• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Polovna Konfiguracija

esc

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.12.2018.
Poruka
40
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5 2400
Motherboard:
GIGABYTE H67MA
RAM:
16gb Kingston 8x2
VGA & cooler:
R9 380
Display:
LG 22" FULL HD & BENQ 22" FULL HD
HDD:
Samsung SSD 120gb,HD 1TB
Case:
kINA
PSU:
LC 600W
Mice & keyboard:
INTELLI 1.1
Internet:
TELEKOM
OS & Browser:
CHROME WIN7 64BIT
Other:
lenovo k5
Poz ljudi.Nov sam na forumu.Naime trenutno koristim jako los brend racunar dell e5500 2gb rama cisto za najosnovnije stvari tipa surf i sve ostalo.E sad naime zelim da pocnem da ucim javu i odigrao bi nekad neku igricu tipa dota,cs go,gta i slicno.Nikakav ozbiljan gejming na full hd rezolucijama i slicno.E sada mene zanima koliko ja para moram da izdvojim da bi pristojno uopste mogao da radi taj racunar.Od komponenti imam svoje 4gb u stapu ddr3 na 1600,r7 240 graficku karticu.Hard disk 1tb.Znaci treba mi sve ostalo.Naravno za cenu ne znam ni sam u sustini cilj je da se prodje sto jeftinije kao i uvek.Zanima me procesor i ploca naime.Dal se isplati uzeti fx6100,fx6300 ili neki i5 2400 i slicno.Ili ipak nesto novije?Svakako mislim da cu pre uzimati polovno zbog mogucnosti da se nadje dosta jeftinije.Ali za svaki savet sam tu.Hvala unapred
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.703
Rezultat reagovanja
9.048
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
:welcome:

Diskutabilno je šta još može da se zameni/ubaci u taj Dell, a da već to nisi uradio. Ako pretpostavim da je E5500 Intel procesor, o kućištu i napajanju malo možemo znati.

Ono od čega treba krenuti su igre koje planiraš da igraš. Onda se, na osnovu dalje planira, i to, najverovatnije, prodaja đuture toga što sad imaš.
 

esc

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.12.2018.
Poruka
40
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5 2400
Motherboard:
GIGABYTE H67MA
RAM:
16gb Kingston 8x2
VGA & cooler:
R9 380
Display:
LG 22" FULL HD & BENQ 22" FULL HD
HDD:
Samsung SSD 120gb,HD 1TB
Case:
kINA
PSU:
LC 600W
Mice & keyboard:
INTELLI 1.1
Internet:
TELEKOM
OS & Browser:
CHROME WIN7 64BIT
Other:
lenovo k5
:welcome:

Diskutabilno je šta još može da se zameni/ubaci u taj Dell, a da već to nisi uradio. Ako pretpostavim da je E5500 Intel procesor, o kućištu i napajanju malo možemo znati.

Ono od čega treba krenuti su igre koje planiraš da igraš. Onda se, na osnovu dalje planira, i to, najverovatnije, prodaja đuture toga što sad imaš.
To je brend racunar dell optiplex 960 koji koristim a te komponente imam sa strane od starog racunara koji sam prodao.To mi je ostalo.E sad ne znam ni sam sta da gledam dal fx ili neki intel.Zato i pitam.Tek planiram da krenem na java kurs.Programi u kojima bi radio su visual studio code i atom.E sad dal su oni previse zahtevni ili ne ne znam.Drugar mi je rekao da ce na bilo kakvoj konfiguraciji da rade cak i na ovom dell-u koji imam.To me i bacilo malo u rebus.Jel za taj posao i danasnje igre bolje quad neki ili ti hexa amd.Ili jos uvek dual core u intelu radi posao?
 

esc

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.12.2018.
Poruka
40
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5 2400
Motherboard:
GIGABYTE H67MA
RAM:
16gb Kingston 8x2
VGA & cooler:
R9 380
Display:
LG 22" FULL HD & BENQ 22" FULL HD
HDD:
Samsung SSD 120gb,HD 1TB
Case:
kINA
PSU:
LC 600W
Mice & keyboard:
INTELLI 1.1
Internet:
TELEKOM
OS & Browser:
CHROME WIN7 64BIT
Other:
lenovo k5
Naravno uzecu i neko napajanje kasnije zbog kupovine bolje graficke neki lc od 600w
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.040
Moja konfiguracija
i5-2400, H61 ploča, 4-8GB DDR3, GTX650Ti/R7 260, to bi bio neki minimum za bilo šta.
 

