• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

ASRock X99 WS

PCAXE_news

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
28.07.2009.
Poruka
5.781
Rezultat reagovanja
395
Moja konfiguracija


Budget workstation

Ukoliko ste fan najmoćnijih desktop procesora ili Vam je jednostavno potrebna sirova procesna moć, onda ćete svakako razmatrati novu Intelovu 2011 v3 platformu i ploče koje nose X99 u svom nazivu. Cena nove platforme je pozamašna i do sada je bila mrtva trka kada se radi o tome šta je skuplje: procesor, matična ploča ili DDR4 memorija. Nije retko da je za ovu platformu (kombinaciju ove tri komponente) bilo potrebno izdvojiti i više od 1200 evra, što je za neke (čitaj:mnoge) veoma visoka suma.

Ipak, iz ASRocka nam stiže jedna budzetska varijanta, pri čemu ne mislimo da se radi o jeftinom rešenju (jer 2011 platforma je sve osim jeftina). Radi se o tome da imamo ploču namenjenu radnim stanicama, a koja i pored toga spada u jeftinije X99 ploče, uz napomenu da se ovde nije mnogo štedelo na kvalitetu. Barem tako deluje na prvu loptu. ASRock X99 WS izgleda kao i većina drugih high-end matičnih ploča, a kako se pokazala, saznaćete u današnjoj recenziji.

Opširnije...
 

Mi-Los

Banned
Učlanjen(a)
23.02.2016.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Ova ploca je isto ekstra za te pare, mana je nedostatak slota za zvucnu kartu vezanog za cipset.
Kada vidim ove svetlo plave ploce uvek se setim jednog druga koji je do pre 2 god samo takve jurio.
Kaze Intel boja je plava i takva i ploca treba da bude.

Moguce da su sve X99 ploce bagovite ali sta danas nije.
Koliko su lepse premium ploce sa X cipsetom nego ploce sa Z cipsetom.
Maximusi izgledaju lepo ali ne mocno kao Rampage i WS.
Ovo je jos skuplja verzija WS... ASRock X99WS-E/10G... malo skuplja...
Kosta samo 750-850 eura zavisi na kom mestu.



Svaki milimetar na njoj je ispunjen, to volim da vidim.
Ne volim ploce sa praznim delovima.
 

Erik Crveni

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.03.2013.
Poruka
494
Rezultat reagovanja
13
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zmago
CPU & cooler:
R9 3900X + EK Magnitude blok D5 pumpa + 2x360mm radijatori
Motherboard:
Aorus X570-I Pro WiFi
RAM:
2x16GB Corsair LPX 4000MHz CL19
VGA & cooler:
Aorus 1080 Ti + EK Full cover blok
Display:
Aoc 32" 2k 75hz
HDD:
970 EVO 500GB + 840 EVO 240GB + 2x4TB WD Red
Case:
Phanteks Enthoo Shift
PSU:
Corsair SFX 600W Platinum
Mice & keyboard:
Logitech G903 +CM QuickFire XT
Internet:
SBB 300/12
OS & Browser:
Win 10 | Waterfox/Chrome

Erik Crveni

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.03.2013.
Poruka
494
Rezultat reagovanja
13
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zmago
CPU & cooler:
R9 3900X + EK Magnitude blok D5 pumpa + 2x360mm radijatori
Motherboard:
Aorus X570-I Pro WiFi
RAM:
2x16GB Corsair LPX 4000MHz CL19
VGA & cooler:
Aorus 1080 Ti + EK Full cover blok
Display:
Aoc 32" 2k 75hz
HDD:
970 EVO 500GB + 840 EVO 240GB + 2x4TB WD Red
Case:
Phanteks Enthoo Shift
PSU:
Corsair SFX 600W Platinum
Mice & keyboard:
Logitech G903 +CM QuickFire XT
Internet:
SBB 300/12
OS & Browser:
Win 10 | Waterfox/Chrome
Jednostavno nije istina, Asus ploce rade kao sat. Gigabyte toliko kuburi sa BIOSima generalno da ih ne shvatam za ozbiljno vec duze vreme.
 

