• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Home cinema stereo pojačalo pomoć

Stendaa

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
10.07.2019.
Poruka
8
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pozdrav ljudi,

Treba mi mala pomoć znalaca oko spajanja zvučnika.
Imam pojačalo Pioneer A-307R slike ispod
46468
46469


Imam aktivni woofer canton AS slike ispod
46470


I imam 2 zvucnika od 8 oma i 2 od 4 oma. Ja sam spojio ovo na sl način. Tv radi preko android boxa, android box ima 3.5mm rca izlaz. Iz tog izlaza ide preko na ovaj aktivni woofer u input, a iz outputa ide na pojacalo na line izlaz. Na pojacalu sam spojio na lijevi izlaz jedan zvucnik od 8 oma, a na desnu drugi zvucnik od 8 oma. Eh sad imam jos 2 ova od 4 oma zelim pozadinski zvuk i stavio sam jedan na 2 plusa na pojacalu i radi perfektno smijem li dodat jos jedan od 4 oma. Kolika je onda impendaca koliko to steti pojacalu. Ako mi neko moze dati neki savjet bio bi zahvalan. Mozda ima i bolja solucija spajanja ovi zvucnika od ove moje. Na wooferu istu imam ove izalze ali ne znam kako spojit.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.523
Rezultat reagovanja
2.145
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gainward Phoenix 1070Ti
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
46481



Sve ti tu pise.
U prevodu, ako ces korisiti A i B izlaze zajedno, kao sto zelis, zvucnici moraju biti 8ohm i navise. Radice to sto ti zelis da postignes, ali ne znam koliko dugo ce pojacalo raditi pre nego sto crkne.

edit: na wooferu izlazi propustaju signal na te izlaze iz njega.
Jedina "normalna" solucija koju imas je da na woofer vezes prednje zvucnike, a na pojacalo zadnje (sam biraj koji ce biti koji) i koristis samo A ili B. U tom slucaju ces kopirati L i R preko woofera i nista nece da crkne. EDIT: ne moze preko woofera, to tamo su sve ulazi, nema izlaza, odnosno ima cinc izlaz (prolaz) koji bi se koristio da ukljucis to u ulaz za signal u pojacalo (sto tebi ne menja nista u ovoj situaciji)

najbolje bi ti bilo da nabavis jos dva zvucnika od 8ohm umesto tih od 4ohm, onda ukljucis svih 8 (dva para) u pionir, jedan par u A drugi u B i stavis da rade A i B zajedno.
 
Poslednja izmena:

Stendaa

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
10.07.2019.
Poruka
8
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Hvala na odgovoru. Ako uzmem ja jos 2 zvucnika od 8 oma jedan spojim na izlaz A , drugi na izlaz B u paralelnoj vezi oni daju Equivalent Impedance 4 oma, a serijskoj 16.
Sada ostaju mi jos 2 od 8 oma, ta 2 zvucnika zelim samo da spojim na izlaze sa A i B na 2 plusa (+) kako bi dobio samo pozadinski zvuk iz njih. Koliko se u tom slucaju impedanca mijenja posto danima trazim po internetu tu vrstu spajanja ali nigdje to jos nisam pronasao.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.523
Rezultat reagovanja
2.145
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gainward Phoenix 1070Ti
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
To pojacalo kaze da ne voli i ne treba da radi sa vise od JEDNOG para (levi i desni) na 4ohm. Kaze na nalepnici tamo iznad, pise, da mozes JEDAN par na 4ohm, i nista vise u tom slucaju. Ako hoces dva para istovremeno moraju biti 8ohm. Prosto je tako. Pise na nalepnici.
Jos jednostavnije: manje oma = vece opterecenje za pojacalo = vise se greje = pise ti na pojacalu da ne moze 4ohm i na A i na B odjednom (jer ce najverovatnije da crkne, ako ne odmah, onda vrlo brzo).

