• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

[Matična ploča] MSI Z87 MPower MAX AC

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Uvod

MSI High-End ploča po nenormalno dobroj ceni u Srbiji. Možda i zvuči neverovatno, jer ipak je ovo Srbija – zemlja derikoža i prevaranata (i Nemanjića, takođe). Tokom tranzicije sa AMD na Intel platformu, naleteo sam na ovu ponudu – MSI Z87 MPower MAX AC za 13000 din. Ploča koja se kod nas regularno prodavala za 20.000 din (na stranu to koliko je imala kupaca po toj ceni) je odjednom 40% jeftinija? Jednostavno, ponuda koja se ne odbija :)

MSI-MPower.jpg

Ili se možda odbija, pošto je MSI u pitanju? Kad je ovaj brend u pitanju, uvek postoji doza skepticizma. Sigurno ima nekih koji razmišljaju ovako:“Ma i džabe da mi daju, ne bih to koristio“. Globalno na nivou Srbije, postoji neka odbojnost prema MSI-ju kada su ploče u pitanju. Verovatno da je dosta uticala „kvarljivost“ robe, tj. duga istorija pritužbi na kvalitet, odnosno na nedostatak kvaliteta. Čak su i meni draži drugi brendovi. Recimo da sam sa ASUS-om imao najlepša iskustva, a ROG ploče su mi poseban fetiš, koji je nažalost preskup za moje trenutno stanje.
Elem, da se vratimo na MPower MAX..

spec.jpg
Specifikacija​
 
Poslednja izmena:

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Pakovanje i oprema

Kutija je specificne crno-žute boje i na njoj dominira veliki „M“ znak. Tačnije deo ambalaže sa prednje strane je u formatu slova „M“. Kada se on otvori, ispod otkriva prozorče, koje je takođe M-formata.

002.jpg 003.jpg 004.jpg

Ja sam već u prodavnici bio nestrpljiv da pogledam i opipam :), dok je sama ambalaža prilične težine za jednu matičnu ploču. Kada sam video šta je sve zapakovano unutra, bilo mi je jasno i zašto.

001.jpg

Ambalaža sadrži gomilu marketinških objašnjenja, koja opisuju glavne „fičurse“ ove matične ploče. Ono što je izdvojeno jeste Military Class 4 kvalitet komponenti, OC Genie 4, Aidio Boost i Killer LAN E2200. Glavna namena ove ploče jeste svakako u overklokingu, što bi bio i neki logičan zaključak nakon vizuelne inspekcije samog layout-a.

005.jpg

Kada se zaviri unutra, tu će vas sačekati dve manje kutije. Jedna sadrži dodatke i propratnu opremu, a druga glavnu nagradu – Z87 MPower MAX AC. Deo u kome se nalazi matična ploča je prekriven plastičnim poklopcem, što je odlika većina High-End pakovanja u današnje vreme.

006.jpg 007.jpg 008.jpg

Paket dodatne opreme bih najkraće prokomentarisao kao „prebogat“. Zaista ne znam šta bi moglo da se doda u propratnom paketu, pa da ceo utisak bude još bolji. Samo pogledajte sledeće fotografije i sve će vam biti jasno.

009.jpg 010.jpg

Pakovanje sadrži sledeće:
-Limčić
-Bracket sa eSATA portovima
-Bracket sa USB 3.0 portovima
-Adapter za WiFi, BT i WiDi (šrafi se na ploču)
-2 x Antena za WiFi adapter
-6 x kvalitetan SATA3 kablić
-SLI mostić
-M-konektor za USB i frontpanel
-Merne izvode za V konektore
-Diskove sa drajverima
-MSI Gaming metalni znak
-Korisničko uputstvo
-Military Class 4 sertifikat kvaliteta i ostale knjižice

Kad smo već kod opreme, malo mi je zasmetalo što limčić nema zaštitu u vidu sloja sunđerčića, kao što ima (npr.) ASUS 990FX Sabertooth.
 
Poslednja izmena:

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Pakovanje i oprema

Zbog ograničenja na 10 slika po postu, evo fotka koja najbolje opisuje sadržaj pakovanja.

011.jpg

I naravno, vreme je da pogledamo i najbitniju komponentu pakovanja – ploču.
 
Poslednja izmena:

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Layout

Moram priznati da ploča spada u lepše/moćnije primerke, kada je dizajn u pitanju. PCB je izrađen u 6 slojeva, karakteristika koju nećete primetiti na oko, izuzev ako niste vešti elektroničar. U kratkim crtama, što više slojeva ima ploča, to komplikovaniji i skuplji dizajn.

