz kućište i služi za montažu rezervoara usmerio sam vazduh ka ploči.

7. Na ploči su dva sata 3 porta. Tu je još osam sata 2 portova ali bez dodatnog ključa koji se nezavisno kupuje rade samo 4.

8. PCIe kartice... Nešto sam se upetljao. Stavio sam USB 3.0, audio koja ide u jedan PCIe plus jedan braket jer je 7.1 i ima optički izlaz ali i optički ulaz(treba mi). Stavio sam i raid kontroler sas/sata, koji dolazi uz ploču, po svemu što sam čitao je extra i sas/sata 3 je podržava 8 diskova ali kablove sas u 4 sata sam morao da naručim i stižu ko zna kad (oko 5€ po kablu). Tom kontroleru sam morao da ispod ostavim jedno mesto jer se u principu greje. Na kraju mi samo ostaje toliko mesta da nekako uguram gtx 1060 jedva. Tu su mi sad dva kabla od audio kartice koje... ma nikako da ih ljudski namestim da se ne vide a kabl za front USB je knap tako da usb PCIe mora na najniži slot. Huuuuh.. kad bi neko hteo da mi pomogne u mozganju pa da slikam i postavim sliku.

9. Još jedan problem PCIe raida, ne mogu iz biosa sa Ctrl-R (ma ne prikazuje poruku kod starta iako sam u biosu omogućio prikaz dodatnih romova) da uđem. Iz WEB konzole pod Windowsom ulazi i sve lepo prikazuje i može da se konfiguriše mada još nisam priključio diskove.

10. Onboard video je Matrox g-400 d2 i na W8 ili W10 je maximalna rezolucija 1024, probao sam Windows server 2016 i tu može veću rezoluciju da izbaci ali je Microsoft u klijentskim OS-ma onemogućio veće rezolucije za serversku grafiku.

11. Da bi ovo radilo kako treba tj. u osmokanalnom memorijskom režimu (mislim jasno ti je kako je to onda... fino) treba ti minimalno osam memorija. Radi i sa jednom ali onda šta će ti ovo. Mora da bude ECC DDR3 i preporučujem registrovana. Asus radi i sa običnom tj. ne ECC.

12. Ne može da podrži više od 768GB rama.

13. Post je duži od butovanja. Sa nekim krš starim možda je i sata2 ssd-om od 60GB sistem diže za desetak sekundi a postuje 20 hahahaha (serverska ploča)

i na kraju ono što me izluđuje ....

14. Na brzinu sam montirao jeftine hladnjake sa pastom koja je došla uz njih i koja mi ni na oko nije izgledala dobro. U idle mi je jedan procesor na 35 stepeni drugi na 42. Kad pustim Prime oba se izjednače na oko 65. Kad vizualno pogledam lavi hladnjak mi nije paralelan sa desnim što znači da verovatno šraf koji je ispod ventilatora nisam dobro zategao. Znači mora da skinem audio karticu i ventilatore....
Skinu ću sve i hajde ljudi preporučite pastu i da li da je prstom razmazujem što je novi trend ili standardno ko što radim tačka na sredini? Šta mislite da li je možda još nešto problem mada su u idle isti naponi oko 0.81V i ista disipacija oko 12-14W po procesoru kako HWMonitor kaže?

Što se tiče BIOSA i FRU SDU ME tu sam izgubio puno vremena ali nećeš imati problema sve ću ti detaljno napisati i objasniti.

Dobre strane????? Šta reći.... hmmm pa eto može da se pusti Cinabench :rotf:

Nadam se da te nisam pokolebao.

Ali evo sada ću. Veruj a to će ti reći i svi na forumu, da će bilo koji vodom hlađeni dobro overklokovani i5 razbiti u igrama ovog Frankenštajna.

