• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Menjanje kondezatora na ploci bez specijalnog alata - da ili ne?

KalibracijaMonitora

PCAXE Member
Učlanjen(a)
28.03.2014.
Poruka
473
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Other:
Spyder4Elite
Jedan 1500uF 6.3V kondezator na ploci iz 2007. je malo iscureo, ali PC jos uvek radi bez problema.

Pogledao sam ovaj video, ali nemam taj alat za razlemljavanje (niti znam kako se tacno zove). Imam samo obicnu lemilicu, ali nisam siguran koliko je to pametno raditi tako, pogotovu sto ja bas nisam specijalista, pa se moze desiti da progorim plocu ili napravim neko drugo s... :d

Dakle, pitanje je - da li se zamena kondezatora moze uspesno obaviti samo pomocu lemilice, tinol paste i 0.8mm kalajne zice?
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Mogu ti dati neophodan alat za zamenu. Imam pumpicu, a imam i "specijalnu" lemilicu koju koristim za kondenzatore. :D
Fazon koji možeš probati sam je da odlomiš kondenzator, ostanu ti samo nogice u ploči a njih možeš lako odlemiti posle. Problem je ako nemaš
jaku lemilicu, moraš odlomiti kondenzator jer ti inače odvodi toplotu i nikad nećeš odlemiti.
 

dragg

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.09.2010.
Poruka
98
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
Od posebne opreme, preporučujem ti traku za razlemljivanje http://bit.ly/1BFysAo umesto onog vakuum alata. Za lemilicu- nemoj ni preveliku snagu, tj. ne bih baš koristio 50w štapnu lemilicu za pcb. Za tehniku lemljena pogledaj ovde: http://bit.ly/1BFAMal
 
Poslednja izmena:

KalibracijaMonitora

PCAXE Member
Učlanjen(a)
28.03.2014.
Poruka
473
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Other:
Spyder4Elite
Mogu ti dati neophodan alat za zamenu. Imam pumpicu, a imam i "specijalnu" lemilicu koju koristim za kondenzatore. :D
Fazon koji možeš probati sam je da odlomiš kondenzator, ostanu ti samo nogice u ploči a njih možeš lako odlemiti posle. Problem je ako nemaš
jaku lemilicu, moraš odlomiti kondenzator jer ti inače odvodi toplotu i nikad nećeš odlemiti.
LOL, ili da ti dam da uradis i da snimim kako to radis za PC Axe YouTube kanal :d

Tako sam nesto i kontao - da odlomim kondezator i odlemim iglice jednu po jednu, jer ne mogu obe u isto vreme (ohladila bi se prva dok zagrejem drugu).


Od posebne opreme, preporučujem ti traku za razlemljivanje http://bit.ly/1BFysAo umesto onog vakuum alata. Za lemilicu- nemoj ni preveliku snagu, tj. ne bih baš koristio 50w štapnu lemilicu za pcb. Za tehniku lemljena pogledaj ovde: http://bit.ly/1BFAMal
Video sam tu traku u drugom tutorialu i potrazicu je u NS-u, a definitivno cu pogledati i ovaj dugacki tutorial sto si linkovao - izgleda da je bas detaljan :appl:

HVALA obojici, i jos jedno pitanje - da li je bolje da ostavim da radi ovako dok ne crkne, ili da ipak preventivno zamenim naceti kondezator?
 

mitarus

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
1.097
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 2500K & LC-CC-95
Motherboard:
Gigabyte GA-H77M-HD3
RAM:
2x8GB Kingston HyperX FURY 1866MHz
VGA & cooler:
XFX RX480 8GB
Display:
AOC Q3279VWFD8
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Sound:
Creative X-Fi XtremeGamer SB0770
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Mice & keyboard:
Logitech MX518 | Logitech UltraX Premium Black
Nadji neku pokvarenu maticnu, pa vezbaj malo. Skoro da sam unistio plocu zbog lose lemilice, tj. vrha.
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog

dragg

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.09.2010.
Poruka
98
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
Video sam tu traku u drugom tutorialu i potrazicu je u NS-u, a definitivno cu pogledati i ovaj dugacki tutorial sto si linkovao - izgleda da je bas detaljan :appl:

HVALA obojici, i jos jedno pitanje - da li je bolje da ostavim da radi ovako dok ne crkne, ili da ipak preventivno zamenim naceti kondezator?
Pogledaj i prvi deo ako stigneš, opisuje koja je oprema potrebna i zašto. Možeš i kasnije delove ako te zanima SMD lemanje i te stvari. Lik je komedija kako priča ali zna posao.
Bolje zameni odmah načeti. Prema Marfijevom zakonu crći će ti tačno onda kad ti bude neoophodno trebalo da ti radi. U stvari, bolje zameni sve na naponskoj sekciji. Ionako košta par dinara a ako je jedan načet ni drugi nisu daleko.
 