esc

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.12.2018.
Poruka
40
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5 2400
Motherboard:
GIGABYTE H67MA
RAM:
16gb Kingston 8x2
VGA & cooler:
R9 380
Display:
LG 22" FULL HD & BENQ 22" FULL HD
HDD:
Samsung SSD 120gb,HD 1TB
Case:
kINA
PSU:
LC 600W
Mice & keyboard:
INTELLI 1.1
Internet:
TELEKOM
OS & Browser:
CHROME WIN7 64BIT
Other:
lenovo k5
aha a za tu 1155 plocu koliko znam najbolje je uzeti onaj 2500k koji je preskup? jel ima jos neki ok procesor za ok pare? u ponudi imam i fx6100 8gb rama i plocu neku za 80-ak eur?
 

esc

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.12.2018.
Poruka
40
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5 2400
Motherboard:
GIGABYTE H67MA
RAM:
16gb Kingston 8x2
VGA & cooler:
R9 380
Display:
LG 22" FULL HD & BENQ 22" FULL HD
HDD:
Samsung SSD 120gb,HD 1TB
Case:
kINA
PSU:
LC 600W
Mice & keyboard:
INTELLI 1.1
Internet:
TELEKOM
OS & Browser:
CHROME WIN7 64BIT
Other:
lenovo k5
Ili ipak bezati od fx-a jer ne vidim da ga bilo ko hvali
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.040
Moja konfiguracija
Nemoj FX.
I5-2400, 2500 ili i7-2600.
 

esc

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.12.2018.
Poruka
40
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5 2400
Motherboard:
GIGABYTE H67MA
RAM:
16gb Kingston 8x2
VGA & cooler:
R9 380
Display:
LG 22" FULL HD & BENQ 22" FULL HD
HDD:
Samsung SSD 120gb,HD 1TB
Case:
kINA
PSU:
LC 600W
Mice & keyboard:
INTELLI 1.1
Internet:
TELEKOM
OS & Browser:
CHROME WIN7 64BIT
Other:
lenovo k5
Hvala na savetu.Plan mi je da kasnije uzmem neku 1050,1060 tako nesto ukoliko naravno bude potrebe za tim.Zato i pitam koji procesor i ploca su dobri da mi rade posao dok ne dodje do toga.Novo je trenutno jako skupo.
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.040
Moja konfiguracija
Što jače što sada možeš da kupiš, eto ispod i7-2600 bi bilo idealno da ne ideš.
 

esc

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.12.2018.
Poruka
40
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5 2400
Motherboard:
GIGABYTE H67MA
RAM:
16gb Kingston 8x2
VGA & cooler:
R9 380
Display:
LG 22" FULL HD & BENQ 22" FULL HD
HDD:
Samsung SSD 120gb,HD 1TB
Case:
kINA
PSU:
LC 600W
Mice & keyboard:
INTELLI 1.1
Internet:
TELEKOM
OS & Browser:
CHROME WIN7 64BIT
Other:
lenovo k5
Bas sad gledam po oglasima,ima dosta brend racunara sa tim 1155 plocama i procesorima i5.Sta mislis o tome neki dell lenovo? Cene su ispod 100eur? ili pak juriti bas obicnu plocu sa procesorom,one su malo skuplje
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Par saveta za programiranje, posto je moja oblast i Java dugo bila.

Pre svega Visual Studio Code i Atom ne sluze ni za sta. Taj koji ti je rekao da ces u njima raditi aplikacije, ocigledno se ne razume dovoljno. Potreban ti je IDE, ako imas nameru da se ikad bavis time ozbiljnije od onih console aplikacija (otvori se Command Prompt i ti tu unosis sve putem tastature).

Pre svega par IDE okruzenja koja ce ti sluziti za Javu jesu :

- Eclipse
- IntelliJ IDEA
- Android Studio
- BlueJ
- Visual Studio (ne Visual Studio Code)

Ovi su opremljeni debuggerom, compilerom, vizuelnim alatima, alatima za pracenje koriscenja racunarskih resursa i mnostvo drugih, a pogodni su i za ekstenzije.

Sad mnogi prihvataju programiranje, kao ne tako zahtevan posao. Ja ti kazem, da mnogo vise opterecuju hardver kompajleri, debageri i tvoj test aplikacije/igrice/programa, nego sto je to inace. Tako da, pamet u glavu.

Nabavi masinu sa i7 2600 procesorom ili boljim. Ja koristim primarno za C#, ali sam radio Javu, C++, Python itd, i ovaj moj i5 2400 se ne moze pohvaliti izuzetnim performansama.

Potrebno ti je RAM-a, i to dosta. Bar 16GB RAM-a ce ti trebati, jer ces ukoliko planiras Android development, morati da pokreces mnoge virtuelne masine, plus na to dodaj kompajler, debager, proces menadzer, IDE, runtime okruzenje i jos gomilu alatki.