Ja sam ovo sastavio jer mi je to bila jeftina varijanta, 58€ procesor. Svi mi imamo mana. Niko mi nije kriv što sam dipl. ing. elektronike, a ne menadžer ili pevač pa nemam para za procesor od 600€ :zvizdim:
 

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Ako nisi još kupio procesore pogledaj E5-2680 oni su 72-80€ ali u svakom slučaju bilo šta da kupuješ pazi da budu c2 jer predhodni ne podržavaju virtualizaciju.
Za raid za svih osam diskova idu dva kabla znači to je 10€ ukupno, gledaj da budu sata3. Ako si u blizini pozvam te da svratiš i uživo probaš (reci šta te interesuje da instaliram).
 
Poslednja izmena:

5xeVo

PCAXE Member
Učlanjen(a)
24.01.2011.
Poruka
131
Rezultat reagovanja
24
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
hp probook 430 g3
CPU & cooler:
... :: e3-1225v2 / lcpower lc-cc-94
Motherboard:
... :: intel server board s1200kp
RAM:
... :: 2x8 ecc 1600
VGA & cooler:
... :: int.
Display:
iiyama 32''
HDD:
... :: ssd 120 / hdd 4+4 tb
Sound:
xonar dx / solo 2 :: -
Case:
... :: fd node 304
PSU:
... :: fd ion+ 660p
Mice & keyboard:
miks revolucija
Internet:
optika
OS & Browser:
... :: OMV
Other:
(:(:(:...ep830@x-fi za zen putešestvija...:):):)
E ovako, prvo konkretni odgovori.

Za pastu samo Noctua, ako nema u Nišu mogu ti ja nabaviti u BG-u i poslati. Staviš zrno pirinča na sredinu CPU-a, spustiš hladnjak i sa što manje mikro pomeranja ga fiksiraš. To je sve. Što se tiče ,,nakrivljenosti'' levog hladnjaka mislm da je to normalno za LC maunting sistem i da se ne brineš oko toga.

Drugo nije više dostupna plojka, bar ne po onoj povoljnoj ceni :(.


U prvi mah si me uplašio da je neka veća nekompatabilnost u pitanju pa rekoh da sačekam da vidim o čemu se radi.

To za dodatne kartice za zvučnu, USB 3.0/3.1 i sl. sam već predvideo. SLI/CF mi nije potreban. S time da preporučujem i za sebe planiram USB zvučnu, taman da smanjim gužvu unutar kućišta i izbegnem potencijalne interferencije sa ostatkom komponenti (koje imam u trenutnom kompu).

Za CPU sam već prelomio za E5-2680 C2, bez brige, načitao sam se domaćeg ;).

Članak sa ovog linka je mene inspirisao da krenem u sastavljanje ovakve konfiguracije. Tu je već navedeno dosta osnovnih stvari na koje treba obratiti pažnju.

Po pitanju matičnih ploča ASUS je super jer je moguće pronaći i ATX (1 i 2) i SSE format i radi i sa običnim non-ECC memorijama. Isto je ASUS super jer je već integrisan USB3.0 a jači model ima i integrisanu zvučnu. Ima još ploča od SuperMicro-a isto u oba formata i zavisno od modela sa ili bez zvučne i USB3.0. Serija za gledanje od SuperMicroa-a je X9D npr. X9DAi a ima ih još dosta. Ima tu još proizvođača (AsRock, GB) i sličan je komntar kao za Asus, s time da je GB malo više home user frendly a AsRock server frendly, tu mislim na dodatne opcije integrisanih kontrolera i sl.

Na žalost više nijednu od ovih ploča nije moguće pronaći u Srbiji ali ni kod prvih komšija, već sam se informisao. U npr. u Nemačkoj i Holandiji (gde imam prijatelja ili rođaka) ih još uvek ima u maloprodajama i moguća je kupovina pa kako se ko snađe za transport do Srbije.

Po pitanju kućišta trebalo bi da Tt F51 podržava EATX (SSE) format i valjda se može pronaći u Srbiji.

Napajanje mora da ima dva EPS12V konektora zbog dva procesora. Jedino od napajanja što sam ja pronašao da je dostupo i ispunjava uslove je EVGA SuperNOVA G2 i P2 serija. Da li ima neko preporuku i za neki drugi model?



@srmarkovic
Ako naletim do Niša, što nije bilo u skorije vreme, javljam se da bar pivo popijemo! :sekira:
 
Vrh