• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Maticna Ploca B450?

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Pozdrav.

Izgorela mi stara am3+ ploca, pa sad hocu da uzmem neku B450 i procesor R5 1600 ili R5 1600 AF (svejedno). Ram DDR4 imam od 8GB 2400Mhz (1 stick). Napajanje mi je staro, ali ispravno (testirano), verovatno kasnije i to menjam...

Znam da cete mi preporuciti MSI B450 ploce zbog dobre naponske jedinice. Ok, razmatram tu mogucnost... Ono sto me interesuje, sta mislite o Gigabyte B450 Gaming X? Imam dobru cenu za nju, ali nisam siguran zbog VRM sekcije, mada upario bih je sa R5 1600 (stock), ne bi trebalo biti problema sa grejanjem... Gledao sam i ovu B450 Aorus Elite V2, ali mi je brik dil ona plastika koja je blizu 8 pin CPU konektor na ploci, pa ako menjam napajanje, morao bih da vadim maticnu iz kucista, jer se ne moze prici 8 pin konektoru zbog toga, a i samo dodatno greje plocu...

Da li zna neko da mi kaze sta je ovo na slici:
GA-B450.jpg


Ok, koliko sam shvatio ima neke veze sa BIOS-om (kondenzatori) ali me interesuje zasto ova ploca B450 Gaming X i Aorus Elite to imaju, a recimo Aorus Pro nema? Pitam zato sto sam primetio da ove jeftinije Gigabajtove ploce to imaju, a skuplje ne. Da li bi trebao biti neki problem zbog toga?

Je l' ima neko od vas ovakve ploce, B450 Gaming X ili Aorus Elite?
 

Djolekg

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2016.
Poruka
9.223
Rezultat reagovanja
5.294
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i7 3770K(4.4ghz),-BeQuiet pure rock slim
Motherboard:
AsRock p67 pro
RAM:
hyperx fury 12 GB DDR3 1600 mhz cl10
VGA & cooler:
Sapphire Nitro + RX 580 4gb
Display:
Asus vg248qe 144hz
HDD:
hdd(wd blue 500gb),ssd(adata su650 240gb)
Sound:
Logitech G230
Case:
cooler master elite
PSU:
Corsair RM1000x
Mice & keyboard:
HyperX pulsefire fps pro,Cooler master Masterkeys Pro M,Podloga - Zowie G-SR
Internet:
sbb 150/10
OS & Browser:
windows 10 pro 64bit
Other:
xaomi redmi note 8 pro
AsRock b450m pro4 56 evra za tebe top.
Ram prodaj i turi brži,imaš ih od 60tak evra pa naviše 16gb,2x8 3200mhz cl16,tvoj prodaj.
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Sad sam provalio da su ovo "kristalni oscilatori" (slika gore), isto kao oni u obliku stadiona sto se vecinom koriste kod maticnih ploca. Po meni, ovi okrugli em ruzno izgledaju (ko da sam ih ja lemio), em mogu lako da se ostete, s obzirom da su blizu CPU-a kada se montira hladnjak. A posebno to sto ce skupljati prasinu izmedju zica. Dzabe sto su osigurali sam oscilator, kad su zice preduge i mogu se lako ostetiti prilikom instalacije maticne, cpu hladnjaka, ciscenje maticne od prasine, zamene komponenti...

MSI B450 Tomahawk Max je dobra, ali mi se ne svidja flash bios button pozadi koje je na "izvolte". Na internetu sam nasao par likova, koji su sasvim slucajno pritisnuli to flash dugme ( dok su prikljucivali racunar ), i zeznuli BIOS sa poznatim ishodom "Black Screen". Nisu uspeli da oporave BIOS... Nisam imao maticne ploce sa tim flash dugmetom pozadi, pa ne znam da li se stvarno tako moze zeznutni ploca?

Bas me smorise ove maticne ploce. Sto vise gledas, sve si dalje od odluke koju ces...
 

