• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Jel' ima neko iz FTN-a da pomogne novajliji za pripremu na prijemni?

CekiiDekii

Newcomer
Učlanjen(a)
22.12.2019.
Poruka
1
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Pozdrav svima,

Izvinjavam se na ovako dugačkom postu, pokušao sam maksimalno da izbacim sve nepotrebne detalje i ostavim samo šta je potrebno. Mnogo bi mi značilo ako bi ste ga ceo pročitali da bolje razumete moju poziciju.

Ok, gledam sledeće godine da se upišem u FTN ovde u NS, specifično na program za softversko inženjerstvo (SIIT ili E2), i voleo bih ako neko ko ide ili je išao na SIIT ili E2 da mi pomogne malo, samo da znam kako da se najbolje pripremim za prijemni iz matematike(P1).

E sada, najveći problemi koji me muče u vezi svega ovoga su:
  • Moji ukupni bodovi od srednje škole (24)
  • Moje znanje iz matematike, što je jako, jako loše
MALO O MENI
-------------------
Kada sam se upisao u srednju školu, nisam imao nikakav cilj na umu, šta ću raditi, koji fakultet upisati, itd... Pa većinu vremena sam samo blejao i igrao igrice i učio za testove.
Nažalost matematika je bila jedna od onih predmeta gde sam uvek u svojoj glavi govorio "Šta će meni ovo, ne verujem da će mi ikada trebati išta dalje od osnovne aritmetike u životu", i većinu vremena na časovima sam ignorisao profesore i memorisao formule za testove, pa je ovo jedan od razloga zašto mi je predznanje dosta loše.

Tokom zadnje dve godine srednje škole, dešavalo mi se mnogo loših dogadjaja u životu, "downward spiral" kako ga Englezi zovu, pa me je nažalost depresija brzo uhvatila i zbog toga mi je prosek dosta pao (sa 4, na 2.2).
Nažalost tokom ovog perioda nisam i dalje znao šta želim da radim, i sve gore i gore i nemotivisano sam se osećao iz meseca u mesec, što je razlog zašto sam par godina propustio upis na fakultet dok drugi mojih godina su već bili u drugoj ili trećoj godini :(

Da izbegnem da ovaj post bude dugačak samo zbog moje pozadine, dodaću još samo da pre dve godine drugar me je uputio da se oprobam na programiranje, uradio to, i video da mi je lepo krenulo i da je nešto što mi se jako svidja.
Krenuo sam sa Javom i bio sam prilično iznenadjen kako mi je sve lepo išlo :) Iz meseca u mesec, naučio sam nešto novo, dodavao nove projekte, koristio nove biblioteke, frameworke, alatke kao Maven, Gradle itd...

Ubrzo posle toga sam se prijavio na kurs 'Osnove Programiranja' i 'Java Web Development' što drži FTN Informatika i jako dobro mi je krenulo (90+ poena na finalnom testu kod oba kursa), odmah nakon toga sam uspeo pronaći par posla kao freelancer i zaista me je ovo usrećilo posle dosta vremena gde sam se osećao loše :)

Pa sve što želim da kažem je to da mislim da sam napokon pronašao šta želim da radim, i zbog ovoga bi mi MNOGO značilo kada bih se uspeo upisati na SIIT kod FTN-a, mislim da je tačno ono što tražim, čak i ako je možda najzahtevniji, ali ni to mi ne smeta jer zaista želim da dam sve od sebe da upadnem tu.

Ok, nazad o matematici.

MATEMATIKA
-------------------
Pošto mi je predznanje jako loše ovde, odlučio sam da se testiram da vidim koliko znam preko online testova kroz Khan Academy i drugih, i rezultati su:
  • 1-4 razred - Prelako, sve rešeno bez problema
  • 5-6 razred - Većinu sam znao, ali je bilo malo klimavo kod nekih stvari
  • 7 i 8 razred - Ovde se već pokazuje rupa u znanju, i dosta toga trebam ponoviti
  • Srednja - Skoro ništa nisam znao :(
Sada šta me zanima je to da li je 5-6 meseci dovoljno da se sve nauči za prijemni, čak i sa ovakvim lošim predznanjem?

