• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Android vs WP

_Nele_

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
21.12.2018.
Poruka
10
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Razmisljam uzeti Lumia930/950 kao daily driver, pa me zanimaju prednosit mane nasuprot Androida, trenutno koristim Huawei Y5ii, sto se tice Y5 ja sam zadovoljan, kamera, ekran, brzina, samo baterija problem, samo me brine podrska za WA i Viber na WP-u, meni bi Lumia odgovarala zbog bolje kamere, ekrana, zvuka i bez nepotrebinh Updatea, ja telefon uglavnom koristim za kameru, google-yt, pozive-poruke, muziku.
Pa me zanima tvoje misljenje jel da uzmem WP ili da se drzim Androida, manjak aplikacija mi nije problem, duze vreme razmisljam da mi Lumia930/950 bude daily driver.
Nalazio sam po KP-u odlicno ocuvane Lumie 950xl/1520, pa me zanima vase misljenje,
 

BLEAGH

PCAXE Member
Učlanjen(a)
10.10.2018.
Poruka
612
Rezultat reagovanja
325
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
BLEAGH
CPU & cooler:
I5-4460,Hyper 212 EVO
Motherboard:
Asus H81
RAM:
DDR3 HyperX 16GB
VGA & cooler:
Zotac 1060 6GB AMP
Display:
HP OMEN Z7Y57AA TN, TV Adler 43
HDD:
Transcend 220S 240GB , Toshiba 1TB
Sound:
Genius SW-HF2.1 1700
Case:
Raidmax V4 Blue
PSU:
Radimax 550W
Mice & keyboard:
Logitech G203 Prodigy & MS Thunder
Internet:
80/8
OS & Browser:
Windows 10 Pro x64 , Firefox
Other:
Huawei P30 Pro VOG-L29
Mislim da neces biti zadovoljan.Koristio sam lumia 730 dok je bila na starijoj verziji cini mi se da je 8.1 i jos tada je mogla da se koristi ali je bilo problema sa aplikacijama. Kako je izasla win10 verzija za lumiu 730 nije mogla da se koristi pouzdano kao sto je bila na starijoj verziji i vremenom podrska za aplikacije je opadala.Znam da je Here Maps prestao sa podrskom kao i mnoge druge. Telefon ce te mozda i sluziti sto se tice kamere i fotografija , google applikacije mislim da tada nisu ni postojale youtube i pretrazivac nisu bili najbolji takodje.Bukvalno i dalje imam taj telefon i kao nov je ali dzabe sto je ocuvan i kao nov kada imam problema sa instaliranjen i registovanjem vibera na telefon,ne mora da znaci da ce i kod tebe biti tako.Telefon nisam koristio vise od godinu dana i ne znam kakva je situacija trenutno sa aplikacijama no generalno ako nadjes telefon i mislis da je povoljan sluzice te ali mislim da ipak neces biti zadovoljan.

Da napomenem pre je recovery tool vracao na verziju 8.1
 

zemun

PCAXE Member
Učlanjen(a)
07.02.2012.
Poruka
373
Rezultat reagovanja
246
Moja konfiguracija
Razmisljam uzeti Lumia930/950 kao daily driver, pa me zanimaju prednosit mane nasuprot Androida, trenutno koristim Huawei Y5ii, sto se tice Y5 ja sam zadovoljan, kamera, ekran, brzina, samo baterija problem, samo me brine podrska za WA i Viber na WP-u, meni bi Lumia odgovarala zbog bolje kamere, ekrana, zvuka i bez nepotrebinh Updatea, ja telefon uglavnom koristim za kameru, google-yt, pozive-poruke, muziku.
Pa me zanima tvoje misljenje jel da uzmem WP ili da se drzim Androida, manjak aplikacija mi nije problem, duze vreme razmisljam da mi Lumia930/950 bude daily driver.
Nalazio sam po KP-u odlicno ocuvane Lumie 950xl/1520, pa me zanima vase misljenje,
WP je mrtav sistem i tu vise nema sta da se trazi.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.740
Rezultat reagovanja
9.115
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Imam Lumia 640ds i zameniću ga uskoro za Redmi 6a (dobio). Sve što je napisao @BLEAGH potpisujem: džaba što telefon radi i ispravan je kad jedna po jedna aplikacija prestaje sa radom ili ne može da se instalira. Naravno, pišem o WP 8. Kada pređem na Redmi instaliraću na Lumia WP 10, pa ću se igrati. Prošli put kada sam to probao telefon je bio užasno spor i na kraju sam ga ubrikovao.
 