012.jpg 045.jpg

Najveći deo je mat crne boje, dok se žuta nalazi na aliuminijumskim hladnjacima. Takođe, „MSI“ znak na PCH hladnjaku svetli žutom bojom kada je ploča u pogonu. Idealno bi bilo upariti je sa Avexir memorijama iz Core ili Blitz1.1 serije i nekom od grafičkih kartica iz MSI Lightning serije. Ja trenutno koristim Intel Extreme Masters, koja ima plave hladnjake, pa sve to uklopljeno uz ASUS DC grafiku i Noctua D14 odiše blagom dozom šarenila i neukusa. U svakom slučaju, nemam providnu stranicu na kućištu pa da me to uzmenirava u sitne sate :)

041.jpg 042.jpg
Dok sam fotkao ploču i jurio kadrove, izgleda sam zaboravio da uhvatim bliži kadar cele VRM sekcije sa hladnjakom (biće kasnije fotka sa montiranim procesorom i nosačima kulera). Stoga ću pozajmiti koju fotku sa neta.

043.jpg 044.jpg 017.jpg 026.jpg

Prilično moćno, zar ne? Odmah pored hladnjaka možete videti dva 8-pinska CPU konektora. Korišćenjem dva ovakvka konektora se poskupljuje dizajn, a kao rezultat dobijamo rasterećenje celog VRM sklopa i stabilnije napajanje procesora u slučaju nekog ekstremnijeg overkloka. Naravno, biće vam potrebno napajanje koje poseduje dva 8-pinska konektora, što uglavnom poseduju high-end modeli. Ja konkretno koristim Seasonic SS-660XP2 Platinum napajanje i u ovom slučaju nema zime, jer ima sasvim dovoljan broj konektora.
 
Poslednja izmena:

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Naponska sekcija (VRM)

Naponska sekcija je izrađena u impozantnih 20 faza, pri čemu MSI navodi da je u potpunosti digitalna. Za filtraciju su korišćeni SFC (Super Ferite Chokes) zavojnice, koje MSI ugrađuje u sve svoje high-end proizvode. Interesantno je da su umesto polimerskih kondenzatora korišćeni tantalski, koji su dosta skuplji i kvalitetniji.
Za PWM je odabran proizvođač International Rectifier, a čip koji je korišćen nosi naziv IR3563B. U pitanju je potpuno digitalni 8-fazni kontroler. Ulaz VRM-a je filtriran sa jednom zavojnicom i nekoliko kondenzatora. Tu su pre svega 3x 270µF dark-cap polimeri deklarisani na napon od 16V. Svaka faza na ulazu ima još po 2 keramička kondenzatora (jedan manji, drugi veći). Iza ulaznog filtra imamo MOSFET-e, i to popriličan broj. 20 faza=20 pari MOSFET-a=40 čipova! Istina, MOSFET-i nisu TOP kvaliteta, kakvi se mogu naći na ASUS Maximus Hero VII i sličnim pločama, ali kvantitet ovoga puta nadomešćuje kvalitet. U pitanju je kombinacija low-side NXP 3830DL i high-side NXP 7030DL LEPAK MOSFET-ima. Oba tipa čipova su deklarisana na maksimalno 62.5W termalne disipacije, ali sa različitim maksimalnim strujama provođenja. Takođe, maksimalna operativna temperatura za ove MOSFET-e je 150C, što je i prilično visoka vrednost.

046.jpg 047.jpg 048.jpg 051.jpg
Ove fotke sam skinuo sa neta i one su od MPower MAX (non-AC) modela. Trebalo bi da su iste ploče, ali se primećuje se drugačiji tip Dark-cap kondenzatora u odnosu na moju ploču.

Sa zadnje strane ploče se nalaze IR3535M drajveri, kojih ima 10 kom, a tu su i dableri IR3599 kojih sam izbrojao 5. U stvari, pravilnije bi bilo reći kvadripleri, pošto svaki ovaj čip može da kontroliše do četiri faze na izlazu PWM-a. Dakle od 8-faznog digitalnog PWM-a, upotrebljeno je svega 5 faza, koje su učetvorostručene pomoću IR3599 čipova, a da bi ceo taj sklop bio uštelovan, tu je 10 drajvera koji sinhronizuju i prate stanja svojih dualnih faza na koje su povezani. Iskreno, ovo mi se već i ne dopada toliko. Ceo VRM sklop je previše nepotrebno zakomplikovan. Ripple na izlazu MOSFET-a bi trebalo da je priličan, pa su tu morali da uskoče tantalski kondenzatori iliti kako ih je MSI kristio Hi-C CAP. Ovih kondenzatora je ukupno 20 za CPU deo, stim što su malo razbacani svuda oko socketa. Jedan se čak nalazi i u samom socketu. Njima u filtraciji pomažu i keramički kondenzatori, koji su takođe bolji od polimerskih po karakteristikama, a pritom zauzimanju mnogo manje mesta.
Za VRAM je odabran 3-fazni kontroler sa kriptičnom oznakom uP1606R. U pitanju je proizvod kineske firme UPI Semiconductor. Napajanje za VRAM je napravljeno od istih komponenti kao i za CPU, pa tu nema neke razlike (osim u PWM kontroleru).

