• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Napajanje i pad napona

vinc3nt

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
08.04.2017.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pozdrav svima:) Imam jedan problem, i nadam se da ga mogu resiti uz vasu pomoc... Naime, treba da kupim jedno napajanje za racunar, medjutim to napajanje ima input voltage 200-240V(pretpostavljam da je na 50hz), sto je u okviru naseg-evropskog standarda. Ali u mom kraju napon nije uvek isti, negde oko 200V, a u zimskom periodu bude 190V, 180V...Da li tu moze pomoci neko drugo napajanje sa input voltage od 100-240V(full range), ili ce to biti isto kao i sa ovim napajanje od 200-240V? Logicno je da ovo drugo napajanje(100-240V) moze bez problema da radi, ali namece se drugo pitanje: Da li ce to napajanje onda raditi na 50 ili 60hz ako voltaza padne ispod 200V?
 

obeliskk1

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2016.
Poruka
556
Rezultat reagovanja
26
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 7 1700
Motherboard:
ASRock X370 Taichi
RAM:
32 GB Corsair Vengeance LED DDR4 @ 2666MHz
VGA & cooler:
2 x ASUS STRIX RX 470 4GB
Display:
Samsung 2333HD
HDD:
Samsung EVO SSD 250GB | WD Green 1TB
Case:
Cooler Master Centurion 534
PSU:
Chieftec 600W
Mice & keyboard:
A4Tech Bloody V8M
Internet:
SBB 40/2 mb/s
OS & Browser:
Windows 10 nazalost
Bitno je samo da bude neko krsteno napajanje, gledaj da bude full range i da ima UVP (under voltage protection).
 

Јован

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
02.08.2013.
Poruka
1.041
Rezultat reagovanja
113
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
R5 1400 + LC CC-120
Motherboard:
MSI A320 Gaming Pro
RAM:
8GB DDr4 Kingston Predator
VGA & cooler:
XFX RX 470
Display:
Benq 24"
HDD:
Kinston V300 120GB +1TB WD Red
Sound:
Asus Xonar DGX + Superlux HD330
Case:
MS Industrial
PSU:
Seasonic S12 II 620W
Mice & keyboard:
A4 Tech Bloody V7M
Internet:
100/6 Mbit/s
OS & Browser:
Windows 10 x64
110V као што вероватно знаш нису стандард који се користи у нашој земљи тако да га заобиђи(нека напајања су пре имала прекидач за 220 и 110 па да се не зезнеш). Једном сам тако изгорео неког кинеза када је напон код мене баш био низак и радило ми је без проблема на 110V, међутим, дошао ујутру јачи напон, заборавио сам да пребацим прекидач на 220V и само бели дуси изашли из напајања. Срећом па нису повукли још нешто са собом. :d

Купиш неко крштено напајање(TT Smart SE серија као неки минимум) и нећеш имати проблема. Код мене је исто долазило у последње време до великог обарања напона чак и до 160-170 V од како сам узео напајање из потписа никаквих проблема нисам имао а пре са кинеским напајањима без неког стабилизатора напона не би радило.
 

spale

Mid9
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
470
Rezultat reagovanja
56
Moja konfiguracija
Multirange

Pozdrav svima:) Imam jedan problem, i nadam se da ga mogu resiti uz vasu pomoc... Naime, treba da kupim jedno napajanje za racunar, medjutim to napajanje ima input voltage 200-240V(pretpostavljam da je na 50hz), sto je u okviru naseg-evropskog standarda. Ali u mom kraju napon nije uvek isti, negde oko 200V, a u zimskom periodu bude 190V, 180V...Da li tu moze pomoci neko drugo napajanje sa input voltage od 100-240V(full range), ili ce to biti isto kao i sa ovim napajanje od 200-240V? Logicno je da ovo drugo napajanje(100-240V) moze bez problema da radi, ali namece se drugo pitanje: Da li ce to napajanje onda raditi na 50 ili 60hz ako voltaza padne ispod 200V?
Jedino pravilno resenje za takve slucajeve su napajanja koja su predvidjena za rad u multirange ( 100VAC - 240VAC ~ ±10% (Active PFC) ).
Za takve slucajeve preporuka je napajanje kao sto je Antec NE450M
http://www.antec.com/pdf/flyers/NE450M_EU_Flyer_EN_20170111.pdf
 