Dragan.P

Banned
Učlanjen(a)
20.04.2013.
Poruka
3.249
Rezultat reagovanja
940
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5-8600k 4.20 GHz, Xigmatek Gaia SD1283
Motherboard:
MSI Z370 Krait Gaming
RAM:
Geil Evo Forza 16GB (2x8) 3000 MHz DDR4 CL16
VGA & cooler:
MSI GTX 1070 Ti Gaming 8G
Display:
Dell U2412M
HDD:
Sistem - Samsung 250GB 850 Evo, u racunaru - 640 GB, 3 TB, Rack LC-35U3 - 3 TB, 3 TB & 4 TB
Sound:
Dual Realtek® ALC1220 Codec
Case:
MS Industrial Winston
PSU:
Thermaltake Toughpower XT TPX-675M 675W
Optical drives:
Samsung SH-224BB/BEBE
Mice & keyboard:
Motospeed V10
Internet:
Telekom VDSL 50/8
OS & Browser:
Windows 10 Pro x64, Google Chrome
Other:
Xiaomi Redmi 3s
Ja sam svojevremeno korsitio Lumia 925 i telefon je brutalan, od samog taca, preko ekrana koji je amoled bio do kamere koja jeste 8 mega pixela ali pravih 8 mega i jos optika carl zeiss. Ono sto mi se kod telefona najvise dopadalo je to sto je velicina ekrana bila 4.5 inca jer ja ne volim prevelike telefone. Ekran je toliko bio brz i precizan da jednostavno nisam imao gresaka prilikom kucanja poruka a ja stvarno imam sapurdu sa cevapima ali dzaba mali i debeli prsti nisu oni lopovski dugacki i tanki. Ali glavna mana zasto sam zamenuo telefon je to sto je baterija uzasna, ne moze jedan ceo dan da izgura.

Prvo je na telefonu bio WP 8 pa sam ubacio 8.1 a posle sam ubacio win 10 i na svima njiam sam mogo tada da koristim viber, messenger i te popularne programe a kakvo je stanje sada stavrno ne znam. Ali sto se same brzine tice telefon je jednako brzo radio sa bilo kojim WP koji mu je bio instaliran ali kao sto rekoh samo zbog baterije sam ga zamenuo jer jednostavno nisam navikao da svako vece punim telefon i da se ustrucavam u njegovom koriscenju.

E sada koliko je to popularan WP u 2018/19 ne znam ali verovatno da postoje ljudi koji idalje ne menjaju te telefone jer su zadovoljni njima i da postoje verzije prorograma koje su modifikovane da rade na najnovijim verzijama vibere, messengera, instagram, facebook i slicnih poznatih programa a da rade na WP.
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.051
Moja konfiguracija
Nikako WP u skoro 2019. godini, čist mazohizam.
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
WP ima prednosti i ja bih iskreno isao na 950. Pre svega, podrska za aplikacije jeste u opadanju vec duze vreme, ali ima aplikacija koje su bolje od originala, kao sto su :

- Tube Pro
- 6Tag
- Evernote
- OfficeLens
- Weather Flow
- Cover

Ima tu jos puno onih koje se isticu u odnosu na Android i iOS verzije. Stabilnost u radu varira, a takodje ima fora da se nameste Android aplikacije (idi na XDA developers) na WP10.
 

_Nele_

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
21.12.2018.
Poruka
10
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Mislim da neces biti zadovoljan.Koristio sam lumia 730 dok je bila na starijoj verziji cini mi se da je 8.1 i jos tada je mogla da se koristi ali je bilo problema sa aplikacijama. Kako je izasla win10 verzija za lumiu 730 nije mogla da se koristi pouzdano kao sto je bila na starijoj verziji i vremenom podrska za aplikacije je opadala.Znam da je Here Maps prestao sa podrskom kao i mnoge druge. Telefon ce te mozda i sluziti sto se tice kamere i fotografija , google applikacije mislim da tada nisu ni postojale youtube i pretrazivac nisu bili najbolji takodje.Bukvalno i dalje imam taj telefon i kao nov je ali dzabe sto je ocuvan i kao nov kada imam problema sa instaliranjen i registovanjem vibera na telefon,ne mora da znaci da ce i kod tebe biti tako.Telefon nisam koristio vise od godinu dana i ne znam kakva je situacija trenutno sa aplikacijama no generalno ako nadjes telefon i mislis da je povoljan sluzice te ali mislim da ipak neces biti zadovoljan.