029.jpg 030.jpg 031.jpg 032.jpg 033.jpg 027.jpg

Iskreno, nisam baš oduševljen kako su MSI inžinjeri osmislili dizajn naponske sekcije. Iako deluje „nabudženo“, dizajn je bespotrebno komplikovan. Mislim da je ova ploča poslužila MSI inžinjerima za slogan „hajde da vidimo šta će da ispadne ako uradimo ovo“. To što nisam video da postoje neki rezultati vredni pomena koja je ova ploča ostvarila, a u kombinaciji sa činjenicom da se dizajn VRM-a kod Z97 Mpower MAX naslednika dosta razlikuje i ima primetno manji broj faza, navelo me je da zaključim da je ovakav dizajn ipak lošiji u praksi od konkurencije (ASUS Maximus HERO VII, Gigabyte Z87X-OC). Druga stvar koja mi se nije dopala je korišćenje MOSFET-a nižeg kvaliteta. Na stranu to, ova ploča se ipak reklamira da može da isporuči 800W procesoru. Videćemo još kako će se pokazati u overklokovanju Intel i5-4690K procesora. Ako ništa drugo, očekujem koliko-toliko solidan OC potencijal, kao i to da naponska bude hladna ko taštino srce. Svakako da mi se i dalje dopada što postoje dva 8-pinska 12V konektora za napajanje procesora, jer će to dodatno rasteretiti napajanje, a smanjiće i opterećenje na žice i PSU konektore na matičnoj ploči.
 
Poslednja izmena:

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Naponska sekcija (VRM)

Još par fotografija čipova oko memorije.

022.jpg 023.jpg 024.jpg 025.jpg
 

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Čipovi

Što se ostalih kontrolera i čipova tiče, manje-više su identični kao na drugim high-end z87 pločama.
Priču ću početi od Killer LAN čipa sa oznakom E2205, što bi trebalo da je poslednja generacija Qualcomm-ovog izdanka iz dotične serije (E2200). Killer LAN se reklamira kao ultimativno rešenje kada su u pitanju mrežni kontroleri, ali je u suštini kotira u rangu sa Intelovim mrežnim rešenjima. Nekada je za ovakve mrežne karte bilo potrebno izdvojiti i 100$, ali kako tehnologija napreduje, sada to ovde dobijamo uračunato u cenu ploče.
Pored njih, imamo i ASM1074 čip, koji predstavlja dodatni USB3.0 kontroler i NEC D720202 USB3.0 HUB kontroler, koji bi trebalo da kontroliše još 4 porta. ASM1464 čipovi za USB3.0 header. Koriste se kao repeater-i signala kako bi korisnici mogli da koriste frontalne USB3.0 konektore bez ikakvih smetnji i gubitaka u brzini transfera podataka. Ova ploča poseduje čak dva USB3.0 headera, pa tako imamo 4 ovakva čipa da ih opsluže.

020.jpg 021.jpg

Zbog čega se koriste različiti USB3.0 kontroleri nije ni meni baš najjasnije. OK, funkcija USB repeatera je prilično jasna. Da bi prednji portovi na kućištu radili na podjednakim brzinama kao portovi sa zadnje strane ploče, potrebno je ubaciti pojačavače signala. Ali što komplikovati šemu ploče korišćenjem čak tri vrste USB3.0 kontrolera (jedan integrisan u PCH+dva zasebna čipa)? Kako god bilo, korišćenje dodatnih čipova usložnjava i poskupljuje dizajn, a ova ploča u svoje zlatno vreme je bila sve osim jeftina. Početna cena je bila oko 280 evra.

015.jpg 014.jpg 016.jpg

Između PCI-e interfejsa nalazimo ASM1480 čipove koji su 16/8 (de)multiplekseri. Koriste se za prebacivanje rada PCI-Express 2.0/3.0 slotova iz 16x režima u 8x, prilikom korišćenja CrossfireX/SLi režima rada. Konkretno svaki čip kontroliše rad 2 PCI Express linije.

018.jpg 019.jpg

Sledi priča o konektivnosti, hlađenju, audio podsistemu pa ću tek na kraju da pređem na montažu i OC. Dakle, ima još dosta posla da se uradi :)
 
Poslednja izmena:

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Konektori i tasteri

Kao što sam već rekao, nije mi se dopao kvalitet zadnjeg limčića. Isti takav se koristi i na pločama od 30e. Možda sam se malo i navikao na sunđerčić koji se može naći na skupljim ASUS-ovim pločama. Ako ništa drugo, bar je spolja prelepljen crnom nalepnicom (sa žutim MPower motivima).