Plan za učenje mi je sledeći:
  • Od Januara, krenuću sa učenjem tako što ću ponoviti gradiva koja nisam znao od 5-8 razreda (jer ako su mi osnove loše, ne verujem da ću moći daleko dogurati)
  • Učenje će biti većinom vremena preko neta na Khan Academy, PatrickJMT, MIT OpenCourseWare i Professor Leonard, zajedno sa zbirkom zadataka koje FTN izdaje godišnje jer zaista mislim da su ovo najbolji resursi za matematiku online, jesu na engleskom, ali to mi uopšte jer nemam nikakav problem sa engleskim
  • Učenje će biti svaki dan 6-8 sati, minimum 6 puta nedeljno (1-1.5 sat na novi koncepat koji budem učio, da pokušam razumeti šta je, o čemu se priča, gde, kako i kada bih trebao da koristim to, itd... a ostalih 5-7 sati na vežbanje novih stvari plus oni prethodni, jer ipak matematika je više u vežbanju nego teoriji)
Dalje od 8 sati ne verujem da mogu da učim, jer ne želim da se "burnout"-ujem i da na kraju sve što sam učio taj dan zaboravim.

I to je to što se tiče mog plana, ako mislite da se može poboljšati na bilo koji način, slobodno dajte svoje sugestije.

Znam da ovo liči malo preterano, ali sa mojim znanjem brine me da čak i ovo neće biti dovoljno, jer ipak učenicima ova predavanja traju 4 godine, i sada sve to da ti strpaš u samo 6 meseca .... zaista neznam :\

Još jednu stvar koju ne razumem je koja sva gradiva treba učiti za prijemni?
Video sam na jednom threadu gde je neko napisao da imaš na FTN stranici da ti piše koja gradiva su na testu, i jedino što sam našao je ovo

Jel' baš toliko zahtevan prijemni da se sve ovo mora naučiti?

MALA PITANJA (odgovorite ako želite)
-------------------
  • Da li vredi uopšte ići na pripremna predavanja?
Ne znam da li će mi se isplatiti trošiti novac i vreme na to, pogotovo ako ne budem ništa razumeo jer nisam uspeo kod kuće da dodjem do tih gradiva
  • Koja je razlika izmedju SIIT, E2 i Primenjeno SI?
Ovo pitam samo da vidim da ako ne uspem sledeće godine da se upišem na SIIT, mislio sam da preskočim tu godinu i pokušam na sledeću. Imaću dosta više vremena za učenje nego sada, i kao što sam ranije rekao, zaista želim da se upišem na ovaj smer čak i ako moram žrtvovati dosta toga da bi upao tu
Sada da mi je samo pitanje da li je SIIT toliko vredniji od drugih da ne trošim 4 godina bez veze na neki smer koji mi se ne svidja




Hvala vam unapred, pogotovo ako ste sve pročitali :)
Svaki reply bi mi mnogo značio, i još jednom se izvinjavam na ovako dugačkom threadu.
 