Zodd

PCAXE Member
Učlanjen(a)
09.01.2010.
Poruka
146
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X4 955BE, Gelid Tranquillo Rev.2 + Alpenföhn Föhn 120 purple LED
Motherboard:
Biostar TA970XE
RAM:
Exceleram EBW301A 2x4GB
VGA & cooler:
Sapphire 5750, S1
Display:
Samsung 2243NW
HDD:
Seagate Barracuda 500 GB, WD RE2 500GB, WD5000AAKS, WD 250GB
Sound:
X-Fi XtremeGamer Fatal1ty Pro (cap mod) & Live! modded (hardware)
Case:
TrendSonic Wizard wi20A
PSU:
Enermax Pro87+ 500W
Optical drives:
DVD: LG, CD: Plextor Premium
Mice & keyboard:
A4tech + Genius
Internet:
WiFi
OS & Browser:
7, Firefox
Other:
Corsair SURVIVOR 8GB, Huawei G300
Za lemilicu- nemoj ni preveliku snagu, tj. ne bih baš koristio 50w štapnu lemilicu za pcb.
Bolje jaca lemilica (50-60W), a manja temp nego slaba lemlica (15-20W), a veca temp (obicno su stapne na 450C).
Kad je lemlica vece snage sa ok elektronikom dobro odrzava temperaturu, kod slabijih su veliki padovi temp i zato mora duze da se drzi kako bi nesto odlemio...

Ploca iz 2007 je najverovatnije lemljena sa lead-free solder-om pa ti preporucujem da prvo "natopis" nozice sa klasicnom lem zicom i onda izvuces sa vakum pumpicom.

Ima i druga opcija, ako je mali raster tj. ako vrh moze da pokrije obe nozice "natopi" ih sa lem zicom, drzi 2-3sek vrh na obe nozice i probaj da izvuces kondenztor sa PCBa, u 90% slucajeva ova tehnika radi posao.
 

dragg

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.09.2010.
Poruka
98
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
Bolje jaca lemilica (50-60W), a manja temp nego slaba lemlica (15-20W), a veca temp (obicno su stapne na 450C).
Kad je lemlica vece snage sa ok elektronikom dobro odrzava temperaturu, kod slabijih su veliki padovi temp i zato mora duze da se drzi kako bi nesto odlemio...
Većina jeftnih štapnih nema nikakvu regulaciju temperature. Ako je kupio jaku štapnu na pijaci za 1000din, ne treba ni da je prinosi matičnoj ploči. A osećam da je baš takav slučaj.
 

KalibracijaMonitora

PCAXE Member
Učlanjen(a)
28.03.2014.
Poruka
473
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Other:
Spyder4Elite
Opa, zazivela tema :)

Lemilica mi je ona najjeftinija analogna stanica ZD-99 (48W) - vrh joj je zaobljen, pa cu potraziti adekvatniji u specijalizovanim radnjama.

Jos je i problem sto u online cenovnicima nemaju malo pakovanje tinol zice od 0.5mm, ali su zato pumpice od 150 dinara pa nadalje (to sam kontao da vise kosta).

Bolje zameni odmah načeti. Prema Marfijevom zakonu crći će ti tačno onda kad ti bude neoophodno trebalo da ti radi. U stvari, bolje zameni sve na naponskoj sekciji. Ionako košta par dinara a ako je jedan načet ni drugi nisu daleko.
Ma jedino je taj prs'o - svi ostali su ravni i sjajni. Sad samo ne znam da li je taj kondezator izgubio funkciju (izaslo je malo te braon smese na vrh) ili jos uvek nekako radi to sto treba da radi.
 

dragg

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.09.2010.
Poruka
98
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
@KalibracijaMonitora - pa ti imaš lemnu stanicu. To je perfektno, zaboravi na sve ono o snazi što sam pričao. Što se tiče 0.5 kalaja, pogledaj kod ovog lika: http://bit.ly/1DlLYze . Za kondenzatore - to što su ravni ne znači puno, mogu biti neispravni ili (još gore) na granici. I dalje mislim da je bolje da zameniš celu naponsku.
 

jevta

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
30.03.2011.
Poruka
34
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Athlon II x2 250 @ 3.5Ghz Contac 21
Motherboard:
M4A88T-V EVO
RAM:
Exceleram Black Shark CL7 DDR3 2x2GB 1333MHz
VGA & cooler:
VTX 6870+accelero s1
Display:
LG E2240
HDD:
WD 250 GB
Case:
TT Commander ms-i
PSU:
Chieftec CTG-500-80P
Drzi se ti zlatnog pravila dok radi ne popravljaj. Sto puta mi se desilo da sam kao namestao nesto sto i nije moralo, pa sam posle imao posao od pola dana :D
 

KalibracijaMonitora

PCAXE Member
Učlanjen(a)
28.03.2014.
Poruka
473
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Other:
Spyder4Elite
Za kondenzatore - to što su ravni ne znači puno, mogu biti neispravni ili (još gore) na granici. I dalje mislim da je bolje da zameniš celu naponsku.
Ili da vidim koliko kosta multimetar, pa ako nije mnogo skup (znam da su par hiljada), da ga kupim i proverim sve (valjda to moze tako, a i nece se baciti) :d

EDIT: Ipak mora da se odlemi bar jedna nozica (ne moze prostim pipanjem) - https://www.youtube.com/watch?v=R0Cy9wfrMFQ :(

Drzi se ti zlatnog pravila dok radi ne popravljaj. Sto puta mi se desilo da sam kao namestao nesto sto i nije moralo, pa sam posle imao posao od pola dana :D
Ne zurim sa popravkom, ali je evidentno da ce morati biti zamenjen, jer masina jos uvek nije za bacanje (AMD x3 i 4GB DDR2) :rule:
 
Poslednja izmena:

dragg

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.09.2010.
Poruka
98
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
Da, moraš da ga izbaciš iz kola da bi ga proverio. Nažalos', većina jeftnih multimetara koji imaju proveru kapaciteta (često nemaju) su ograničeni sa par stotina uF i ne mogu da dobace do 1500. Ako ćeš proveru, moraćeš da nabaviš poseban kapacimetar.
 
Vrh