040.jpg

Zadnji panel sadrži sledeće konektore:

-2x USB 2.0
-6x USB 3.0
-1x PS/2
-ClearCMOS
-RJ45 LAN
-2x HDMI
-1x DP
-1x SPDIF
-6x 3.5mm audio

Vidimo sad i zašto su korišćeni dodatni USB3.0 kontroleri, jer konkurencija uglavnom ima svega 4 USB3.0 porta. Video konektivnost je takođe odlična, možda čak i preterana. Ipak je ova ploča namenjena entuzijistima, koji će verovatno već imati neku uber grafičku karticu. Ipak, svaki izvedeni konektor dodatno košta i u krajnjoj liniji utiče na finalnu cenu.
Još malo MSI marketinga.

051.jpg 052.jpg

Navodno, svi konektori na I/O panelu su obloženi zlatom, zbog boljeg kontakta i sprečavanja oksidacije tokom eksploatacije.

Kada se priča o konektorima za povezivanje ventilatora, tu sam već bio pomalo razočaran. Postoji samo 3 dodatna konektora (4-pin), pri čemu su dva u donjem delu ploče, a jedan je pored memorija (tj. pored 24-pin konektora). Glavnu zamerku upućujem zbog nepostojanja konektora u blizini južnog dela naponske sekcije na koji bi se povezao ventilator sa zadnje strane kućišta. Potencijalno još problematičnija situacija bi mogla da nastane ako koristite vodeno hlađenje. Gde povezati 2 ili 3 dodatna ventilatora? Inžinjeri MSI-ja očigledno nisu razmišljali baš o svemu dok su dizajnirali ovu ploču. Rešenje je ipak dostupno, i to u vidu „uradi sam“ (ili kupi sam dodatno) fan kontrolera. Neki proizvođači kućišta uz svoje modele isporučuju već fabrički kontroler (npr NZXT H440, Phanteks Ento, itd). U krajnjoj liniji sam mišljenja da fali još bar 3 fan konektora – jedan južno od VRM-a i dva kod PSU 8-pin konektora.
Priču o USB-ovima sam već elaborirao. Super je stvar što postoje dva headera na ploči, pri čemu u paketu dobijate bracket za povezivanje na zadnjoj strani kućišta, čime dobijate dodatna 2 USB3.0 konektora (za slučaj da vam 6 fabričkih nije dovoljno iz nekog razloga). Drugi header konektor je, naravno, za front panel. Po nekom nepisanom pravilu, imamo još dva konektora za povezivanje USB2.0 headera.
Kod high-end ploča LED debugger je nezaobilazna stavka, pa ga i ovde možete sresti.
Od tastera iammo ClearCMOS sa zadnje strane ploče (I/O sekcija), a u južnom delu su tu OC Genie, Power, Reset, BCLK+ i BCLK- tastere. Svi su samoeksplanatorni, pa se neću mnogo zadržavati ovde. Eksterni tasteri na ploči su korisni kada koristite bench sto (astal ), a pošto ja koristim standardno kućište, meni nisu previše interesantni. Pomenuću da pritiskom na taster OC Genie, aktivirate opciju fabričkog overklokovanja. Ovo se može uraditi i kroz BIOS, jer i u BIOS-u postoji OC Genie taster opcija. Dakle, nije samo hadrware ekskluziva i nije potrebno da se zavlačimo u kućište ako želimo da aktiviramo „MSI Genija za overklokovanje“.

053.jpg

A da, postoji još jedan taster koji je lociran ispod LED debug ekrana. U pitanju je FASTB1 taster, čijom aktivacijom naređujete matičnoj ploči da prilikom restarta uđe u BIOS.
 

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Hlađenje

Na svakoj ploči postoje elementi koji umeju pošteno da se zagreju, te ih je potrebno dodatno ohladiti. Tu spada PCH i naponska sekcija. Konkretno, ono što se greje na naponskoj je „power“ sekcija iliti MOSFET-i. Naponska sekcija na ovoj ploči je hlađenja masivnim hladnjakom u obliku slova „U“ (žuta boja doprinosi da to bude slovo „M“). Zaista nisam siguran da li sam negde video veći hladnjak za VRM. Možda i postoje negde, ali ovaj svakako spada i džinove. On je u kontaktu sa MOSFET-ima preko termalne trake, a njemu u raspoređivanju toplote pomaže i jedna duža toplotna cev, koja prati dizajn hladnjaka.

049.jpg 050.jpg

PCH je hlađen takođe aluminijumskim hladnjakom solidne veličine. Skoro pa da čovek pomisli da se radi o X99 ploči.
Hladnjaci su crno-žute boje, i lepo se uklapaju uz layout ploče. Za sada nisam primetio nikakve probleme sa hlađenjem, a kada budem osposobio termalnu sondu, izmeriću i temperature tih delova.
 