5xeVo

PCAXE Member
Učlanjen(a)
24.01.2011.
Poruka
131
Rezultat reagovanja
24
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
hp probook 430 g3
CPU & cooler:
... :: e3-1225v2 / lcpower lc-cc-94
Motherboard:
... :: intel server board s1200kp
RAM:
... :: 2x8 ecc 1600
VGA & cooler:
... :: int.
Display:
iiyama 32''
HDD:
... :: ssd 120 / hdd 4+4 tb
Sound:
xonar dx / solo 2 :: -
Case:
... :: fd node 304
PSU:
... :: fd ion+ 660p
Mice & keyboard:
miks revolucija
Internet:
optika
OS & Browser:
... :: OMV
Other:
(:(:(:...ep830@x-fi za zen putešestvija...:):):)
A kakva je situacija sa AsRock x99 pločama? Fedja ih bezrezervno preporučuje i generalno imaju dobar odnos uloženog naspram dobijenog. Sa druge strane sad se na forumu provlači teza da sve (sa ili bez Asusa) x99 ploče imaju bagove, pa me zanima kakvo vam je iskustvo sa AsRock - om.

Sent from my HM 1S using Tapatalk
 

Gulftown

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
23.01.2011.
Poruka
6.723
Rezultat reagovanja
1.535
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
ASUS ROG G73Jh
CPU & cooler:
R5 5900X EK Water Cooling - i7 990X - R5 3600
Motherboard:
X570 Crosshair VIII Hero WiFI - Asus Rampage III Black Edition - AsRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac
RAM:
G.Skill TridentZ 4000 2x8Gb - Corsair Dominator 6x2Gb - 2x8Gb ADATA
VGA & cooler:
6900XT Waterforce - MSI Lightning 7970 CrossFire - GT 1030
Display:
ROG STRIX XG43VQ
HDD:
Samsung 970 Evo Plus 1TB x2 - Samsung EVO 250GB -Samsung EVO 250GB - 8TB WD Purple, 2TB WD Green
Case:
Lian Li 011 Dynamic - Bench Table - Fractal Node 304
PSU:
Cooler Master V1000 - Cooler Master V1200 - CM 500W
Mice & keyboard:
MX Master 3, HyperX Alloy Elite RGB Cherry MX Blue
OS & Browser:
Windows 10
Evo ima da ubodem procesor bas u neku AsRock plocu da vidim gde su ti bagovi.
OC Formula ili Killer Mini
 

Mi-Los

Banned
Učlanjen(a)
23.02.2016.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Ima ASRock par dobrih X99 ploca. Ima jedno 2-3 WS ploce dobre, ima OC Formula, pa ima ona mala Fatality M Killer.... ima jos neka sigurno. Ali su mnoge od njih sa velikom manom. Nema malog slota za zvucnu.

Ne moze neko da pravi premium plocu a da ljude koji hoce da stave bolju zvucnu kartu osude da uzimaju PCI-E lanes sa procesora i da se x1 zvucna koja radi na Gen 2 instalira u x8 Gen 3 slot i da time utice na sistem kao da je karta neka tu, to je ludilo.
Pazi kao kupis plocu koja kosta 300-400e za procesor koji kosta 400-500e, planira se grafika od ko zna koliko a koristis onboard zvucnu jer ne mozes drugu jos te tese oni Pa to je kao odlicna solucija.
Zato je moj iskren savet da ploce bez x4 ili x1 slota vezanog za cipset odmah zaobilazite kakve god da su ako zelite da ikada koristite zvucnu kartu.

ASRock X99 serija nije bas pravljena sa planom da musterije instaliraju Xonar, Sound Blaster, STRIX Soar, itd...