Riddick

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.02.2014.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
90
Moja konfiguracija
Sve zavisi koliko brzo učiš matematiku i razumeš. Beskonačni redovi, beskonačne matrice, beskonačni integrali, beskonačne diferencijalne jednačine, beskunačni izvodi i ostale lepe beskonačne stvari..... Ako sporo pamtiš i brzo zaboravljaš biti će ti malo i 5 godina. Ako li te matematika slabo interesuje čak i ako možeš to da naučiš za prijemni biti će ti teško za vreme školovanja jer će ti ostati ono:"Šta će mi to uživotu od osnovne aritmetike." a tehničari su puni matematike. Da li kapiraš matematiku je ono što je bitno ili ne. I to brzo, veoma brzo.
Da li si upoznat sa svim predmetima koji se daju na studijama? Da li ti se sviđaju? Posebno matematika? Da li voleš matematiku? Da li razmišljaš ko matematičar? Padneš li u jednome pao si u svemu. 4 godinice su jako duge. Pa padneš razred i prođe tako 5-6 godinica i svatiš nije to što sam želeo a vreme prošlo.
Baš gledam plan i program. Algebra, Arhitektura računara, Numerički algoritmi i numerički softver, Diskretna matematika, Organizacija podataka, Nelinearno programiranje i evolutivni algoritmi.....Objektno orijentisano programiranje 2 ....Softver nadzorno-upravljačkih sistema ..Statistika ..Softverski obrasci i komponente ..XML i veb servisi ......Konstrukcija i testiranje softvera ....
Možeš li to da izdržiš do kraja ili ćeš pući???? Dok ne raskrstiš sa matematikom nećeš se moći maknuti u ovome. Good Luck.
 

cargo

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
13.01.2014.
Poruka
69
Rezultat reagovanja
20
Moja konfiguracija
Ukoliko planiras da se pomenutim bavis narednih 40 godina, najmanji je problem da li ces uspeti da ostvaris zeljeno za 6 ili 18 meseci - ovo nije trka na 100 metara vec maraton za koji imas vremena jer si mlad.

Polako kreni da se spremas, povremenu "pomoc" mozes da potrazis od drugara iz skole, a i par casova mesecno usmeravanja/konsultacija sa nekim profesorom matematike, ukoliko za to imas mogucnosti, bi bilo odlicno.

Trudi se da radis/ucis svaki dan i umereno (mislim da je 8 sati dnevno intezivnog rada previse), novi burnout i depresija bi se jako lose odrazili na tvoje buduce planove... - budi fizicki aktivan sto vise mozes SVAKI dan: setnja/teretana/plivanje/mali fudbal...

Zanemari price da ti fakultet nije potreban. Ja sam upisao master posle par godine pauze, jer ce mi isti doneti razne benefite...

Srecno!
 

CekiDeki

Newcomer
Učlanjen(a)
18.12.2019.
Poruka
2
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Hvala vam @Riddick i @cargo na odgovorima, i izvinjavam se što ovako kasno replyujem.

Bez brige, video sam sve kako funkcioniše i odlučio sam se za ovaj fakultet i smer :)

Ukoliko planiras da se pomenutim bavis narednih 40 godina, najmanji je problem da li ces uspeti da ostvaris zeljeno za 6 ili 18 meseci - ovo nije trka na 100 metara vec maraton za koji imas vremena jer si mlad.

Polako kreni da se spremas, povremenu "pomoc" mozes da potrazis od drugara iz skole, a i par casova mesecno usmeravanja/konsultacija sa nekim profesorom matematike, ukoliko za to imas mogucnosti, bi bilo odlicno.

Trudi se da radis/ucis svaki dan i umereno (mislim da je 8 sati dnevno intezivnog rada previse), novi burnout i depresija bi se jako lose odrazili na tvoje buduce planove... - budi fizicki aktivan sto vise mozes SVAKI dan: setnja/teretana/plivanje/mali fudbal...

Zanemari price da ti fakultet nije potreban. Ja sam upisao master posle par godine pauze, jer ce mi isti doneti razne benefite...

Srecno!
Hvala na lepim željama cargo. Što se tiče 8 sati dnevno učenja, da malo je previše, ali nisam ni nameravao da krenem odmah prvog dana po 8h. Krenuču postepeno prve nedelje po 3 sata, sledeće 4, posle nje 5 itd...