Poslednja izmena:

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Audio podsistem

MSI je svoju audio tehnologiju krstio kao „Audio Boost“ i poput proizvođača drugih high-end ploča odabrao ALC1150 kodek za glavni pokretački element. U pitanju je jedno od boljih integrisanih rešenja, a njemu „asistiraju“ sledeći dodatni elementi:
-EMI kućište, koji pored izolacije od elektromagnetnih smetnji omogućava da sam kodek izgleda atraktivno
-Izolacija na nivou PCB-a, koja audio segment odvaja od ostatka ploče
-Kvalitetni kondenzatori
-Operacioni pojačavači za slušalice otpornosti do 600 Ω

054.jpg

Frekvencijski odziv

fr16bit44.png fr24bit4424bit96.png fr.png
16 bit 44 kHz, 24 bit 44 kHz, 24 bit 96 kHz

tabela fr.jpg

Odnos signal/šum

noise16bit44.png noise24bit96.png noise.png
16 bit 44 kHz, 24 bit 44 kHz, 24 bit 96 kHz

snr.png
 
Poslednja izmena:

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Audio podsistem

Totalna harmonijska distorzija

thd16bit44.png thd24bit44.png thd24bit96.png
16 bit 44 kHz, 24 bit 44 kHz, 24 bit 96 kHz​

thd.png

Intermodulaciona distorzija

imd16bit44.png imd24bit44.png imd24bit96.png
16 bit 44 kHz, 24 bit 44 kHz, 24 bit 96 kHz

imd.png
 
Poslednja izmena:

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Audio podsistem

Dinamički opseg​

dynamics16bit44.png dynamics24bit44.png dynamics24bit96.png
16 bit 44 kHz, 24 bit 44 kHz, 24 bit 96 kHz

dynamic.png

Prelazak stereo signala

cross16bit44.png cross24bit44.png cross24bit96.png
16 bit 44 kHz, 24 bit 44 kHz, 24 bit 96 kHz​

crosstalk.png
 

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Audio podsistem

Kao što ste imali prlike da vidite, audio sistem je ipak prosečan za ovaj segment. Situaciju bi svakako malo popravili pravi audiofilski kondenzatori, poput Nichicon i sl. Audio boost nije ni najgore, a ni najbolje audio rešenje koje možete naći kod gejming ploča. Recimo da zauzima zlatnu sredinu.
Ja sam se dodatno potrudio da istestiram i uporedim sa Xonar DX zvučnom karticom koju posedujem, a koja mi je primarni izvor zvuka. Zahvaljujući tome ovde imate jedinstvenu priliku da saznate kako se dotična (DX) ponaša i kakve su joj "performanse", odnosno kvalitet. Rezultati svakako govore dosta u korist Xonar DX kartice.
 
Poslednja izmena:

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
BIOS

Ploča bez dobrog BIOS-a nije dobra ploča. Poput ostalih velikih proizvođača matičnih ploča, MSI takođe fura svoj specifični fazon. Raspored elemenata i sekcija u okviru BIOS-a je sličan kao kod drugih MSI ploča. Razlika je u eventualno nekoliko opcija plus ili minus i u vizuelnoj temi interfejsa. Konkretno za Mpower seriju, tu je crno-žuta tema. Gaming serija npr. ima dobro poznatu crno-crvenu temu.

055.jpg

U sledećoj galeriji možete videti koje su opcije MSI-jevog Click 4 BIOS-a.

BIOS_056.jpg
BIOS_057.jpg BIOS_058.jpg BIOS_059.jpg
BIOS_060.jpg BIOS_061.jpg BIOS_062.jpg BIOS_063.jpg
 
Poslednja izmena:

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
BIOS

BIOS_064.jpg BIOS_065.jpg BIOS_066.jpg BIOS_067.jpg
BIOS_068.jpg BIOS_069.jpg

Kao što vidite u gornjem desnom uglu BIOS-a, MSI je omogućio hvatanje skrinšotova pritiskom na taster „F12“. Potrebno je da u računar zbacite USB fleš, koji je prethodno formatiran u FAT32 da biste mogli koristiti ovu opciju. Ja sam upravo to iskoristio i napravio malu galeriju slika „Click 4“ BIOS-a. Fotke se snimaju u BMP format u rezoluciji 1024x768x24. Zamerka je što MSI nije omogućio da to bude 1920x1080 rezolucija, ili bar opciju da se bira između nekoliko ponuđenih.
Skroz gore levo se nalazi virtuelni taster „OC Genie“ i kada ga aktivirate, ploča će automatski overklokovati vaš procesor prilikom sledećeg podizanja sistema. O overkloku nešto više u sledećoj sekciji.
BIOS generalno radi korektno, međutim ja sam imao jedan mali peh da ploča nije htela da prikaže BIOS kada se koristi integrisana grafika iz procesora. Dodavanjem diskretne grafike ovaj problem je nestao. Takođe, BIOS sam lagano apdejtovao korišćenjem softvera MSI Live Update 6, a sam apdejt je odrađen iz Windowsa.