Da napomenem pre je recovery tool vracao na verziju 8.1
Hvala na savetu, meni je samo bitno da mogu koristiti telefon za pozive-poruke, muziku, kamera(uglavnom nju bih vise koristio), cu sacekam da prodje jos neko vreme da vidim ono cudo WP Andromeda, posto bi mi WP odgovarao vise nego Android, Android ima visak Bloatware-a koji mi ne sluze nicemu, slab sam korisnik Googla sem kada sam uz komp, Viber i Whatsapp retko kada i koristim, ispraticu vesti za Andromedu(za koju nisam siguran da ce izaci) o kojoj se prica da ce poboljsati WP, ako se nista ne desi od toga, onda ostajem na Androidu.
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Pređeš na neki fon koji ima čist Android.
Daj 5 takvih da su dobri, za male pare i imaju kod nas da se kupe u nekoj od prodavnica.

To je prica za malu decu ...

Svega ih ima 15-20, kod nas nema da se kupi 70%, a ovi ostali tipa Sirocco ne bih rekao da su bas najpristupacniji. Xiaomi se jedino izdvaja.
 

_Nele_

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
21.12.2018.
Poruka
10
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pređeš na neki fon koji ima čist Android.
Huawei Y5ii, vecinu tih sranja ne koristim, samo osnovno Yt, Play, Gmail, ja ga koristim Old School, pozivi_poruke, muzika, kamera, taptalk, viber, whatsapp(ova tri udjem jedanput u dan), kada god upalim telefon, usrani Update, svega, pa gasim da mi ne apdejtuje vecinu tih apl


Sent from my HUAWEI CUN-L21 using Tapatalk

(EDIT) Ja sve to sto sam iskljucio ne koristim, komo mi sluzi za Backup telefona, Disk jedino na komp koristim, a sve ovo drugo ne koristim.
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.051
Moja konfiguracija
Daj 5 takvih da su dobri, za male pare i imaju kod nas da se kupe u nekoj od prodavnica.

To je prica za malu decu ...

Svega ih ima 15-20, kod nas nema da se kupi 70%, a ovi ostali tipa Sirocco ne bih rekao da su bas najpristupacniji. Xiaomi se jedino izdvaja.
Nema "dobrih" za male pare (definiši male pare), kao što nema "dobrih" ni drugih stvari za "male" pare. Tako da se svodi na to ko šta očekuje.
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Kad kazem male pare mislim "budget device". Znaci nesto do 250 evra nista dalje, tipa Honor 9 Lite koji je i vise nego dobar za 225 evra. Meni tu u obzir dolaze samo Mi A1/A2 Lite i A2. Ovo ostalo iskreno bacanje para.

Inace, sam preferiram Android i realno je najbolji OS jer je open source. Ovi problemi sa bloatom se resavaju uzmes rootujes, deinstaliras i to je to.

Takodje, kad vec @peja81 pominjes male pare i kvalitet, smatram da je to jedno lupetanje sa kojim ce se nastaviti jos dugo, primer :

KUPAC BROJ 1 : Aspire A515-51G-540E Laptop i5-7200U-8GB-1TB HDD-15.6 FHD-GeForce 940MX Acer NX.GP5EX.031 + Mobilni telefoni | Xiaomi Mi A2 Lite DS Crni 5.84"FHD+ | Emmi online shop, prodaja: racunari, laptopovi, TFT monitori, netbook i notebook računari, foto oprema...

KUPAC BROJ 2 : Mobilni telefoni | Apple iPhone 8 64GB Gold | Emmi online shop, prodaja: racunari, laptopovi, TFT monitori, netbook i notebook računari, foto oprema...