Djolekg

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2016.
Poruka
9.223
Rezultat reagovanja
5.294
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i7 3770K(4.4ghz),-BeQuiet pure rock slim
Motherboard:
AsRock p67 pro
RAM:
hyperx fury 12 GB DDR3 1600 mhz cl10
VGA & cooler:
Sapphire Nitro + RX 580 4gb
Display:
Asus vg248qe 144hz
HDD:
hdd(wd blue 500gb),ssd(adata su650 240gb)
Sound:
Logitech G230
Case:
cooler master elite
PSU:
Corsair RM1000x
Mice & keyboard:
HyperX pulsefire fps pro,Cooler master Masterkeys Pro M,Podloga - Zowie G-SR
Internet:
sbb 150/10
OS & Browser:
windows 10 pro 64bit
Other:
xaomi redmi note 8 pro

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Zbog?
73,4.. evra tomahawk max ll
Pa obicno su ove "M" ploce degradirane u odnosu na ATX. Najvise po pitanju VRM-a i konektora. A i zasto bih uzimao takvu plocu, kad imam mid tower kuciste. Nije bas da nemam za leba, pa da moram takvu plocu da uzmem :d Ok je za ljude koji imaju malo kuciste, pa moraju. Druga stvar je zvucna kartica. Treba mi sa sest izlaza...

Tomahawk max II moze da bude, ali me brine ovo flash dugme koje sam pomenuo gore...
 

Djolekg

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2016.
Poruka
9.223
Rezultat reagovanja
5.294
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i7 3770K(4.4ghz),-BeQuiet pure rock slim
Motherboard:
AsRock p67 pro
RAM:
hyperx fury 12 GB DDR3 1600 mhz cl10
VGA & cooler:
Sapphire Nitro + RX 580 4gb
Display:
Asus vg248qe 144hz
HDD:
hdd(wd blue 500gb),ssd(adata su650 240gb)
Sound:
Logitech G230
Case:
cooler master elite
PSU:
Corsair RM1000x
Mice & keyboard:
HyperX pulsefire fps pro,Cooler master Masterkeys Pro M,Podloga - Zowie G-SR
Internet:
sbb 150/10
OS & Browser:
windows 10 pro 64bit
Other:
xaomi redmi note 8 pro
Pa obicno su ove "M" ploce degradirane u odnosu na ATX. Najvise po pitanju VRM-a
Pa ova asrock M ima bolje odradjen vrm u odnosu na te atx giga ploče..Toliko su dobro odradjene b450 da nem pojma dal ima gorih.
A o ceni ista priča.
Nije bas da nemam za leba, pa da moram takvu plocu da uzmem
pa sad hocu da uzmem neku B450 i procesor R5 1600 ili R5 1600 AF (svejedno). Ram DDR4 imam od 8GB 2400Mhz (1 stick). Napajanje mi je staro, ali ispravno (testirano), verovatno kasnije i to menjam...
Pa na osnovu tvojih reči smatrao sam da si na malom budzetu,ograničenom.
Zašto bi davao 20e više za ploču a nemaš da zameniš vrv krš napajanje i sl..Da nadogradiš ram itd...
Evo liste pa sam biraj
 

</Miki>

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.07.2019.
Poruka
3.637
Rezultat reagovanja
2.937
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 5600 / NZXT Kraken Z63 / 2xBE QUIET! Silent Wings 4 140mm PWM high-speed
Motherboard:
ASUS ROG STRIX B550-I GAMING
RAM:
G.Skill Trident Z NEO 16GB (8x2) 3600MHz CL16 / F4-3600C16D-16GTZNC
VGA & cooler:
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 8GB
HDD:
WD BLACK SN750 NVMe™ SSD 500GB/EK WB M.2 Heatsink + Samsung 860 EVO 500GB
Case:
SSUPD Meshlicious PCIe 4.0 Full Mesh, 2xBE QUIET! Silent Wings 4 140mm PWM high-speed
PSU:
Antec HCG 650W Gold
Mice & keyboard:
Pulsar Xlite V2 Mini Wireless, Pulsar ParaSpeed Cordura Mousepad XL, Keychron K8 Pro
Internet:
SBB EON FULL 300/30
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64 bit, Google Chrome
Other:
Apple iPhone 12 64GB, Apple Watch 6 40mm, Apple Airpods Pro (1st generation)

