• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Iznenadni gubitak drivera

mrlexter

Newcomer
Učlanjen(a)
19.07.2019.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pozdrav Axeraši!

Da li slučajno neko ima ideju zašto dolazi do iznenadnog gubitka drajvera na Windows 10 x64 sistemu?
Imamo dosta štampača u mreži koji su konstantno povezani sa računarima, međutim, imali smo slučaj gde je Win64 radio bez problema sa jednim od štampača i od jednom je počeo da prikazuje poruku da mu je potreban drajver. Naravno, to je rešeno ponovnim instaliranjem drajvera.

Da li neko ima objašnjenje zašto dolazi do tog neočekivanog gubitka? Nadam se da neko možda zna u čemu je štos, s obzirom da na internetu postoji samo relacija " problem - rešenje " , a mi posle ostajemo da mozgamo zašto se to desilo, kao npr. sada.

Have a nice day! :)
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.780
Rezultat reagovanja
9.148
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
:welcome:

Da li se to desilo na svim Windows 10 x64 računarima? Imate li Windows 10 x86 računare u mreži? Da li je na svim sistemima ista verzija os (v1803, v1809...)?
 

mrlexter

Newcomer
Učlanjen(a)
19.07.2019.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
:welcome:

Da li se to desilo na svim Windows 10 x64 računarima? Imate li Windows 10 x86 računare u mreži? Da li je na svim sistemima ista verzija os (v1803, v1809...)?
:mir
Desilo se na jednom računaru. Ima više različitih sistema, xp, win7 i win 10. i svi imaju različite os verzije.Komunikacija medju deljenim stampacima i racunarima je radila bez problema, bez obzira na razliku sistema. Zanimljivo je to da, posle prijavljivanja problema i par pokusaja standardnih operacija tipa find printer, shvatili smo da je stampac bio ugasen. Medjutim posle ukljucivanja stampaca, ponovo smo imali poruku da windows ne moze da nadje drajver. Povrsno gledano, drajver " kao da je iz cista mira nestao " . Nemamo nekih konkretnih odgovora zasto se to desilo. Nas vise zanima ta prica oko nestajanja drajvera, kako se to desava... :-D
I sami iz iskustva, vecina ljudi zna za tu situaciju da kada resi neki problem, nema pojma zasto se to desilo pa se kasnije utvrdi uzrok. Ali za ovo, mi i nemamo neki logican odgovor. Otvorio sam temu čisto radi diskusije oko ovakvih cudnih stvari.
Hvala na brzom odgovoru ! :ladovina:
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.780
Rezultat reagovanja
9.148
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Pa i mene zanima. :)

Ako sam dobro razumeo: nakon uključivanja isključenog štampača na nekim računarima je zatražio drajver za njega, kao da je drajver nestao/nije ni bio instaliran? Pokazivao je štampač u listi, ali sa problemom "da drajver nije instaliran"?
 

mrlexter

Newcomer
Učlanjen(a)
19.07.2019.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pa i mene zanima. :)

Ako sam dobro razumeo: nakon uključivanja isključenog štampača na nekim računarima je zatražio drajver za njega, kao da je drajver nestao/nije ni bio instaliran? Pokazivao je štampač u listi, ali sa problemom "da drajver nije instaliran"?
Upravo tako. Konkretno samo na 1 računaru je bio problem, ostali su mogli da se konektuju bez problema posle intervencije (samo je 1 korisnik pokusao stampanje u trenutku kad je stampac bio ugasen - korisnik koji je prijavio problem). Da li je moguce da se drajver gubi/ponistava usled neuspele komunikacije sa perifernim uredjajem, pa mu iz tog razloga treba obnova/ nova instalacija drajvera?
 
Poslednja izmena:

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.780
Rezultat reagovanja
9.148
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
To nisam video do sada; znam da može da se izgubi mapirani disk kada uređaj više nije na mreži, dakle, da se diskonektuje bez pitanja i obaveštenja.

Ali za mrežni štampač nisam čuo da gubi drajvere.
 

mrlexter

Newcomer
Učlanjen(a)
19.07.2019.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Za disk okej. Cak je i host racunar stampaca konstantno bio ukljucen. Izgleda da ce gubitak drajvera ostati misterija do daljneg :-D Ako u medjuvremenu saznamo st aje dovelo do toga, objavicu.
:thumb:
 
Vrh