Što se utiska o MSI BIOS-u tiče, ne bih rekao da je "prebogat" i krcat opcijama, ali su tu sve potrebne opcije za OC, fan control, kao i za manipulaciju storage elementima. Vizuelno sasvim lepo izgleda.
 

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Montaža

Montaža je prošla relativno bezbolno. Wi-Fi/Blutooth AC modul mi nije potreban pa ga nisam montirao na ploču pre ugradnje u kućište. Inače, ako neko želi da ga koristi, bolje da ne zaboravi da ga nakači na ploču pre nego što ploču „butne“ u kućište. U protivnom će završiti u najgorim mukama (ono kad skapiraš šta si uradio pogrešno, pa ispusiš jedno glasno „NOOOOOOOoooooo...“. Takođe, obavezno povadite zaštitne gumice iz video konektora na ploči, pre nego što je montirate u kućište. Gumice ne mogu da se izvade nakon što ih ploča pritisne na zadni limčić.
Kako je u pitanju standardni ATX format ploče, dijapazon kućišta koja će je podržati je zaista širok. Zadnji limčić je prilično običan i kvalitet je takav da je propraćen jednim „meh“. No dobro, nije smak sveta.
Iako su hladnjaci VRM-a prilično masivni, oni uopšte ne ometaju montažu kulera, što možete videti i na priloženim slikama.

034.jpg 035.jpg

Veći kuleri poput Noctua D14 će prekriti sve slotove kada se montira ventilator. Bez ventilatora će biti prekrivena prva dva slota. Ukoliko koristite 4 memorijska modula kao ja, RAM montirajte pre postavljanja kulera na procesor (ili barem prva dva modula).

036.jpg 037.jpg

Kada se sve to spakuje u kućište, izgleda ovako:

038.jpg 039.jpg

Da napomenem još da ploča sa zadnje strane ima bele LEDiode, što doprinosi ukupnom efektu, ukoliko koristite bench sto npr. U mom slučaju, ovaj detalj nema nikakvog efekta, pošto je kućište bez prozora, a i stoji dole pored stola.
E sad konačno možemo da pređemo na overklokovanje. Finaly, a? :)
 
Poslednja izmena:

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Overklokovanje

Overclockovanje Haswell-a nije preterano drugačije od prethodne generacije Intelovih procesora, ali se možete malo iznenaditi ukoliko ste preskočili nekoliko genreracija, ili ako ste čak prešli sa AMD-a na Intel. U suštini, procesor možete overklokovati dizanjem množioca, dizanjem BCLK ili kombinacijom oba. Ja sam ovde konkretno OC-ovao isključivo preko množioca.
Problem koji se javlja već dve generacije unazad sa overklokovanjem Intelovih procesora jeste loša pasta između IHS-a i CPU čipa. Njenom zamenom možete dobiti i do 10 C niže temperature, ali je potrebno da „skalpirate“ vaš procesor, odnosno da skinete IHS pažljivim baratanjem žiletom i šrafcigerom. Rizik postoji, i to u formi da sasečete i neke tranzistore ispod IHS-a, ali što bi reko Del Boy:“Who dares, wins“. Pošto ja neću sledeće godine u ovo vreme postati milioner, rešio sam da ne čačkam mečku :) Za sada.
U suštini, gledao sam da mi temperature procesora tokom LinX-ovanja (0.6.5) sa AVX2 instrukcijama ne prelaze 90 C. Da, mogu da idu i do 100C, ali ja sam ovde tražio OC podešavanja za svaki dan, pa nisam hteo da forsiram temperature. CPu sam izgurao na 4,5 GHz uz napon od 1,2V. Sama ploča je ovde dodala solidnih 0,024V na tu vrednost, pa se CPU pržio na 1,224V. Temperature su najviše išle do 92 C i to u piku, a obično nisu prelazile 90 C. Konkretno, samo jedno jezgro je izguralo tu temperaturu, dok su ostala tri bila solidno hladnija. CPU je hlađen sa Noctua NH-D14, svima dobro poznati kuler. Cache frekvencija je ostala na 3,5 GHz, pošto ne utiče mnogo na performanse.