Dzoni1312

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.07.2020.
Poruka
1.176
Rezultat reagovanja
325
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Rayzen 9 5900X - Corsair iCUE H150i RGB
Motherboard:
Asus ROG STRIX B550-E GAMING
RAM:
64GB DDR4 3600MHz Corsair
VGA & cooler:
Inno3D RTX 3080 iChill X3 10GB
Display:
Samsung LC27G75TQSRXEN
HDD:
2 TB Samsung 980 PRO MZ-V8P2T0BW
Case:
Be quiet! Silent Base 802 Window Black
PSU:
Asus ROG-STRIX-1000G
Internet:
Supernova 350/20
OS & Browser:
Windows 11 Pro & Brave
Ja imam MSI B450 Tomahawk Max i zadovoljan sam jedina mana je rgb i sto nema a-rgb heder ali ima obicne 12v rgb hedere
 

Fantom

PCAXE Member
Učlanjen(a)
17.03.2021.
Poruka
767
Rezultat reagovanja
711
Moja konfiguracija
ali me brine ovo flash dugme koje sam pomenuo gore...
Pa kao da ces svakih pola sta da ga sklapas i rasklapas i ukljucujes i iskljucujes pozadi pa se toliko brines da ces da ga potrefis. Eto ja imam kod sebe na ploci to flash dugme i za dve godine koliko je kod mene nikada ga nisam stisno a iskreno ne znam ni gde se nalazi a xx puta sam na slepo ubadao mis i tastaturu u usb. A evo sada sam pogledao bas gde se nalazi i skonto sam da je bukvalno iznad usb-a.
 

Markius

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.02.2020.
Poruka
656
Rezultat reagovanja
436
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600 @3.9 LC-CC-120-ARGB PRO
Motherboard:
Gigabyte b450 Aorus M
RAM:
2x8gb Kingston Hyperx Fury 3000mhz RGB
VGA & cooler:
Zotac AMP! 1060 6gb
HDD:
Patriot Burst 240gb + wd500+320+1TB
Case:
MS Dark Shadow(2 jetflo rakete)
PSU:
FSP Fortron HYPER-S 500W
Mice & keyboard:
A4 Bloody V8M
Internet:
ADSL
OS & Browser:
Win10 64bit
Miki pogresio pa uvalio meni.. :D
doduse ja planiram na nju 5600x jer se sada bori sa r5 1600 1.37v 3.9 potrosnja u testovima po hwinfo ide i do 130w. tako da racunam da ce preziveti i 5600x. pored toplog vrm-a nema zamerki, stabilan sistem a dosta vremena provodi u rudarenju.
 

</Miki>

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.07.2019.
Poruka
3.637
Rezultat reagovanja
2.937
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 5600 / NZXT Kraken Z63 / 2xBE QUIET! Silent Wings 4 140mm PWM high-speed
Motherboard:
ASUS ROG STRIX B550-I GAMING
RAM:
G.Skill Trident Z NEO 16GB (8x2) 3600MHz CL16 / F4-3600C16D-16GTZNC
VGA & cooler:
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 8GB
HDD:
WD BLACK SN750 NVMe™ SSD 500GB/EK WB M.2 Heatsink + Samsung 860 EVO 500GB
Case:
SSUPD Meshlicious PCIe 4.0 Full Mesh, 2xBE QUIET! Silent Wings 4 140mm PWM high-speed
PSU:
Antec HCG 650W Gold
Mice & keyboard:
Pulsar Xlite V2 Mini Wireless, Pulsar ParaSpeed Cordura Mousepad XL, Keychron K8 Pro
Internet:
SBB EON FULL 300/30
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64 bit, Google Chrome
Other:
Apple iPhone 12 64GB, Apple Watch 6 40mm, Apple Airpods Pro (1st generation)
Miki pogresio pa uvalio meni.. :D
doduse ja planiram na nju 5600x jer se sada bori sa r5 1600 1.37v 3.9 potrosnja u testovima po hwinfo ide i do 130w. tako da racunam da ce preziveti i 5600x. pored toplog vrm-a nema zamerki, stabilan sistem a dosta vremena provodi u rudarenju.
A ne ne, ta Gigabyte pločica je dobra pošto je bila kod mene!:first::P

Ok je bila nego sam hteo da pređem u to vreme na ATX.
 

