• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Koji je najbolji nacin za sticanje znanja o hardveru?

Nikola Jovanovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
26.04.2017.
Poruka
32
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600
Motherboard:
Asus Prime B350
RAM:
16gb ddr4 3000MHz RipJaws
VGA & cooler:
2xRX580 NITRO+ 8gb
Display:
2xAsus VX239
HDD:
Samsung 960EVO 250GB
Case:
MS Black Widow
PSU:
EVGA 600W
Mice & keyboard:
Cooler Master Masterkeys L
Pozdrav sekirasi, mali uvod, studiram racunarstvo i informatiku, medjutim na fakultetu se bavimo razvojem softvera, a ja sam kroz studije provalio da mene zapravo vise interesuje hardver. Arhitektura racunara i komponenti, sastavljanje high end racunara, testiranje , overklok itd...
Dakle moje pitanje je, koji je najbolji nacin za ucenje ove materije? Da li se na nekom fakultetu proucava ovaj segment na master studijama? Ili jednostavno use i u svoje kljuse, traganje po raznim sajtovima i sl...
Sigurno da ovde ima strucnjaka iz te oblasti, tako da ako znate najbolji izvor informacija bio bih vam zahvalan da me uputite u pravom smeru. :)
 

Gulftown

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
23.01.2011.
Poruka
6.722
Rezultat reagovanja
1.534
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
ASUS ROG G73Jh
CPU & cooler:
R5 5900X EK Water Cooling - i7 990X - R5 3600
Motherboard:
X570 Crosshair VIII Hero WiFI - Asus Rampage III Black Edition - AsRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac
RAM:
G.Skill TridentZ 4000 2x8Gb - Corsair Dominator 6x2Gb - 2x8Gb ADATA
VGA & cooler:
6900XT Waterforce - MSI Lightning 7970 CrossFire - GT 1030
Display:
ROG STRIX XG43VQ
HDD:
Samsung 970 Evo Plus 1TB x2 - Samsung EVO 250GB -Samsung EVO 250GB - 8TB WD Purple, 2TB WD Green
Case:
Lian Li 011 Dynamic - Bench Table - Fractal Node 304
PSU:
Cooler Master V1000 - Cooler Master V1200 - CM 500W
Mice & keyboard:
MX Master 3, HyperX Alloy Elite RGB Cherry MX Blue
OS & Browser:
Windows 10
Use i u svoje kljuse. :) Ni na kom faxu ni u skoli neces to nauciti kako treba, sam isprobavas i istražujes po netu.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.051
Moja konfiguracija
Jel ti cilj da budeš hardware engineer ili samo da budeš što informisaniji o hardveru onako uopšteno? Jedno je izučavati arhitekture računara i komponenti onako na nivou faxa/postdiplomskih a nešto drugo biti hardver hobista što su sastavljači svakih pa i high-end mašina i OC-eri.

Ako ne vidiš sebe kao softverskog inženjera/programera biće ti problem da završiš fakultet ako nije tipa daj pare i podigni diplomu.
 

Nikola Jovanovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
26.04.2017.
Poruka
32
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600
Motherboard:
Asus Prime B350
RAM:
16gb ddr4 3000MHz RipJaws
VGA & cooler:
2xRX580 NITRO+ 8gb
Display:
2xAsus VX239
HDD:
Samsung 960EVO 250GB
Case:
MS Black Widow
PSU:
EVGA 600W
Mice & keyboard:
Cooler Master Masterkeys L
Jel ti cilj da budeš hardware engineer ili samo da budeš što informisaniji o hardveru onako uopšteno? Jedno je izučavati arhitekture računara i komponenti onako na nivou faxa/postdiplomskih a nešto drugo biti hardver hobista što su sastavljači svakih pa i high-end mašina i OC-eri.

Ako ne vidiš sebe kao softverskog inženjera/programera biće ti problem da završiš fakultet ako nije tipa daj pare i podigni diplomu.
Elektronski fakultet u Nisu je u pitanju, mislim da se ne svrstava u tu kategoriju koju si pomenuo, cetvrta sam godina, tako da nije problem zavrsavanje ovih studija. Ja bih da se presaltujem na hardware engineering, kontam da ce mozda biti i manja zarada, ali jednostavno je to nesto sto me interesuje i cime bih voleo da se bavim.
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.051
Moja konfiguracija
O, fino onda.:) Stekao sam utisak da si na 1. ili eventualno 2. godini.

Pa znaš kako, najsličnije tome bi bio smer Elektronika i Mikrosistemi na master studijama, s tim što bi dodatno morao da učiš o tome što te konkretno najviše zanima.

Ako si generalno zadovoljan Elfak-om ja bih ti preporučio da ostaneš na njemu i za master.
 

Nikola Jovanovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
26.04.2017.
Poruka
32
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600
Motherboard:
Asus Prime B350
RAM:
16gb ddr4 3000MHz RipJaws
VGA & cooler:
2xRX580 NITRO+ 8gb
Display:
2xAsus VX239
HDD:
Samsung 960EVO 250GB
Case:
MS Black Widow
PSU:
EVGA 600W
Mice & keyboard:
Cooler Master Masterkeys L
Eto vidis, raspitujem se ovde na forumu, a nisam se dovoljno raspitao ni na svom fakultetu :D Mada sam cuo od par kolega da je smer Elektronika najslicniji, pomislio sam da mozda postoji neka bolja opcija, npr. na RAF-u sam video da imaju smer Racunarsko inzenjerstvo sto mi je zazvucalo veoma primamljivo.
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.051
Moja konfiguracija
Koliko vidim postoji izbor modula Računarsko inženjerstvo u okviru mastera na Računarstvu i informatici na Elfaku, sad kakav je u poređenju sa RAF-ovim ne bih znao.
 
Vrh