Još jednu stvar što sam zaboravio da spomenem je to da za upis na budžet neću moći, i toga sam svestan. Odlučio sam se na samofinansiranje da maksimizujem šanse sebi za upis :D
 

SkazzY

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.08.2018.
Poruka
2.094
Rezultat reagovanja
1.146
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
My precious
CPU & cooler:
Ryzen 5 2600 + Arctic Freezer 34 Duo
Motherboard:
MSI B450 Tomahawk
RAM:
2x8GB DDR4 HyperX Fury 3200Mhz
VGA & cooler:
GTX 1050 TI
Display:
Dell P2421D
HDD:
Samsung 500GB 860 EVO + WD Black 1TB + Hitachi 1TB
Case:
MS Cyclops V + 3x Arctic F12 Rev 2 (120mm PWM)
PSU:
SAMA Armor 80+ Gold - 650W
Mice & keyboard:
Revoltec FightMouse Elite + A4Tech KD-800L
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows 10 + Linux
8 sati ucenja se nece desiti. Nije normalno uciti toliko isto kao sto nije ni efikasno. Matematika se uci od prvog razreda do 2 godine fakulteta minimum sa razlogom.
E sad pored toga, ako tebi ide matematika, imas logiku za matematiku, moguce je to spremiti. Zahtevace nenormalno mnogo truda i MORAS imati nekog ko ce ti sve to objasniti dok sedi pored tebe, ali je moguce.
"Odlucio sam se na samofinansiranje" nije dobar mindset. Dobar mindset je "Hocu da upisem fakultet", a uvek gadjas da imas maksimum na prijemnom pa gde zavrsis na listi tu si zavrsio.
Fakultet nije svetinja, nije potreban, ima svoje beneficije ali je daleko od potrebnog.
Programiranje, sto se matematike tice (a i vecine drugih stvari), ide iz krajnosti u krajnost. Sa jedne strane ti ne treba gram matematike a sa druge strane ti treba da znas apsolutno sve. Postoje odredjene stvari iz matematike koje prosto moras znati da bi mogao da programiras kao sto su nizovi, matrice, vektori i slicno. Bez toga prosto nije moguce programirati kako treba.
Moj savet ti je da uzmes jedan od prethodnih prijemnih i ides kroz zadatke sledecom logikom : Uradis ono sto znas, ono sto ne znas zabelezis da li ti je poznato, da li znas o cemu se radi, mozda nikad nisi cuo da postoji ta oblast matematike i slicno. Postoji velika sansa da pola prijemnog gledas u fazonu "Ovo je matematika ?", a u tom slucaju, zao mi je, ali prakticno nije moguce spremiti prijemni za toliko malo vremena makar ucio i 12 sati dnevno. Uzmi pogledaj neki test, okaci "rezultate" ovde i tacno cu ti reci na cemu se nalazis obzirom da sam skoro upisao faks i dosta sam upucen u matematiku i programiranje.

P.S. Koristi jedan nalog, nemoj praviti vise komada.
 

CekiDeki

Newcomer
Učlanjen(a)
18.12.2019.
Poruka
2
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
8 sati ucenja se nece desiti. Nije normalno uciti toliko isto kao sto nije ni efikasno. Matematika se uci od prvog razreda do 2 godine fakulteta minimum sa razlogom.
E sad pored toga, ako tebi ide matematika, imas logiku za matematiku, moguce je to spremiti. Zahtevace nenormalno mnogo truda i MORAS imati nekog ko ce ti sve to objasniti dok sedi pored tebe, ali je moguce.
"Odlucio sam se na samofinansiranje" nije dobar mindset. Dobar mindset je "Hocu da upisem fakultet", a uvek gadjas da imas maksimum na prijemnom pa gde zavrsis na listi tu si zavrsio.
Fakultet nije svetinja, nije potreban, ima svoje beneficije ali je daleko od potrebnog.
Programiranje, sto se matematike tice (a i vecine drugih stvari), ide iz krajnosti u krajnost. Sa jedne strane ti ne treba gram matematike a sa druge strane ti treba da znas apsolutno sve. Postoje odredjene stvari iz matematike koje prosto moras znati da bi mogao da programiras kao sto su nizovi, matrice, vektori i slicno. Bez toga prosto nije moguce programirati kako treba.
Moj savet ti je da uzmes jedan od prethodnih prijemnih i ides kroz zadatke sledecom logikom : Uradis ono sto znas, ono sto ne znas zabelezis da li ti je poznato, da li znas o cemu se radi, mozda nikad nisi cuo da postoji ta oblast matematike i slicno. Postoji velika sansa da pola prijemnog gledas u fazonu "Ovo je matematika ?", a u tom slucaju, zao mi je, ali prakticno nije moguce spremiti prijemni za toliko malo vremena makar ucio i 12 sati dnevno. Uzmi pogledaj neki test, okaci "rezultate" ovde i tacno cu ti reci na cemu se nalazis obzirom da sam skoro upisao faks i dosta sam upucen u matematiku i programiranje.