DjordjeDjordje

PCAXE Member
Učlanjen(a)
17.11.2019.
Poruka
249
Rezultat reagovanja
96
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lycaon
CPU & cooler:
Ryzen 5 5600x + LC POWER LC-CC-120-ARGB-PRO
Motherboard:
GIGABYTE AM4 B550M AORUS PRO
RAM:
G.SKILL 2x16GB TridentZ RGB DDR4 3600MHz
VGA & cooler:
Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER OC 8GB
Display:
2x LG UltraGear 27GL650F-B IPS
HDD:
Samsung 970 EVO NVMe M.2 1TB
Sound:
Slusalice koje sam dobio uz telefon :)
Case:
NZXT H510 Elite
PSU:
BE QUIET! Pure Power 11 700W
Mice & keyboard:
Redragon KALA K557 | Redragon Cobra Chroma M711 | HP MP7035
Internet:
MTS 200/80
OS & Browser:
Windows 10 Pro | Chrome
Other:
Samsung Galaxy S21+ | Samsung Buds Pro
MSI B450 Tomahawk Max je dobra, ali mi se ne svidja flash bios button pozadi koje je na "izvolte". Na internetu sam nasao par likova, koji su sasvim slucajno pritisnuli to flash dugme ( dok su prikljucivali racunar ), i zeznuli BIOS sa poznatim ishodom "Black Screen". Nisu uspeli da oporave BIOS... Nisam imao maticne ploce sa tim flash dugmetom pozadi, pa ne znam da li se stvarno tako moze zeznutni ploca?
Wtf? :confused::confused:
1. BIOS FLASH BUTTON je po dimenzijama izradjen tako da je prstima takoreci nemoguce dopreti do njega (Sto ukljucuje po dimenzijama i USB, i sve Display kablove, itd..). Jedino cime mozes pritisnuti BFB je 3.5mm konektor, medjutim, 3.5mm portovi se nalaze na dnu, dok je BFB na vrhu same ploce.
2. I ako ga slucajno pritisnes, ako nisi drzao dugme 4-5 sekundi, nista se svakako nece desiti.
3. I da se desi da nekim cudom pokrenes Flash BIOS-a (I ako je, bukvalno nemoguce) postoje dva resenja koje ce ti u 90% resiti problem:
  • Restart BIOS-a vadjenjem CMOS-a
  • Flashback+ opcija koju MSI ima (B450 TOMAHAWK MAX i MAX II poseduju tu opciju)
Ta ploca je bestbuy trenutno, ako gledas ono sto tebi treba, i zaista ne treba da se brines o tome. Kada sam morao da flashujem BIOS na isti nacin, mucio sam se par minuta da pravilno ubodem srafciger i da drzim isti na dugmetu dok ne pokrene Flash BIOS-a, tako da bih rekao da je teze pritisnuti ga, nego ne pritisnuti ga :D

EDIT:
Tek sad vidim da je topic star vec 2 nedelje, jesi li pazario sta?
 