Koji li je kupio bolju robu? Za taj neki high end telefon na kom cu moci da igram TWD i Asphalt uzmem masinu koja ce terati svaku AAA igru ako nista na low-medium a neke i na high i imam full desktop, a ujedno i solidan telefon.
 
Poslednja izmena:

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.051
Moja konfiguracija
Dobro, i? Ne razumem u vezi čega pokušavaš da se raspravljaš, normalno je da su A1 i A2 (Lite) kao telefoni sa čistim Androidom, a A2 i sa najboljom kamerom (kamerama) u klasi i najbolji izbor ... Sam si rekao da nema 5 takvih dobrih za male pare. Možda nema 5, ali eto ima ih 3, pa čovek može da izabere.
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Cekaj jesi li ti ozbiljan? Ja napomenem da ono sto si napisao skoro da ne postoji (Bloat-free Stock Android telefon), ti me pitas da definisem na sta mislim, ja objasnim i ti odgovaras u fazonu "Dobro, ko te pito?". Da ne idemo u offtopic, odgovori u p.p. ako hoces.
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.051
Moja konfiguracija
Sasvim sam ozbiljan, postoje očigledno 3 modela koja verovatno zadovoljavaju njegove zahteve. Ako je neko razočaran što ne postoji 30 modela do 250e sa čistim Androidom vrednih kupovine onda ne znam šta da kažem.
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Nisam ja razocaran sto ne postoji 30 modela do 250e, nego sto nema ni 7-8 modela do neograniceno mnogo novca kod nas, znaci ogranicen si na su*avi HMD i 3 Xiaomi telefona.

Nemas ni GM, BQ, Infix, LG, YMobile...
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.051
Moja konfiguracija
Otprilike, i Lenovo (Motorola) kao skoro stock. Ali on nije ni naveo koliko bi okvirno dao ...
 
  • Like
Reagovanja: Uni

_Nele_

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
21.12.2018.
Poruka
10
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Lenovo (Motorola) kao skoro stock.
Lenovo nikako ne bih uzeo, sranje mobilni, makar moje misljenje, dvoumiao sam se izmedju WP(zbog manjka Bloatware i bolje kamere) ili neki Android(da bacim jedan ROOT i nema Bloatware), budzet mi je max 200e moze i polovan i nov(250e), vise ciljam na kameru, ne vuce mi se neki DSLR ili Mirrorless sa sobom kada krenem negde(jedino za duzi put bi uzeo DSLR ili Mirrorless), pa sam se opredelio na Lumiu 930/950XL zbog kamere i manjka Bloatware, koristio bih ga Old School, klasika, pa sam pitao da vidim kako stoji Lumia krajem 2018 god, ako se ne sredi Andromeda onda jos ostajem na Androidu
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.051
Moja konfiguracija
Mi A2 je za tebe.
 

PCburazer

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.10.2016.
Poruka
1.230
Rezultat reagovanja
440
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen Pro R7 2700
Motherboard:
Asus TUF GAMING B450M-PLUS II
RAM:
16 GB Kingston HyperX Fury
VGA & cooler:
XFX RX580 8gb
Display:
Dell u2412m
HDD:
SSD Kingston 240gb x2 , WD Green 1TB, WD Purple 2TB
Sound:
Technics SH-EH600
Case:
Zeus Y03B
PSU:
Be quiet 530w 80PLUS BRONZE
OS & Browser:
Win10, Opera
Kao bovši korisnik WP ne mogu nikome da ga preporučim. Stoji da je bilo hardverski vrhunskih modela, ali Microsoft očigledno od početka i verzije WP7 nije imao ni ideju kako da ga načini zaokruženim.

Mislim da nije dobro što si unapred odredio da ti treba par stvari od telefona, jer svaki dan donese nešto novo i možda ti zatreba, a tu te WP neće ispoštovati. Ja sam dosta problema rešio rutovanjem, ali bagova i ograničenja je ostalo bezbroj, pa ih radije ne bih nabrajao.

Android je ipak najbolja opcija. Za 200€ možeš na KP da nadješ gomilu polovnih i dobrih modela. Nema potrebe da tražiš stock Android. Nemam pojma koga u 2018-oj muči bloatware i kome se to nameće baš ono što mu ne treba. Svakako mogućnost personalizacije na bilo kom Androidu je beskrajna.
 
Vrh