• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Ez debug CPU

Underwud

Newcomer
Učlanjen(a)
03.02.2019.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pozdrav svima, javljam se u vezi jednog problema sa hardverom i nadam se da mi neko od vas moze pomoci. Pa da pocnem...

Odlucio sam da ocistim racunar od prasine danas, proslo je dosta vremena od zadnjeg ciscenja, a drugi razlog je bio taj sto sam zeleo da promenim poziciju ram memorija, jer sam provalio da ne stoje u odgovarajucim slotovima, kako bi se ostvario dual channel.

Postupak je bio uobicajen, kao i svaki put kada cistim. Izvadio sam polako svaku komponentu, ocistio, usisao kuciste iznutra, zamenio pastu na procesoru idt. Kada sam vratio sve na mesto i upalio racunar, monitor nije hteo da prikaze sliku pa sam pretpostavio da nisam lepo prikljucio graficku. Bio sam u pravu, jer ipak nije lepo ulegla, odnosno skljocnula. Kada sam namestio kako treba, upalio sam racunar ponovo, ali monitor opet nije prikazivao sliku. Vratio sam se nazad u kuciste i video da na maticnoj ploci svetli crvena lampica pored koje pise ''Ez debug CPU''. Pogledao sam u uputstvu i video da to znaci da maticna ne prepoznaje procesor. Pretpostavio sam da ni njega nisam lepo namestio, sto mi je bilo cudno, jer sam sa njim bas bio pazljiv. Bio je na mestu kako treba, tako da me je to jos vise zbunilo.

Posle toga je usledio niz mojih pokusaja da otkrijem u cemu je problem. Pokusao sam da pokrenem sistem bez graficke, pa sam prikljucio monitor direkt na maticnu, odnosno na integrisanu, ali nije upalilo; vratio sam ram memorije u slotove u kojima su bile pre, ali opet nista; isprobavao sam razlicite kombinacije slotova, cak sam probao i samo sa jednom ram memorijom, ali nije bilo rezultata; *** Kada sam probao da pokrenem sistem bez kulera za procesor, odnosno hladnjaka, Ez debug lampice su ovaj put svetlele nasumicno za DRAM i CPU. ***
Poslednji pokusaj je bio da izvadim maticnu iz kucista i spojim komponente izvan njega (kao podlogu sam koristio kutiju od maticne) i onda isprobam sve ovo sto sam prethodno nabrojao, ali nista nije upalilo.

Stvarno nemam predstavu sta je moglo da se desi, nijedno resenje ni sa gugla mi nije pomoglo. Probao sam cak i da resetujem bios, ali opet nista. Izvinjavam se ako je tekst dugacak, hteo sam da budem sto detaljniji u nadi da mi neko moze pomoci. Pozdrav.

P.S. U pitanju je maticna MSI Tomahawk Z170A, procesor i7 6700k, graficka GTX1060 i dve ram memorije Kingston od po 8gb.
 

Drakuloni

PCAXE Member
Učlanjen(a)
22.10.2016.
Poruka
400
Rezultat reagovanja
49
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
intel i5 6500 box
Motherboard:
asus z170-pd3
RAM:
16 gb ddr3
VGA & cooler:
amd rx 470 power color red devil 4 giga
Display:
philips 328E8Q
HDD:
WD 1 tb i ssd samsung 850 EVO 500 gb
Sound:
realtec
PSU:
chieftec 700 w
Optical drives:
usb transcend
Mice & keyboard:
trust gxt 101 ms flipper 2
Internet:
cable sbb
OS & Browser:
win 10 pro 64 bit
probaj opet da izvadis i vratis ram memoriju meni se isto to desilo pa je posle proradilo i pogledaj opet da li se sve kablove povezao
 

Underwud

Newcomer
Učlanjen(a)
03.02.2019.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Probao, sve je lepo povezano, nego imam jedan update. Nece sad uopste da se upali kompjuter, kao napajanje da je otislo. Mislim da ovo treba u servis da se nosi, da ne bih jos vece sranje napravio. Je l zna mozda neko dobar servis u Beogradu? Studiram ovde, a nisam nikad nigde komp nosio, tako da nemam blage.
 
Vrh