DjordjeDjordje

PCAXE Member
Učlanjen(a)
17.11.2019.
Poruka
249
Rezultat reagovanja
96
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lycaon
CPU & cooler:
Ryzen 5 5600x + LC POWER LC-CC-120-ARGB-PRO
Motherboard:
GIGABYTE AM4 B550M AORUS PRO
RAM:
G.SKILL 2x16GB TridentZ RGB DDR4 3600MHz
VGA & cooler:
Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER OC 8GB
Display:
2x LG UltraGear 27GL650F-B IPS
HDD:
Samsung 970 EVO NVMe M.2 1TB
Sound:
Slusalice koje sam dobio uz telefon :)
Case:
NZXT H510 Elite
PSU:
BE QUIET! Pure Power 11 700W
Mice & keyboard:
Redragon KALA K557 | Redragon Cobra Chroma M711 | HP MP7035
Internet:
MTS 200/80
OS & Browser:
Windows 10 Pro | Chrome
Other:
Samsung Galaxy S21+ | Samsung Buds Pro

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Pa ova asrock M ima bolje odradjen vrm u odnosu na te atx giga ploče..Toliko su dobro odradjene b450 da nem pojma dal ima gorih.
A o ceni ista priča.
Izgleda da je svaka bolje odradjena od ovih Giga-Mega B450... Da slazem se, AsRock ima pristojnu naponsku. Ono sto nema, jeste broj konektora...
Pa na osnovu tvojih reči smatrao sam da si na malom budzetu,ograničenom.
Zašto bi davao 20e više za ploču a nemaš da zameniš vrv krš napajanje i sl..Da nadogradiš ram itd...
Pa imam napajanje Cooler Master 600W Elite. Verovatno Tier 5. Na papiru jeste krs, ali izguralo je 10 godina, i jos uvek radi. Najbolja stvar je ventilator, koji jos uvek lepo radi, ne cuje se. Naravno ono je odradilo svoje, mora novo, a posluzice za testiranje ako zatreba... Slazem se sa tobom, ali nije ni poenta ustedeti na maticnoj, pa posle traziti PCI kartice ( kojih nema ) za dodatne konektore...
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Wtf? :confused::confused:
1. BIOS FLASH BUTTON je po dimenzijama izradjen tako da je prstima takoreci nemoguce dopreti do njega (Sto ukljucuje po dimenzijama i USB, i sve Display kablove, itd..). Jedino cime mozes pritisnuti BFB je 3.5mm konektor, medjutim, 3.5mm portovi se nalaze na dnu, dok je BFB na vrhu same ploce.
2. I ako ga slucajno pritisnes, ako nisi drzao dugme 4-5 sekundi, nista se svakako nece desiti.
3. I da se desi da nekim cudom pokrenes Flash BIOS-a (I ako je, bukvalno nemoguce) postoje dva resenja koje ce ti u 90% resiti problem:
  • Restart BIOS-a vadjenjem CMOS-a
  • Flashback+ opcija koju MSI ima (B450 TOMAHAWK MAX i MAX II poseduju tu opciju)
Ta ploca je bestbuy trenutno, ako gledas ono sto tebi treba, i zaista ne treba da se brines o tome. Kada sam morao da flashujem BIOS na isti nacin, mucio sam se par minuta da pravilno ubodem srafciger i da drzim isti na dugmetu dok ne pokrene Flash BIOS-a, tako da bih rekao da je teze pritisnuti ga, nego ne pritisnuti ga :D
Potpisujem :) Kada se stavi I/O shield, stvari izgledaju drugacije :D
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Evo sta sam uzeo:

1. MB - MSI B450 Gaming Plus Max
2. CPU - R5 1600 AF ( 12nm )
3. PSU - Cooler Master MasterWatt 750W Bronze Semi Modular ( Full Range )

Sve domaca garancija.

Znam da cete me kritikovati za napajanje, jer nije Tier 1 ili 2, a cini mi se ni Tier 3, vec verovatno Tier 4, sa tajvanskim ( kineskim ) TEAPO kondenzatorima, a ne japanskim recimo Nippon, ali nisam imao sta drugo da uzmem sa domacom garancijom. Kod nas je izbor napajanja brutalno los. Samo napajanje je lepo sredjeno ( PCB ), cisto je, nije umazano fluksom kao neka druga iz tog ranga sto sam primetio, semi ventilator do 15% usage. Ali ovako pod rukom izgleda malo jeftino, ocekivao sam bolji kvalitet u tom smislu. Hteo sam Corsair, "Al' nema Djole." Razmisljao sam da uzmem Seasonic ili Antec ( ista firma ), ali onda nadjem temu gde su ljudi prijavljivali da im navodno od tih napajanja ( neke verzije ) crkavaju graficke. Koliko je sad to tacno...