Prosto koristi te od 8ohm sto imas, a ako zelis da koristis i A i B pojacalo u isto vreme, nabavi jos jedan par 8ohm zvunicka. Nemoj da budzis, neces biti zadovoljan ni zvukom, a i pojacalo ces unistiti.

edit: taj budz o kom razmisljas ne moze da se izvede tako, jer zbog skrenitca u zvucnim kutiama neces dobiti 16ohm, zato nigde nisi nasao to (moze to ali ako vezujes same zvucnike, a ne zvucne kutije)

46484
 
Poslednja izmena:

zek

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.08.2019.
Poruka
42
Rezultat reagovanja
16
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
iMac 27-Inch (Late 2012)
CPU & cooler:
Intel Core i7-3770 3,4 GHz
RAM:
32 GB
VGA & cooler:
NVIDIA GeForce GTX 680MX 2 GB
Display:
27-inch (2560 x 1440)
HDD:
1,12 TB Fusion Drive
...kako bi dobio samo pozadinski zvuk..
Nećeš dobiti nikakav pozadinski zvuk, već isto ono što je i na prednjim zvučnicima samo može biti slabije ili glasnije zavisno od osetljivosti zvučnika i to ne možeš da kontrolišeš ničim.
Dva para zvučnike u istoj prostoriji ne služe ničemu, te opcije na pojačalu su predviđene ako se u dve prostorije želi ozvučiti sa istim pojačalom.
Iz tvog objašnjenja čini mi se da si nešto pobrkao oko povezivanja zvučnika. Jedan par zvučnika (levi i desni) vezuješ na A ili B izlaze za zvučnike, nikakva kombinacija A i B izlaza za jedan zvučnik ne dolazi u obzir - spalićeš nešto.
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
110
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
@Stendaa

@gx-x i @zek su ti sve objasnili, i preporucujem ti da poslusas njihove savete.

A ja se javljam, kao neko ko ima isto takvo pojacalo kao i ti. Imam samo 2 povezana pasivna zvucnika, snage 120W ( 60w x 2 ), na 9ohm ( mereno multimetrom ), na jednom kanalu ili izlazu, sto odgovara specifikacijama ovog pojacala.

Ti mozes da dodas jos 1 par zvucnika, od najmanje 8ohm, samo ako hoces bolju akusticnost, jer sem toga nista drugo neces dobiti. Sve zavisi za sta ti treba. Ako ces da slusas muziku, onda stereo sistem. Ako ces da gledas filmove i igras igrice, onda surround sistem. To sto bi ti dodao jos jedan par zvucnika, ne bi nista dobio kada su u pitanju filmovi i igrice. Zapravo ti bi dobio potpuno isti zvuk sa svih 4 zvucnika. Surround sistem 5.1 ili 7.1, ti ne daje isti zvuk, da tako kazem, sa svih zvucnika, vec tako da simuliraju realno okruzenje.

Recimo, igras neku igru koja podrzava surround sistem, i sada, ako ti neprijatelj dolazi sa strane, ti ces korake cuti samo sa bocnog zvucnika levog ili desnog, u zavisnosti sa koje strane neprijatelj dolazi. Ako bi povezao ta 4 zvucnika na to pojacalo, i stavio 2 napred a 2 bocno, ti bi korake neprijatelja cuo na sva 4 zvucnika.

Moja ti je preporuka, da pre nego sto povezes zvucnike na to pojacalo, da ih proveris multimetrom ( impedansu ), da budes siguran da su ispravni.

Nikako nemoj da paralelno vezujes vise zvucnika na jedan kanal ili izlaz od pojacala. Jer ako imas 4 zvucnika od 8ohm, i spojis ih na jedan kanal od pojacala, oni nece vise biti 8ohm, vec 4ohm. To po specifikaciji odgovara, da povezes na jednom kanalu, ali ne i snaga, tako da ti ne preporucujem da tako povezujes. Ako vec hoces 4 zvucnika, povezi na oba kanala od pojacala ( A + B ). Naravno, svaki od tih zvucnika mora da bude najmanje 8ohm i snage oko 60W, da bi dobio kvalitetan zvuk.

Savet: Povezi samo dva zvucnika od po najmanje 8ohm svaki, na jednom kanalu. Pretpostavljam da je svaki oko 60W. Pazi na plus i minus kada povezujes. Jer ako pogresis, nece se nista desiti, osim sto ce ti zvucnici raditi kontra, pa ce kvalitet zvuka biti losiji.

Kablovi od zvucnika, ne bi trebali da budu duzi od par metara ( sto kraci to bolje ), jer u suprotnom bi ti trebali "injektori", kako se ne bi gubilo na kvalitetu zvuka.

Napomena: Ako ti se zvuk pocne sam gasiti, pa vracati posle kraceg vremena, to znaci da nisi dobro povezao, i da reaguje zastita zbog pregrevanja kanala. Ta zastita, nece moci doveka da spasava pojacalo. Ako ti slucajno "izgore" izlazi na pojacalu ( izadje beli dim iz njega ), pojacalo mozes slobodno da bacis. To se ne popravlja. U stvari, moze se popraviti, ali niti se isplati, niti ce to biti kvalitetno i dugotrajno.

