• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Instalacija Windowsa

_Aleksa_

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.02.2019.
Poruka
34
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
Pozdrav ljudi
Malo pre sam seo za racunar od Oca. Kompijuter je znatno usporio. Ocistio sam ga uz pomoc CCleaner-a i Malwarebytes-a, usisao svaku komponentu promenio termalnu pastu na procesoru i grafickoj i upalio ono idalje sporo radi. Malo je bolje ali nije to to. Pa sam dosao na ideju da opet instaliram Windows 7 ali imam 2 USB od po 16GB ali morao bih da ih formatiram a imam bitne stvari na njima. Pa me zanima dali je moguce instalirati Windows 7 sa hard disk-a?:nuts:
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Moguce naravno pomocu EasyBCD
Samo napraviti particiju na kojoj se nalazi ekstraktovana instalacija (ekstraktuj ISO od Windowsa), pa ce to simulirati "eksterni uredjaj". Boot.wim iz te particije dodas u boot menu pomocu EasyBCD i na kraju samo formatiras postojecu C particiju i instaliras na njoj Windows i sav posao je gotov (sve se sa kompa brise, znaci napravi bekap) ;)

[Da bi Bootovao u tu particiju, nema nista da podesavas u BIOS-u, nego samo rebootujes racunar kao inace i pojavice ti se meni sa 2 opcije (Windows i nova particija kako god je ti nazoves)]

Ako ne znas sam da se snadjes, prati ovaj video korak po korak, samo zameni ISO za operativni sistem koji zelis. Pazi na kraju da ne uklonis particiju na kojoj si ekstraktovao ISO (u videu je Recovery), jer tu bi s***o sve, ali nema to sta da te brine, nisi lud ;)


Ako budes imao nameru da uradis isto sa Linuxom, mozes ovako a ima i alat "UNetBootin" koji radi isti posao i pravi dual boot.
 
Poslednja izmena:

_Aleksa_

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.02.2019.
Poruka
34
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
A posle nakon instalacije i ono kad budem normalno upalio komp ni tada ne smem da obrisem particiju?
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Obrises particiju najnormalnije, kao da si izvukao fles ili izbaci DVD iz racunara. To ti samo sluzi kao instalacioni medijum, ali naravno ako imas nameru na 3-6 meseci da radis reinstalaciju mozes da ostavis particiju, zauzima samo 2-3GB sto nije nista strasno a moze da bude korisno u buducnosti. ;)
 

_Aleksa_

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.02.2019.
Poruka
34
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
Ipak imam jos jedno pitanje :thumb:. Imam particije C i D ali bih sa D da dodjam 10GB u C particiju. E to izvodljivo i ako da kako to.
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Shrink sa D: 10GB, a onda extend na C: i taj unallocated space odaberes.

@_Aleksa_ da bi uradio komande, ides na windows logo, pa search, pa uneses disk managment i izaberes "Create and format hard disk partitions"
 

_Aleksa_

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.02.2019.
Poruka
34
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
Znam sve to ali nasao sam program za to (EaseUS Partition Master) napravio sam sve sto mi treba :ziveli:
 
  • Like
Reagovanja: Uni

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Znam sve to ali nasao sam program za to (EaseUS Partition Master) napravio sam sve sto mi treba :ziveli:
Moze i tako ili preko MiniTool-a ili Ashampoo-a ili bilo cega drugog, sve je to isto i bolje od standardnog utility-ja iz Windowsa. Mogao si i da probas DISKPART pa da ne instaliras nista, jer bi mogao da ga nateras da obavi radnju ;)
 
Vrh