P.S. Koristi jedan nalog, nemoj praviti vise komada.
Hvala SkazzY na poruci.

Što se tiče privatnih časova ovako sam mislio:

Moj plan je trenutno kao što sam rekao u originalnom postu, da počnem od januara se polako spremati sam, pa negde početkom februara (ili sredinom) da krenem zakazivati časove sa profesorom. Šta sam mislio je da tokom februara kada budem krenuo na privatne časove, da zakažem jednom nedeljno sa profom, samo da vidi dokle sam stigao i da predjemo zajedno kroz to šta sam naučio da vidi koliko znam i da li sam sve dobro ukapirao. Ako sam imao problema sa nekim zadatkom, samo njega pitam da mi objasni kako i gde se treba to i to uraditi.

Ovako sam mislio raditi do maja ili juna, gde u tom mesecu udarim gas i zakazujem privatne časove 3-4 puta nedeljno da ponovo predjemo kroz FTN zbirku i ako budem imao rupe u znanju u bilo kojoj oblasti, da je popunimo da se osiguram da maksimalno pokušam uraditi prijemni.

Po tvom mišljenju, kako vam ovaj režim zvuči? Dobar, loš, neke izmene da napravim?
 

SkazzY

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.08.2018.
Poruka
2.094
Rezultat reagovanja
1.146
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
My precious
CPU & cooler:
Ryzen 5 2600 + Arctic Freezer 34 Duo
Motherboard:
MSI B450 Tomahawk
RAM:
2x8GB DDR4 HyperX Fury 3200Mhz
VGA & cooler:
GTX 1050 TI
Display:
Dell P2421D
HDD:
Samsung 500GB 860 EVO + WD Black 1TB + Hitachi 1TB
Case:
MS Cyclops V + 3x Arctic F12 Rev 2 (120mm PWM)
PSU:
SAMA Armor 80+ Gold - 650W
Mice & keyboard:
Revoltec FightMouse Elite + A4Tech KD-800L
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows 10 + Linux
Skoro nemoguc. Postoji jako mali broj koji ima kapacitet da nesto tako izvede (vidjao sam uzivo), ali takvi ljudi su u srednjoj izbijali na 3-4-5 iz mate (i svih drugih predmeta uglavnom) samo tako sto se pojave na test i pogledjau 5 minuta pred sta ima. Koliko sam ja skontao iz tvoje price ti nisi na tom nivou. Cak i ako upises, to ces upisati zato sto si presao celu zbirku, ne zato sto znas matematiku. Ne znam konkretno za FTN kako i sta ide, ali pretpostavljam da ima matematike posle toga a kojom ces ogromnu muku muciti. Ono sto hocu da kazem je da se ne preforsiras. Znam 2 decka koji su spremali pola godine prijemni za ETF (pritom je inteligencija na jako jako visokom nivou i matematiku drze u malom prstu), od svog tog spremanja i forsiranja su dosli na prijemni i pisali takve gluposti da to nije normalno. Matematika se ne sprema na silu, matematika se uci vremenom. Kreni, vidi kako ide, ako ne ide, pauziraj godinu, nastavi ucenje i upisi sledece (ako vec bas zelis FTN i nista drugo).
 
Vrh