01.jpg 02.jpg

CPU nije neki primerak, a sa temperaturama koje se genrišu na naponu od 1,3V, Noctua nije u stanju da se izbori. Tu se već nabadaju vrednosti od oko 100 C, što su i maksimalno merljive vrednosti od strane sonde koja je ugrađena u procesorska jezgra. Što je najcrnje od svega, hladnjak od kulera uopšte nije vruć, što samo još jednom potvrđuje problem sa IHS poklopcem. RAM sam podesio sa XMP profilom na 2133 MHz i 1,5V. Dok sam imao AMD, memorija je mogla da radi na XMP ali na 1,65V.
Btw, 230 GFLOPS-a! Moram priznati da ovi Intelovi procesori imaju baš dosta snage. Najviše što sam video sa AMD FX8320 je bilo 98 GFLOPS-a na identičnoj frekvenciji od 4,5 GHz. Istina, mislim da je to bilo sa običnim AVX instrukcijama.
Što se tiče temperature VRM-a, sondu sam turio sa leve strane heatsinka i izmerio temperaturu od 37,2 C tokom LinX-ovanja. Nakon montaže D14 kulera nema gde igla da prođe do PCB-a od ploče. Pipao sam prstom gde sam stigao, da proverim da li ću se ispeći, pa da na to mesto stavim sondu za merenje, ali avaj, nisam našao ni jedno „žarište“. Dakle, kao što se i dalo pretpostaviti pre ovih empirijskih ogleda, naponska sekcija na ovoj ploči je hladna ko taštino srce. Ukoliko imate predlog gde ja da stavim sondu za merenje kako bih izmerio preciznije temperature, slobodno napišite u komentarima. Znam samo da sam na prethodnoj 990FX Sabertooth 2.0 ploči imao problem sa pregrevanjem, kada je procesor radio na 4,5 GHz. Tada su temperature VRM-a koje je očitavao Termal Radar (TUF ploče imaju gomilu fabričkih sondi za merenje temperature na različitim mestima) bile preko 65 C. To sam rešio tako što sam namontirao jedan 120 mm ventilator (Fractal R2) iza ploče.
Dakle još jednom, ako neko ima savet gde fizički uglaviti sondu za merenje, nek viče :)
 

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2
Zaključak

Uh... Prošlo je prilično vremena od kada sam počeo da pišem ovaj review, i sad više ne znam ni gde bijem, ni kolko ima sati. U svakom slučaju, nadam se da ste uživali u čitanju, barem upola od koliko i ja u pisanju istog :)
Što se same ploče tiče, ako uzmem u obzir da je početna cena bila oko 280 evra.. čak i u to vreme, mislim da ne vredi te pare. ASUS Maximus Hero VI je tada bila jeftinija, pa mi i pored toga deluje kao bolje rešenje, jer koristi bolje MOSFET-e i bolji PWM kontroler. Sa druge strane, Hero VI ima samo jedan osmopinski +12 V konektor za napajanje, dok ovaj MSI ima dva. Iako bi neko smatrao manom to što MPower MAX traži dva konektora, ja smatram da je to prednost. Potrebno je još samo da vaše napajanje ima potrebne kablove.
VRM sekcija je jednom rečju – PRENABUDŽENA. Međutim, ploča koristi samo jedan PWM kontroler, koji je vezan na kvadriplere faza. Meni se ovakav dizajn ne dopada i smatram da nije trebalo tako da se radi. Ima tu i nekih prednosti, ali ima i mana. Nije savršeno, ali lepo zvuči da se marketinški proda 20 faza. Takođe, nije mi se dopao izbor MOSFET-a. Ostaje malo nejasno zašto MSI ovde nije koristio DrMOS tehnologiju. Ipak je ova ploča bila samo jedan korak ispod najjačeg modela - XPower. Gde je zafalio kvalitet, tu je uskočio kvantitet, pa tako ovde imamo čak 40 MOSFET čipova!
U svakom slučaju, ova ploča je plaćena 105 evra u Srbiji, ima regularnu trogodišnju garanciju i ja za taj novac zaista ne vidim šta je moglo da se kupi, a da je makar približnog (ako ne istog) kvaliteta.

Prednosti:
-Digitalni 20-fazni VRM
-Dobre zavojnice i kondenzatori
-Dobro hlađenje
-Killer LAN
-Napredni audio kodek
-LED ekran za dijagnostiku
-Dva interna USB3.0 konektora
-Prisustvo dva BIOS čipa
-Clear CMOS taster na I/O panelu
-WiFi AC/BT adapter
-Bogat propratni paket

Mane:
-Korišćenje kvadriplera faza
-MOSFET-i nižeg kvaliteta
-Limčić lošijeg kvaliteta

Ni tamo ni vamo:
-Nisam stekao utisak da je ploča za ekstremni OC
 

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2

Slash

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
19.12.2012.
Poruka
1.750
Rezultat reagovanja
119
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K OC & Noctua NH-D15 Chromax.black w/3x NF-A15
Motherboard:
Asus Z97 Maximus Formula VII
RAM:
32GB HyperX Savage 2400MHz CL10
VGA & cooler:
MSI GTX 1080 Ti Lightning X
Display:
HP X32 31.5" 2560x1440 165Hz
HDD:
Samsung 860 PRO 1TB + 23TB
Sound:
Microlab FC330
Case:
Fractal Design Define R6 Blackout TG & 6x NF-P14s
PSU:
Super Flower Leadex 1000W 80+ Platinum
Mice & keyboard:
Corsair K95 RGB Platinum Cherry MX Speed & Logitech G502 Hero
Internet:
200/80mbps optic
OS & Browser:
Windows 10 Pro & Chrome
Other:
Poco X3 Pro 8/256GB, Nikon D3300 18-55mm, 55-300mm , 35mm f/1.8, GoPro Hero 6 Black
Svaka cast za review! Uzivao sam citajuci, volim kad se zalazi "u sitna crevca" :)
 