Jedva cekam da vidim ovu Rampage V Extreme Black Edition.
Ona nikako ne moze da bude ruzna i losa, samo je pitanje koliko ce se kome svideti.
Ako je ASUS imao informaciju otprilike kada ce Intel predstaviti USB 3.1 kontroler i nije hteo zbog toga da pravi samo zbog ASMedia USB 3.1 revizije svih ploca kao sto su drugi radili nego je cekao Native USB 3.1 onda mu stvarno treba odati priznanje za taj potez.
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Ima ASRock par dobrih X99 ploca. Ima jedno 2-3 WS ploce dobre, ima OC Formula, pa ima ona mala Fatality M Killer.... ima jos neka sigurno. Ali su mnoge od njih sa velikom manom. Nema malog slota za zvucnu.
Par pitanja.

1. Otkud znaš da su dobre?
2. Nema slota za zvučnu? Šta te sprečava da ubodeš x1 zvučnu u x16 slot?
 

5xeVo

PCAXE Member
Učlanjen(a)
24.01.2011.
Poruka
131
Rezultat reagovanja
24
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
hp probook 430 g3
CPU & cooler:
... :: e3-1225v2 / lcpower lc-cc-94
Motherboard:
... :: intel server board s1200kp
RAM:
... :: 2x8 ecc 1600
VGA & cooler:
... :: int.
Display:
iiyama 32''
HDD:
... :: ssd 120 / hdd 4+4 tb
Sound:
xonar dx / solo 2 :: -
Case:
... :: fd node 304
PSU:
... :: fd ion+ 660p
Mice & keyboard:
miks revolucija
Internet:
optika
OS & Browser:
... :: OMV
Other:
(:(:(:...ep830@x-fi za zen putešestvija...:):):)
^ 3. ili USB (Xonar U7 npr.)?

Sent from my HM 1S using Tapatalk
 

Mi-Los

Banned
Učlanjen(a)
23.02.2016.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Dobre su im specifikacije i dobro izgledaju, hoces da kazes da je ova WS losa ploca.
Kako moze da bude losa takva ploca?
A sta se desava kada zvucnu kartu ubodes u slot x16, sta ti onda pise na koliko radi GPU, na x16?
Da USB je jedino resenje. Kao i za Mini ITX koji nemaju bas mocnu zvucnu kartu.
E sada to je pitanje ko nema zvucnu kartu a planira da uzme.
Onaj ko ima vec neku bolju zvucnu sigurno nece ni da pomisli da menja svoju PCI-E zvucnu za
USB zato sto proizvodjac ploca nije vezao PCI-E x1 za cipset.

Edit: Zato GIGABYTE nije stedeo, on je za svaki slucaj postavio tri PCI-Ex1 slota u zavnisnosti valjda
gde ko instalira graficke karte pa da ne smetaju.
 
Poslednja izmena:

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Dobre su im specifikacije i dobro izgledaju, hoces da kazes da je ova WS losa ploca.
Kako moze da bude losa takva ploca?
A sta se desava kada zvucnu kartu ubodes u slot x16, sta ti onda pise na koliko radi GPU, na x16?
Da USB je jedino resenje. Kao i za Mini ITX koji nemaju bas mocnu zvucnu kartu.
E sada to je pitanje ko nema zvucnu kartu a planira da uzme.
Onaj ko ima vec neku bolju zvucnu sigurno nece ni da pomisli da menja svoju PCI-E zvucnu za
USB zato sto proizvodjac ploca nije vezao PCI-E x1 za cipset.

Edit: Zato GIGABYTE nije stedeo, on je za svaki slucaj postavio tri PCI-Ex1 slota u zavnisnosti valjda
gde ko instalira graficke karte pa da ne smetaju.
Predlažem ti da ne pišeš neko vreme uopšte i da se za to vreme posvetiš čitanju i upoznavanju sa time kako računari rade.
 