SSD je takodje obavezan, po mogucstvu 256GB za ceo sistem ili 128GB SAMO za IDE. Ko god koristi heavy ekstenzije za Visual Studio na primer, zna da samo on sa ekstenzijama zauzme oko 70-80GB prostora, a to treba poterati od nekud. Takodje je vazno da naglasim da se Android Studio koristi zajedno sa Visual Studio-m, JetBrains IntelliJ IDEA alatom itd.

Naravno moras veliki HDD da nabavis, jer svaki od ovih projekata sadrzi fajlove enormnih velicina, te ja kao amater/ucenik imam desetine fajlova velicine 4-5GB, a ako ti je u planu da radis na vecem projektu, onda ces i VM skladistiti tu.

Za gaming se posavetuj sa nekim drugim, mada vidim dobio si dobar broj kvalitetnih saveta.
 

esc

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.12.2018.
Poruka
40
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5 2400
Motherboard:
GIGABYTE H67MA
RAM:
16gb Kingston 8x2
VGA & cooler:
R9 380
Display:
LG 22" FULL HD & BENQ 22" FULL HD
HDD:
Samsung SSD 120gb,HD 1TB
Case:
kINA
PSU:
LC 600W
Mice & keyboard:
INTELLI 1.1
Internet:
TELEKOM
OS & Browser:
CHROME WIN7 64BIT
Other:
lenovo k5
Par saveta za programiranje, posto je moja oblast i Java dugo bila.

Pre svega Visual Studio Code i Atom ne sluze ni za sta. Taj koji ti je rekao da ces u njima raditi aplikacije, ocigledno se ne razume dovoljno. Potreban ti je IDE, ako imas nameru da se ikad bavis time ozbiljnije od onih console aplikacija (otvori se Command Prompt i ti tu unosis sve putem tastature).

Pre svega par IDE okruzenja koja ce ti sluziti za Javu jesu :

- Eclipse
- IntelliJ IDEA
- Android Studio
- BlueJ
- Visual Studio (ne Visual Studio Code)

Ovi su opremljeni debuggerom, compilerom, vizuelnim alatima, alatima za pracenje koriscenja racunarskih resursa i mnostvo drugih, a pogodni su i za ekstenzije.

Sad mnogi prihvataju programiranje, kao ne tako zahtevan posao. Ja ti kazem, da mnogo vise opterecuju hardver kompajleri, debageri i tvoj test aplikacije/igrice/programa, nego sto je to inace. Tako da, pamet u glavu.

Nabavi masinu sa i7 2600 procesorom ili boljim. Ja koristim primarno za C#, ali sam radio Javu, C++, Python itd, i ovaj moj i5 2400 se ne moze pohvaliti izuzetnim performansama.

Potrebno ti je RAM-a, i to dosta. Bar 16GB RAM-a ce ti trebati, jer ces ukoliko planiras Android development, morati da pokreces mnoge virtuelne masine, plus na to dodaj kompajler, debager, proces menadzer, IDE, runtime okruzenje i jos gomilu alatki.

SSD je takodje obavezan, po mogucstvu 256GB za ceo sistem ili 128GB SAMO za IDE. Ko god koristi heavy ekstenzije za Visual Studio na primer, zna da samo on sa ekstenzijama zauzme oko 70-80GB prostora, a to treba poterati od nekud. Takodje je vazno da naglasim da se Android Studio koristi zajedno sa Visual Studio-m, JetBrains IntelliJ IDEA alatom itd.

Naravno moras veliki HDD da nabavis, jer svaki od ovih projekata sadrzi fajlove enormnih velicina, te ja kao amater/ucenik imam desetine fajlova velicine 4-5GB, a ako ti je u planu da radis na vecem projektu, onda ces i VM skladistiti tu.

Za gaming se posavetuj sa nekim drugim, mada vidim dobio si dobar broj kvalitetnih saveta.
To sto je meni drugar pricao se odnosi na javascript i seo optimizaciju.Slabo se razumem generalno u to.Bas sami pocetak.Cilj je da zavrsim taj kurs i da pokusam da radim nesto.Svakako tvoj savet mi je od velike koristi vezano za programiranje.
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Cekaj Java ili Javascript?