5rovic

PCAXE Member
Učlanjen(a)
24.10.2014.
Poruka
653
Rezultat reagovanja
5
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-4790k @ 4.8GHZ & Phanteks PH-TC12DX
Motherboard:
MSI Z97 MPOWER
RAM:
2 x 4GB Corsair Vengeance 1866MHz CL9
VGA & cooler:
ASUS R9 280X TOP @ 1200MHZ
Display:
Samsung 1920x1080, 60Hz
HDD:
Western Digital Green 2TB
Sound:
Integrale
Case:
Phanteks Enthoo Pro (black windowed)
PSU:
Seasonic M12-620W 80+ Bronze
Internet:
10down, 2up
OS & Browser:
Windows 8.1 Pro 64bit & Google Chrome
Other:
Apple iPhone 5S 64gb
Bravo Shang. Meni mnogo vise lezi ovakav review nego neki amaterski youtube review koji samo snima ploca i cita specifikacija.

GJ :sekira:
 

Medolinos

Moderator
Učlanjen(a)
06.11.2010.
Poruka
5.394
Rezultat reagovanja
12
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
no name
CPU & cooler:
AMD FX 8350 / Noctua NH-U14s / NF-A15 Puss-Pull
Motherboard:
Gigabayte 990FXA-UD5 rev. 3.0
RAM:
Kingston 16gb ddr3 1866mhz HyperX Fury
VGA & cooler:
R9280X-DC2 TOP
Display:
Samsung UE32EH5000
HDD:
SSD Samsung 850 EVO 250gb, HDD Segate Baracuda 2 TB, HDD Samsung F3 1TB
Sound:
integrisan zvuk i Creative Inspire T3030 speakers
Case:
COOLER MASTER HAF XB EVO RC-902XB-KKN2
PSU:
EVGA Supernova G2 750w
Optical drives:
Lite-on
Mice & keyboard:
A4tech X-7 G800, misonja neki zalosni genius
Internet:
ADSL Telekom paket do 20 mbita
OS & Browser:
Win 10
:appl::sekira:
 

Gulftown

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
23.01.2011.
Poruka
6.727
Rezultat reagovanja
1.534
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
ASUS ROG G73Jh
CPU & cooler:
R5 5900X EK Water Cooling - i7 990X - R5 3600
Motherboard:
X570 Crosshair VIII Hero WiFI - Asus Rampage III Black Edition - AsRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac
RAM:
G.Skill TridentZ 4000 2x8Gb - Corsair Dominator 6x2Gb - 2x8Gb ADATA
VGA & cooler:
6900XT Waterforce - MSI Lightning 7970 CrossFire - GT 1030
Display:
ROG STRIX XG43VQ
HDD:
Samsung 970 Evo Plus 1TB x2 - Samsung EVO 250GB -Samsung EVO 250GB - 8TB WD Purple, 2TB WD Green
Case:
Lian Li 011 Dynamic - Bench Table - Fractal Node 304
PSU:
Cooler Master V1000 - Cooler Master V1200 - CM 500W
Mice & keyboard:
MX Master 3, HyperX Alloy Elite RGB Cherry MX Blue
OS & Browser:
Windows 10
Svaka cast za trud! Ploca je ok za one na akciji, za svaki dan i vise nego dovoljno. Moze se reci da je i vise nego ok kupovina.

Sto se ekstremnog OC-a tice svakako da nije, ima MSI jos dosta da poradi na tom polju.
 

Apple

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.01.2010.
Poruka
1.074
Rezultat reagovanja
36
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
INTEL i7-4790K 4.0GHz 8MB EK-KIT H3O - Supreme HF 360 Overclocked to 4.9GHz
Motherboard:
MSI Z87 MPOWER MAX AC
RAM:
CORSAIR 8GB (2x4GB) 1600MHz DDR3 Vengeance CML8GX3M2A1600C9 XMP
VGA & cooler:
Vega 64 EK Full Water Cooled
Display:
ASUS VG248QE 144Hz TN panel
HDD:
Samsung 860 EVO 500GB HITACHI Deskstar 1TB 32MB 7k SATA600 HDS721010DLE630
Sound:
Integrala
Case:
Cooler Master HAF X
PSU:
SEASONIC SS-1000XP
Optical drives:
LG DWD RW
Mice & keyboard:
Razer Deathadder 3500DPI
Internet:
SBB 150/10
OS & Browser:
WIN 10 x64 Pro Legal
Sta smatras pod extremnim oc?
 
Vrh