Realno, napajanje nece biti optereceno ni 50% sa ovom konfiguracijom ( sa gore navedenom i RX 570 ), a ima i 5 godina garancije.

A najbolja stvar od svega je ta sto ja jos nisam ni probao konfiguraciju, odnosno jos nisam sastavio PC pa ne znam da l' radi :d

Imam puno obaveza, pa ne stizem da je sastavim, ali sam veci deo zavrsio...





Hajde da ne pocinjem novu temu, da iskoristim ovu.
Naime, imam PC ventilatore koji su razliciti. Svi su 120mm velicine, rade na 12V, ali su razlicite amperaze. Nisam nesto vican kada su u pitanju ventilatori i njihovo kombinovanje, mislim na case fans. Pa tako imam ventilatore od 0.07A; 0.16A; 0.30A; 0.45A...
Ono po cemu se jos razlikuju su konektori istih. Neki imaju one male tropince ( 3 pins ) sa dodatkom 4 pins na Molex za povezivanje sa napajanjem, neki od ventilatora imaju samo unapred fiksirani Molex, bez dodatnog tropinca ili cetvoropinca za povezivanje sa maticnom.
E sad, kako mi je stara maticna AM3+ izgorela, par dana nakon sto sam vrsio reorganizaciju ventilatora u kucistu i neke koji su bili povezani direktno sa napajanje, stavio na maticnu. Pa se sada tripujem, da nije uzrok tome neki od ventilatora, odnosno da vuce vise struje od deklarisane. Stara maticna mi izgorela bas u trenutku kada sam pritisnuo power dugme, pa kontam da mozda "neispravan" ventilator je uzrok tome. Ventilatori inace povuku mnogo vise struje pri samom startu, gde se posle vrate na deklarisano.

Cini mi se da je na fan case hederu na maticnoj ploci limit 1A.

Na napajanju je veca tolerancija ( ne znam koji je limit ), pa sam hteo sve da ih povezem preko moleksa na napajanju. Uglavnom se svi vrte oko 1200 RPM-a, pa nece biti bucni, tako da mi nije problem sto ne mogu da ih kontrolisem.
E sad, kako da ih povezem na napajanju, da li da koristim samo jedan molex od napajanja, ili da ih sve iskombinujem? Druga stvar, moleks kablovi od napajanja su crni, tako da nisam siguran koja je zica +12V a koja +5V, kao sto je to bio slucaj sa starim napajanjem ( obelezene zice ).

Da ne duzim vise, da li mogu nesto da sj***m, ovakvim nacinom povezivanja,, i na sta treba da obratim paznju?

Postoje ventilatori sa fiksiranim i moleks i 3 pins za maticnu plocu. Ja takve nemam, ali su pojedini likovi zeznuli ploce jer su ventilator ukljucili i na napajanje i na maticnu.

Znaci, zelim da ventilatori budu povezani samo na napajanje.

P.S. Kasnije planiram da kupim i ventilatore ( neke bolje ), pa koje mi predlazete? Koji tip: ball bearing, sleeve bearing, hydro bearing itd? Koliko ampera max da budu ako ih kacim na maticnu?

'Ajde, pa javljam kako je kad sastavim masinu...

Pozdrav.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.707
Rezultat reagovanja
9.052
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Imam puno obaveza, pa ne stizem da je sastavim, ali sam veci deo zavrsio...
Za vreme koliko si ovo pisao mogao si lepo da je istestiraš. :)

Da ne duzim vise, da li mogu nesto da sj***m, ovakvim nacinom povezivanja,, i na sta treba da obratim paznju?
Da, možeš. Obrati pažnju da nešto ne s***eš.