Ako je JavaScript, onda Sublime je majka i ne treba ti komp bolji od i3 2100, a kamo li nesto vise, RAM 4GB radi posao u tom slucaju. Za gaming se samo konsultuj onda.
 

esc

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.12.2018.
Poruka
40
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5 2400
Motherboard:
GIGABYTE H67MA
RAM:
16gb Kingston 8x2
VGA & cooler:
R9 380
Display:
LG 22" FULL HD & BENQ 22" FULL HD
HDD:
Samsung SSD 120gb,HD 1TB
Case:
kINA
PSU:
LC 600W
Mice & keyboard:
INTELLI 1.1
Internet:
TELEKOM
OS & Browser:
CHROME WIN7 64BIT
Other:
lenovo k5
Cekaj Java ili Javascript?

Ako je JavaScript, onda Sublime je majka i ne treba ti komp bolji od i3 2100, a kamo li nesto vise, RAM 4GB radi posao u tom slucaju. Za gaming se samo konsultuj onda.
Da da javascript i seo optimizacija za pocetak.Pa sam mislio da je red da imam krsten komp za posao.Jel znas ti mozda kako se amd ponasa u tim zadatcima ili iskljucivo intel makar i 2 ili 3 generacija? Niste mi odg na pitanje vezano za brend racunare dal moze i brend lepo posao da radi ili da jurim neku polukonfiguraciju pa da sam sklapam?
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Sam sklapaj - dosta bolja opcija, uvek bila i bice

Osim toga, za SEO optimizaciju i JavaScript bi valjalo da imas jos Front-end pozadine, tipa CSS, HTML i JQuery da bi znao kako se sta ponasa orijentaciono.

Ima vrlo kvalitetnih knjiga na te teme, ako ti odgovara engleski jezik :

- HTML and CSS: Design and Build Websites
-
JavaScript and JQuery: Interactive Front-End Web Development

Pisac obe knjige je Dzon Daket i obimne su prilicno, ali obuhvataju iskljucivo stvari koje ce ti trebati, a ne kao neki drugi naslovi koji se bave temama cija je upotreba korisna u 0.1% slucajeva.

Inace bi trebalo sve da radi, kao sto rekoh i na losim konfiguracijama, tako da ce i7/i5 druge generacije biti i vise nego dobar izbor.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.703
Rezultat reagovanja
9.048
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Za programiranje možeš da skoro svaku brend mašinu da iskoristiš. Problem će možda biti igre.

Kod drugara, npr. fino radi (njegov sin kaže) fortnite na i5 2400 / 8 GB / 560 2 GB / 325 W.
 

esc

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.12.2018.
Poruka
40
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5 2400
Motherboard:
GIGABYTE H67MA
RAM:
16gb Kingston 8x2
VGA & cooler:
R9 380
Display:
LG 22" FULL HD & BENQ 22" FULL HD
HDD:
Samsung SSD 120gb,HD 1TB
Case:
kINA
PSU:
LC 600W
Mice & keyboard:
INTELLI 1.1
Internet:
TELEKOM
OS & Browser:
CHROME WIN7 64BIT
Other:
lenovo k5
Sam sklapaj - dosta bolja opcija, uvek bila i bice

Osim toga, za SEO optimizaciju i JavaScript bi valjalo da imas jos Front-end pozadine, tipa CSS, HTML i JQuery da bi znao kako se sta ponasa orijentaciono.

Ima vrlo kvalitetnih knjiga na te teme, ako ti odgovara engleski jezik :

- HTML and CSS: Design and Build Websites
-
JavaScript and JQuery: Interactive Front-End Web Development

Pisac obe knjige je Dzon Daket i obimne su prilicno, ali obuhvataju iskljucivo stvari koje ce ti trebati, a ne kao neki drugi naslovi koji se bave temama cija je upotreba korisna u 0.1% slucajeva.

Inace bi trebalo sve da radi, kao sto rekoh i na losim konfiguracijama, tako da ce i7/i5 druge generacije biti i vise nego dobar izbor.
Hvala puno na pomoci
 

esc

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.12.2018.
Poruka
40
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5 2400
Motherboard:
GIGABYTE H67MA
RAM:
16gb Kingston 8x2
VGA & cooler:
R9 380
Display:
LG 22" FULL HD & BENQ 22" FULL HD
HDD:
Samsung SSD 120gb,HD 1TB
Case:
kINA
PSU:
LC 600W
Mice & keyboard:
INTELLI 1.1
Internet:
TELEKOM
OS & Browser:
CHROME WIN7 64BIT
Other:
lenovo k5
Za programiranje možeš da skoro svaku brend mašinu da iskoristiš. Problem će možda biti igre.

Kod drugara, npr. fino radi (njegov sin kaže) fortnite na i5 2400 / 8 GB / 560 2 GB / 325 W.
Pa to i gledam jer je cena polovnih ploca 1155 sa procesorom jako skupa.Dok za jeftinije pare kupim kompletan lenovo,dell illi hp brend racunar.
 
Vrh