vinc3nt

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
08.04.2017.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Prvo da vam se zahvalim sto ste mi odgovorili :) Ja sam vec narucio thermaltake se730w-sps-730m (Jovane pogodio si napajanje :D), i to napajanje ima input voltage od 200-240V i radi na 50hz. E sad, kod Jovana kako kaze radi bez problema(mada Jovane iskreno sumnjam da ti toliko bas pada napon, jer to napajanje bi moralo vrlo brzo da "izgori"). Moram da napomenem i to da tt napajanje nema UVP(under voltage protection), sto nije dobro... Sve ovo u vezi tt napajanja sam "provalio" tek posto sam ga porucio :d Ja ovo tt napajanje ne moram da uzmem, mogu da ga otkazem... Ima jedno drugo napajanje cooler master g650m, koje ima input voltage 100-240v(full range),znaci automatski prebacuje na napon koji mu odgovara i ima sve moguce zastite. Jedina mu je mana sto ima kineske kondenzatore, ali s obzirom da mu je 5 godina garancija, ne bi trebalo da me to brine... Samo nisam siguran na koliko onda hz radi 100-240v napajanje, na elektricnoj mrezi od recimo 180v? Da li na 50hz sto bi trebalo, ili na 60hz? Koliko sam ja shvatio, CM bi trebalo da radi od 100-120v na 60hz(USA i Japan), i od 200-240v na 50hz(kod nas). Cini mi se da je na Madagaskaru standard 120V, 50hz. Ne znam sta se desava na naponu izmedju 120-200v, i da li ono uopste moze da radi u tom opsegu i na koliko hz... Kako kod ipak je ovo od 100-240v sigurnija opcija.
 

vinc3nt

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
08.04.2017.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
E sad, kod Jovana kako kaze radi bez problema(mada Jovane iskreno sumnjam da ti toliko bas pada napon, jer to napajanje bi moralo vrlo brzo da "izgori").
Edit: To napajanje koje ti imas je "TT-SE530W" bez "SPS". Nije modularno i ima input voltage 100-240V active PFC. Zato je kod tebe sve u redu :D Dobra ti je konfiguracija osim cpu(pretpostavljam da planiras da ga promenis). Pazi kad kupujes drugi da ne bude, veci TDP od 95W. Nije da to napajanje ne moze da izdrzi, nego da ti ne pravi veliku buku ako ga opteretis blizu max.
 

spale

Mid9
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
470
Rezultat reagovanja
56
Moja konfiguracija
resiri se tema..
Napajanje koje ima najvise sigurnosnih opcija i jos je multirange
Antec VPF650
CircuitShield™ - Full suite of industrial grade protections:
- Over Current Protection (OCP),
- Over Voltage Protection (OVP),
- Under Voltage Protection (UVP),
- Short Circuit Protection (SCP),
- Over Power Protection (OPP),
- No Load Operation (NLO),
- Brown-Out Protection (BOP),
- Over Temperature Protection (OTP)
- Surge & Inrush Protecion (SIP)
i jos je verovatno najkvalitetnije napajanje u cenovnom rangu do 100e
spisak delova...
http://www.tomshardware.com/reviews/antec-vpf-650w-power-supply,4232-3.html
 