44143


Ovo je izgled moleks priključka koji se nalazi na kraju kabla koji dolazi iz napajanja. Ventilatore povezuješ na žutu i crnu do nje. Na osnovu izgleda priključka (oblik, zarez) možeš da znaš gde je 12 V žica.

Cini mi se da je na fan case hederu na maticnoj ploci limit 1A.
Najčešće je 1 A, ali sam skoro video na nekim matičnim da je i 2 A. Proveri da li ima neka informacija za tvoju matičnu ploču.

(09:37) EDIT
Pa tako imam ventilatore od 0.07A; 0.16A; 0.30A; 0.45A...
Ako ćeš priključivati više ventilatora na jedan priključak na matičnoj ploči vodi računa o jačini struje koja je potrebna za rad tog ventilatora.

Ne bih pokušavao da testiram da li priključak na matičnoj ploči može da izgura 0,99 A. :D
 
Poslednja izmena:

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Kao sto se moze videti sa slika, na tropince od ventilatora je prva zica uvek obelezena sa "1", i ona je negativna ground, dok se ostale oznake razlikuju "2510". Na ovom bezbojnom ventilatoru bi trebalo da je isto kao i na ovom sa obojenim zicama...Na ventilatoru sa crnim moleksom pozitivna zica je broj 1 crno-siva? Svi ventilatori
su 12V.
 

Prilozi

Sinisavr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
22.08.2013.
Poruka
1.044
Rezultat reagovanja
1.335
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
GTA V, Fortnite Zver
CPU & cooler:
Intel I5 11400F + Cooler Master Hyper 612S + 6x Noctua Industrial
Motherboard:
Asus TUF Gaming B560-PLUS Wi-Fi
RAM:
2x8GB Kingston DDR4 3600Mhz
VGA & cooler:
MSI GeForce GTX1070 Gaming
Display:
Asus VX239H
HDD:
Samsung 870EVO, WD 1TB Blue x 2
Sound:
CREATIVE Sound Blaster Z
Case:
NZXT H440
PSU:
Corsair RM750X
Mice & keyboard:
Logitech MX 518 + Logitech G213 Prodigy
Internet:
Supernova 120-15
OS & Browser:
Windows 10 Pro
Other:
Motorola Edge 40 Neo, Sennheiser HD439, Bose Companion 3
Ja ga ***em ako neko uspe kontra da ubode moleks kabal.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 

Sinisavr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
22.08.2013.
Poruka
1.044
Rezultat reagovanja
1.335
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
GTA V, Fortnite Zver
CPU & cooler:
Intel I5 11400F + Cooler Master Hyper 612S + 6x Noctua Industrial
Motherboard:
Asus TUF Gaming B560-PLUS Wi-Fi
RAM:
2x8GB Kingston DDR4 3600Mhz
VGA & cooler:
MSI GeForce GTX1070 Gaming
Display:
Asus VX239H
HDD:
Samsung 870EVO, WD 1TB Blue x 2
Sound:
CREATIVE Sound Blaster Z
Case:
NZXT H440
PSU:
Corsair RM750X
Mice & keyboard:
Logitech MX 518 + Logitech G213 Prodigy
Internet:
Supernova 120-15
OS & Browser:
Windows 10 Pro
Other:
Motorola Edge 40 Neo, Sennheiser HD439, Bose Companion 3

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
@vladarko, hvala druze sto si mi pomogao. Nisam znao da je onaj "zarez" na moleksu na strani zice od +12V. Korisno, kada su sve zice crne... Jeste da je fizicki nemoguce staviti molex kontra, ali to nista ne znaci ako su zice na pogresnom mestu. Recimo ako su zice vadjene zbog modifikacija ili eto, slucajno je proizvodjac zamenio kontra zice na nekom primerku ventilatora, pogotovo ovih jeftinijih gde je slabija kontrola... Ali najvise me je interesovao moleks kabl od napajanja koji je skroz crn, pa eto...
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.707
Rezultat reagovanja
9.052
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Zato sam postavio baš ovu sliku, sa različitim presecima. Jeste da su žice obojene, ali bi oblik priključka morao biti isti.
 
Vrh