Srecno.
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
12.915
Rezultat reagovanja
7.565
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Mislim da je daleko bolje da kupi polovni risiver i resi sebe muka ako je u mogucnosti. Sa stereo pojacalom nema surrounda. Ja sam sebi kupio pre 5-6 godina polovni risiver Kenwood za 60€ na KP i radi ko prvog dana bez greske. Trenutno na njemu povezani TV i PS4.

@Stendaa bavim se ovim problematikama od 2000-e godine i ono sto mogu da ti kazem jeste da kad pravis surround trebao bi gledati onda neke zvucnike koji su pripadali surround systemu. Kad kazem pripadali mislim na neki komplet od 5 zvucnika koji je rasparan od ostatka sistema i kojima recimo fali neko pojacalo koje je dolazilo sa njima itd.. Ima toga a KP koliko hoces. Kombinovanje zvucnika razlicitih specifikacija a pogotovu otpora na jedan sistem je sve samo ne dobro. Mesanje zvucnka razlicitih otpora, snage i osetljivosti ce dovesti samo do toga da imas jako los zvuk koji je kao nesto vise popunio sobu u odnosu na klasican stereo ali to je samo varka.
Dakle ili komplet ceo surround da se kupi ili ako pravis custom sto shvatam da je razumnije onda gledas da kupis neke zvucnike koji su bar svi istog otpora i obavezno surround risiver jer risiveri tome i sluze. Risiveri vecina ima opticke ulazi i izlaze kao i subwoofer out. Matori risiveri mogu da se nadju za male pare na KP prelistaj. Ja bih gledao Yamaha mada izbor je veliki. Nemoj rizikovati da kombinujes zvucnike i da spajas kako mislis da treba.

Napomena: Ako ti se zvuk pocne sam gasiti, pa vracati posle kraceg vremena, to znaci da nisi dobro povezao, i da reaguje zastita zbog pregrevanja kanala. Ta zastita, nece moci doveka da spasava pojacalo.
Takodje sto bih napomenuo mozda ce nekome znaciti. Trebao gledati da zvucnici ne budu previse jaci od preporucene snage pojacala/risivera.
Ako se na neko pojacalo koje je deklarisano na 100W 8ohm stavi neki razglasni zvucnik zvucnik od 300W dolazice do takozvanog Clipping-a i pregorece zvucnik iako verujem da mnogi misle da je to nemoguce ako imas 3x jaci zvucnik od pojacala.


@Stendaa kazi ti nama sta je namena ovog povezivanja? popunjavanje sobe zvukom sa vise zvucnika ili pravljenje surrounda?

Razumem da je najracionalnije gledati da se iskoristi postojeca oprema ali ako je situacija takva da ne zelis ili nemas da ulozis u surround sistem onda lepo ostavis 2.1 tj. stereo sa tim aktivnim subwooferom i cekas neko drugo vreme da sklopis ono sto hoces.
 
Poslednja izmena:

zek

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.08.2019.
Poruka
42
Rezultat reagovanja
16
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
iMac 27-Inch (Late 2012)
CPU & cooler:
Intel Core i7-3770 3,4 GHz
RAM:
32 GB
VGA & cooler:
NVIDIA GeForce GTX 680MX 2 GB
Display:
27-inch (2560 x 1440)
HDD:
1,12 TB Fusion Drive
Ako se na neko pojacalo koje je deklarisano na 100W 8ohm stavi neki razglasni zvucnik zvucnik od 300W dolazice do takozvanog Clipping-a.
Ovo nije tačno, do klipinga dolazi kada se pojačalo ”odvrne” više nego što mu njegovo napajanje dopušta, pa više ne može da izbaci normalan signal već vrši zaravnjenje sinusoide i u tim trenucima jaka struja spali zvučnik. Ova pojava nema nikakve veze sa maksimalnom snagom koju zvučnik može da primi.
I još nešto - zvučnik nema snagu, pojačala imaju izlaznu snagu na određenoj frekvenciji, na određenom izobličenju i na određenom omskom opterećenju. Podatak u vatima na zvučniku je koliko taj zvučnik može maksimalno da primi snage iz pojačala u kratkom periodu.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.523
Rezultat reagovanja
2.145
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gainward Phoenix 1070Ti
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
i par zvucnika od 60W nije 120W.
 
Vrh