vinc3nt

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
08.04.2017.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
obeliskk1: "Windows 10 nazalost". Slazem se sa tobom da windows 10 nije bas najsrecnije resenje (ali je mnogo bolji os od w8 i w8.1). Na zalost microsoft se odlucio na taj korak da zvanicno ne podrzi os Windows 7(pretpostavljam da hoces taj os) za Ryzen procesore i AM4 platformu. Ako bi recimo pokusao da instaliras Windows 7 na tvoju novu konfiguraciju(uobicajnim putem), izasla bi ti poruka gde te sistem obavestava da taj os nije podrzan. Medjutim MSI ima resenje sa njihovim "MSI win7 smart tool" programom. Treba ti samo fleska windows7 i ovaj program. Na taj nacin ces da prodjes sigurnosnu proveru podrzanih os, i moci ces
da uspesno instaliras Windows 7 na tvojoj AM4 platformi. Ja licno nisam testirao, ali postoji "brdo" tutoriala na netu, kako to uraditi, pa proguglaj malo... :)
 

vinc3nt

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
08.04.2017.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
resiri se tema..
Napajanje koje ima najvise sigurnosnih opcija i jos je multirange
Antec VPF650
CircuitShield™ - Full suite of industrial grade protections:
- Over Current Protection (OCP),
- Over Voltage Protection (OVP),
- Under Voltage Protection (UVP),
- Short Circuit Protection (SCP),
- Over Power Protection (OPP),
- No Load Operation (NLO),
- Brown-Out Protection (BOP),
- Over Temperature Protection (OTP)
- Surge & Inrush Protecion (SIP)
i jos je verovatno najkvalitetnije napajanje u cenovnom rangu do 100e
spisak delova...
http://www.tomshardware.com/reviews/antec-vpf-650w-power-supply,4232-3.html
Slazem se sa tobom. Samo sto ovo napajanje ima duzinu 155mm, a kod mene u kucistu mogu da stanu, napajanja od 140,150 i 160mm duzine...
 

Јован

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
02.08.2013.
Poruka
1.041
Rezultat reagovanja
113
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
R5 1400 + LC CC-120
Motherboard:
MSI A320 Gaming Pro
RAM:
8GB DDr4 Kingston Predator
VGA & cooler:
XFX RX 470
Display:
Benq 24"
HDD:
Kinston V300 120GB +1TB WD Red
Sound:
Asus Xonar DGX + Superlux HD330
Case:
MS Industrial
PSU:
Seasonic S12 II 620W
Mice & keyboard:
A4 Tech Bloody V7M
Internet:
100/6 Mbit/s
OS & Browser:
Windows 10 x64
Prvo da vam se zahvalim sto ste mi odgovorili :) Ja sam vec narucio thermaltake se730w-sps-730m (Jovane pogodio si napajanje :D), i to napajanje ima input voltage od 200-240V i radi na 50hz. E sad, kod Jovana kako kaze radi bez problema(mada Jovane iskreno sumnjam da ti toliko bas pada napon, jer to napajanje bi moralo vrlo brzo da "izgori"). Moram da napomenem i to da tt napajanje nema UVP(under voltage protection), sto nije dobro...
Имам SE серију које нема све заштите као што си приметио, али мени ради без проблема. Знам да је био напон на неких 160V и да је радио рачунар јер сам мерио волтметром напон. Није наравно то било констатно већ онда када је оптерећење највеће а обично се кретао око 180-190V(зимски период а и сада је на неких 185V). То и јесте разлика између оних кавалитетнијих напајања и кинеских, нису то само конкретне заштите већ и комплет компоненте од којих се прави напајање.

Што се конкретног напајања тиче, оно има најбољи однос цена перфомансе и требало би да је мало боље(а и осетно) од рецимо LC 600H V2.31 које је минимум када су напајања у питању. Зато бих пре ишао на неки Seasonic, Antec или томе слично, што значи и већа цена али мислим да вреди.

Што се конфигурације тиче мени је довољан и 4130 за сада(можда у пар игара коеј играм процесор не може да испрати графичку у већини случајева је супротно), кад буде потребе видећу да ли ће бити Рајзен или неки i5/i7.
 
Poslednja izmena:
Vrh