micri

Betmen
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.514
Rezultat reagovanja
150
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Rupa bez dna
CPU & cooler:
INTEL Core i5-13600KF/NZXT X73
Motherboard:
Asus Z690G-Gaming Wifi
RAM:
G.SKILL 32GB Trident Z5 RGB DDR5 6000MHz CL40
VGA & cooler:
AsRock RX6900XT OC Formula
Display:
BenQ EX2780Q/Hisense 65u8gq
HDD:
Seagate Firecuda 520 1tb/Seagate Firecuda 520 1tb/WD 3TB RED/WD 2TB Black
Sound:
Samsung Q800c/Sennheiser GSP670/JBL Flip 5
Case:
LIAN LI PC-O11D Mini TG black
PSU:
CORSAIR SF Series SF750 Platinum 750W
Mice & keyboard:
Corsair K95 Platinum/Razer Naga 2014/Glorious Model D Wireless
Internet:
Optika 400/80
OS & Browser:
W10
Other:
Apple iPhone 13 Pro Max 128GB/iPhone XS Max 64gb/Logitech F710/Sony Playstation 5 Disc

Mi-Los

Banned
Učlanjen(a)
23.02.2016.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Predlažem ti da ne pišeš neko vreme uopšte i da se za to vreme posvetiš čitanju i upoznavanju sa time kako računari rade.
Da li si ti svestan uopste da ce u nekim slucajevima instalacija bilo cega, bilo koje brzine u PCI-Ex 16 slot uticati na brzinu graficke karte.
A pogotovu ako neko jos planira da koristi dve, ili neki adapter ili Intel 750 SSD. Nasta ce liciti ta jos jedna zvucna karta u PCI-E 16 slotu.

Ja sam video svojim ocima kada je coveku riknuo mali slot na Z68 i kada smo prebacili zvucnu u slot iznad da bi karta radila uopste, zvao me je posle dan kada je video slucajno da mu graficka radi na x8.
Zavisno od BIOSa i konfiguracije i sta jos neko namerava da instalira osim toga neka maticna uopste nece registrovati koja je brzina instaliranog uredjaja samo da je okupiran x16 slot.
Ako ne verujes molim te proguglaj malo koliko ljudi se pita sta im se desava to i zasto im karta radi na x8 kada nemaju SLI.
Ali imaju zvucnu gde ne treba.

Hi,

i have a tiny question on PCIe lanes. My Mobo has 2 PCIe x16 slots. The manual says that both of these ports operare in x16 modes, but if two gpus are connected they are scaled down to 8x modes.


However, it seems that the lanes are scaled down if ANYTHING is connected to the 2nd PCI x16 port,not only a GPU. My first PCIe x16 port holds a Gedorce GTX560 and the second a tiny PCIe x1 wifi card. However according to GPU-Z, the GPU is in x8 mode


Znaci ovo je jedna od desetina situacija kakve ljudi imaju i zbog kojih zahtevaju male slotove za zvucne a i sam sam se susreo sa jednom.
Kao sto su se i drugi susreli iz raznih razloga.
Xaxaxa, xaxaxa kao da sam rekao ne znam ni ja sta, kao da sam rekao nesto nevidjeno, sto ne postoji, sto se nikome ne desava.
Nauci me molim te kako radi maticna, ili najbolje da tebe dovedemo da nateras graficku da radi na x16, i coveku koga ja znam a i ostalima koji se bore sa tim a mi pametni cemo da izbegavamo sve maticne koje nemaju mali slot jer veliki moze da sluzi za Gen 3 SSD, u krajnjem slucaju neki USB 3.1 adapter koji treba PCI-E x4 minimalno a ne da mi zvucna karta x1 unistava kombinacije ostale.

Najprostije da razumes da iz velikog slota niko nece javiti Hej ne uzrujavajte se koristimo samo x1.
Nego je to registrovano kao zauzet slot, a da gledam kako je ko pisao BIOS ne zelim zato sto su mnogi tako naivno kupili ploce pa posle sta je ovo.
Mislili su da neki mozak sabira ukupno koliko je lanes ostalo pa da moze da se zakicenje kako i u koj slot hoces dok ne nestane sve a da ce maticna da registruje sta je.
 
Poslednja izmena:
Vrh